Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

oblačno
Ponoči bodo padavine prehodno nekoliko oslabele in se proti jutru od zahoda znova krepile.
6°C | 9°C
sobota, 22.10.2016
0°C | 14°C
nedelja, 23.10.2016
2°C | 15°C
ponedeljek, 24.10.2016
8°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 20.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
9°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Vpliv električnega pastirja na ......


SOSED SOSEDU

| |
28.05.2011      8:07
A A

Vpliv električnega pastirja na telekomunikacijsko omrežje


Paša živali, ki je zdaj v polnem zamahu, ni tista paša, ki se je spominjajo naši starši ali dedje, ko so lovili živali po celi vasi; v mislih imamo nadzorovano pašo, ki spremlja rast travne ruše in počutje. Za nadzorovano pašo lahko uporabimo različne ograje: od masivne iz kamenja, plastične, lesene ali elektroograjo. Električna ograja zadržuje domače živali na pašniku, kjer se prehranjujejo, hkrati pa jih zaščiti pred vdorom tujih, divjih živali na pašnik.


Deli:

Elektroograja mora biti postavljena strokovno. Tehnično pravilno postavljena elektroograja predstavlja prednosti tako za lastnika ograje kot tudi za vse, ki živijo v bližini in na katere ta ograja vpliva.

Pri tehnično nepravilno postavljeni elektroograji (uporaba plastičnih vrečk, alkaten cevi ...) ali njenem neustreznem vzdrževanju, se poleg neučinkovitosti varovanja, nevarnosti udarov strele … v zadnjem času vse bolj kažejo tudi vplivi v obliki elektromagnetnih motenj na telekomunikacijska omrežja zgrajena iz klasičnih bakrenih kablov. Elektromagnetno sevanje, ki se ustvarja pri delovanju električnega pašnega aparata priključenega na elektroograjo, vpliva na telekomunikacijske kable, ki potekajo nadzemno po drogovih in tudi na tiste, ki so položeni v zemljo.

Posledice teh motenj so nepravilnosti v delovanju telekomunikacijskega in televizijskega sistema. Motnje so v obliki impulznega šuma. Pri klasičnem telefoniranju se v slušalki sliši pokanje, internetne povezave delujejo počasneje. Največje težave pa so lahko pri televizijskem sprejemu, kot so motnje v sliki in zvoku.

 

Na kaj moramo biti pozorni pri postavljanju ograje:

-       uporabljajmo atestirane pašne aparate z oznako CE, ki jih uporabljajmo izključno po navodilih proizvajalca;

-       ozemljitev pašnega aparata mora biti odlična in oddaljena najmanj 10 m od vseh ostalih ozemljitev in od telekomunikacijskih kablov, ki potekajo zemeljsko;

-       priključitev pašnega aparata na ograjo mora biti izvedena s kablom za visoke napetosti;

-       priključni kabel in žice elektroograje ne smejo potekati vzporedno s telekomunikacijskimi ali elektroenergetskimi kabli;

-       uporabljamo napenjalne in nosilne lesene kole, na katere namestimo kakovostne izolatorje,

-       za namestitev izolatorjev nikoli ne smemo uporabiti telekomunikacijskih drogov ali dreves;

-       žica naj bo premera 2,7 mm, dobro pocinkana; žice nikoli ne navijamo okoli kolov ali izolatorjev;

-       vsi spoji v elektroograji morajo biti zanesljivi, kovinski prevodniki se morajo tesno dotikati drug drugega, da ne prihaja do iskrenja in posledično do povzročanja elektromagnetnih motenj;

-       nujno je redno vzdrževanje vseh delov elektroograje.

-

Za uspešno ugotavljanje in odpravljanje motenj je želeno in nujno potrebno dobro sodelovanje med lastniki električnih pašnih aparatov, rejci, lastniki zemljišč po katerih so nameščeni sistemi električnih pastirjev in telekomunikacijskimi operaterji.

 

Več o vplivih električnih ograj na telekomunikacijsko omrežje si preberite na spletni strani Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije: http://www.kgzs.si/.

 

 

Pripravila v sodelovanju s KGZS in Telekomom Slovenije, d.d.:

mag. Tatjana Pevec,

5 (1 glas)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 112
Izšla: 22.09.2016
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.