Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
11°C | 14°C
petek, 28.04.2017
7°C | 16°C
sobota, 29.04.2017
3°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 16°C
ponedeljek, 01.05.2017
5°C | 17°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
11°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju


ŠOLSTVO

| |
03.03.2014      18:33
A A

Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju


Program »Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju« temelji na prepričanju, da je eno od najpomembnejših poslanstev vzgoje in izobraževanja skrb za etično in s temeljnimi vrednotami usklajeno ravnanje v vrtcih in šolah. Tam se namreč preko socializacijskih mehanizmov in ponotranjenja vrednot in življenjskih načel postavljajo pomembni temelji etike in vrednot otrok in mladostnikov, ki danes obiskujejo vrtce in šole, čez leta pa bodo ustvarjalci prihodnosti vseh nas.


Torta ob otvoritvi Vrtca Mavrica
Torta ob otvoritvi Vrtca Mavrica
Deli:

Cilji projekta:

 • Krepitev kompetenc vzgojiteljev in učiteljev za integracijo etike in vrednot v vzgojno izobraževalno delo.
 • Ozaveščanje in motiviranje otrok in mladostnikov za odločanje in obnašanje, ki temelji na etiki, vrednotah in znanju.
 • Krepitev stabilne družbe, ki temelji na etiki, vrednotah in znanju.

Vrtec Mavrica Vojnik se je vključil v projekt Etika in vrednote v vzgoji in izobraževanju z namenom izpolnjevanja poslanstva vzgoje in izobraževanja kot enega najpomembnejših podlag za oblikovanje stabilne družbe, ki temelji na etičnih standardih, vrednotah in znanju.

 

Vrednote so eden izmed najpomembnejših  psiholoških sestavnih elementov delovanja človeka. Če pogledamo definicijo vrednot, govorimo o vrednoti kot tistem, čemur posameznik priznava veliko večjo načelno vrednost in zato tej stvari daje prednost.

 

Iz vrednot izhajajo tudi osebnostne kvalitete, standardi in načela, prav tako pa tudi gonilo, ki vpliva na naše delovanje in odločitve. Vsi ljudje živimo na podlagi naših vrednot, če si to priznamo ali ne.

 

Cilji vrtca:

 • ozaveščati temeljne življenjske vrednote;
 • vrednote živeti in čutiti skupaj z otroki;
 • spodbujati k moralnim ravnanjem;
 • vrednote ponotranjiti in jih udejanjati;
 • soustvarjati spodbudno klimo z vsemi deležniki vrtca.

 

Osnova za to je vsekakor spoštovanje sebe in drugih ljudi.

 

Projekt vsebuje deset modulov:

 • ZNAJE IN MODROST;
 • INTEGRITETA;
 • HUMANOST;
 • SKRB ZA SOČLOVEKA;
 • DELO ON USTVARJALNOST;
 • KULTURA;
 • TRADICIJA;
 • ŽIVLJENJE, NARAVA, ZDRAVJE;
 • UNIVERZALIZEM ;
 • PRAVIČNOST.

Pričeli bomo z modulom ZNANJE IN MODROST, ki ima naslednje poddomene:

 • resnica;
 • miselna odprtost;
 • razumnost;
 • perspektiva;
 • odgovornost;
 • ljubezen do učenja in znanja;
 • zmernost.

 

Znanje in modrost sodita med temeljna vodila stabilne in srečne družbe. Znanje zajema poznavanje informacij, dejstev, opisov, spretnosti in veščin, ki jih pridobimo z izkušnjami, vzgojo in izobraževanjem.

 

Modrost združuje znanje, razum in intuicijo z življenjskimi izkušnjami, vse to pa z visokimi etičnimi standardi in moralnim čutom. Modrost v povezavi z znanjem in drugimi vrednotami omogoča globlje in bolj učinkovito razumevanje, vpogled, presojo in svetovanje tudi o najbolj težavnih, kompleksnih in negotovih vprašanjih.

 

Znanje pridobi svojo pravo vrednost le, če je modro uporabljeno, če je torej uporabljeno razumno in etično.

 

Tako bomo z lastnimi zgledi in spodbudnimi dejavnostmi vrednote ozaveščali že v zgodnjem otroštvu in otroke pripravljali, da bodo v kasnejšem življenju znali opazovati svet in ga sprejemati z določeno mero kritike. Tako bodo lahko ločili med tistim, kar je dobro, in tistim, kar jim škoduje.

 

Osnova za to je vsekakor spoštovanje sebe in drugih ljudi.

 

Vrednote, ki jih živimo, bo otrok prevzel spontano. Ni namreč dovolj samo govoriti, ampak tudi tako čutiti.

 

Katarina Antloga, dipl.vzg.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.