Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Ponoči bo na vzhodu delno jasno, drugod pretežno oblačno. Predvsem v severozahodni Sloveniji ter na območju Snežnika in Kočevske bo občasno deževalo. Pihal bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 13 stopinj C.
8°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
7°C | 11°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 20°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Zlata plaketa Katici Pešak


PROSTOVOLJSTVO

| |
29.10.2015      10:00
A A

Zlata plaketa Katici Pešak


Katica Pešak je prejela visoko državno priznanje za življenjsko delo na področju prostovoljstva. Njeno življenje je bilo bogato in v veliki meri posvečeno drugim. Živimo v času, ko je humanitarnost pomembna. Solidarnost in skrb za druge sta Katici Pešak način življenja, zato je prav, da je na pobudo KORK Nova Cerkev dobitnica zlate plakete Rdečega križa RS za življenjsko delo.


Katica Pešak in zlata plaketa Rdečega križa RS za življenjsko delo
Katica Pešak in zlata plaketa Rdečega križa RS za življenjsko delo
Deli:

Prav je, da spoznamo njeno življenjsko zgodbo. Kot mlada učiteljica se je zaposlila na osnovni šoli Socka in se povezala s krajem, delovala je na kulturnem in humanitarnem področju. Začela je obiskovati krajane in jih seznanjati o pomenu krvodajalstva. Prva leta je organizirala zdravstvena predavanja, tečaje za prvo pomoč in za nego bolnika na domu, ki so se jih ljudje množično udeleževali. Na noge je postavila organizacijo Mladih članov RK na šoli Socka in Nova Cerkev, dolga leta je bila mladim tudi mentorica. Tudi v času, ko ni več poučevala, je bila aktivna humanitarna delavka. Dolga leta je opravljala funkcijo predsednice Sveta za socialno varstvo v KS Strmec (zdaj Nova Cerkev), bila je dolgoletna predsednica v KORK Socka in Nova Cerkev. Vse življenje je skrbela za starejše, bolne in pomoči potrebne krajane. Z njeno pomočjo je leta 1986 začela v Novi Cerkvi delovati postaja Rdečega križa. Pod njenim vodstvom sta se KORK Socka in Nova Cerkev aktivno vključevali v vse akcije republiškega Rdečega križa. S sodelavkami v organizaciji so začele z obiskovanjem starejših in osamljenih sokrajanov in jim osebne praznike popestrile z manjšim darilom in zvoki harmonike.

Njena skrb so bili krajani, ki so starost preživljali v domovih za starostnike. Ob podpori Moškega pevskega zbora iz Nove Cerkve je pripravila kulturne nastope v domovih v Celju, na Polzeli in v Slovenskih Konjicah. Po letu 1992 se je vključila v delo Karitas. Preko Centra za socialno delo v Celju in patronažne službe je vedno poskušala najhitreje najti primerno rejniško družino in najti otrokom nov dom. Vsa leta je skrbela, da je hrana preko RK dosegla najbolj potrebne krajane Socke in Nove Cerkve, da so različne življenjske potrebščine dosegle ljudi v stiski. Njena skrb so bili mladi člani Rdečega križa na obeh šolah. Bila je ena prvih, ki je spoznala pomen medgeneracijskega druženja. Pod njenim vodstvom sta Rdeči križ Socka in Nova Cerkev zbrala ogromno solidarnostnih sredstev za pomoč ljudem v nesrečah. Posebej je ponosna, da imamo v kraju več prejemnikov zlatega priznanja krvodajalcem za 50 in več darovanj krvi. Še vedno so mnogi pripravljeni darovati kri, kar je posledica dolgoletnega dela s krvodajalci.


Za svoje humanitarno delo je prejela več priznanj: priznanje Skupnosti socialnega skrbstva leta 1989, državno priznanje SFRJ red dela s srebrnim vencem, zahvalno listino v akciji Naše žene, Ljudje odprtih rok, več različnih priznanj RK, bronasti vojniški grb in, postala je častna članica KORK Nova Cerkev. Letošnje najvišje priznanje ji je potrditev, da pomagati drugim pomeni predvsem bogatiti sebe. Iskrene čestitke v imenu članov KORK in krajanov Nove Cerkve.


Tekst in foto: Lea Sreš
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.04. - 26.04.2017 | Tečaji in delavnice
RAČUNALNIŠKE DELAVNICE ZA ODRALSE
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.04. - 26.04.2017 | Tečaji in delavnice
RAČUNALNIŠKE DELAVNICE ZA ODRALSE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.