Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-13°C | 0°C
sobota, 19.01.2017
-10°C | 0°C
nedelja, 21.01.2017
-12°C | 2°C
ponedeljek, 22.01.2017
-9°C | 0°C
torek, 23.01.2017
-10°C | 5°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-13°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Vpliv suše na javni vodovod v občini Vojnik


OBVESTILA

| |
29.08.2012      8:05
A A

Vpliv suše na javni vodovod v občini Vojnik


Po sušni zimi in pomladi se suša na našem območju v poletnih mesecih še stopnjuje. Od sredine meseca maja ni bilo obilnejših padavin, kar se odraža na izdatnosti vodnih virov, iz katerih se s pitno vodo oskrbujejo vodovodni sistemi na območju občine Vojnik.


Vodarna na Frankolovem s filtri za potrebe oskrbe z vodo v Celju in okolici
Vodarna na Frankolovem s filtri za potrebe oskrbe z vodo v Celju in okolici
Deli:

Pretežni del javne vodooskrbe v občini zagotavlja vodovodni sistem Celje. Ta se z vodo napaja iz vodnih virov na območju Vitanja in iz vrtin Toplica na Frankolovem. V vrtinah Toplica na Frankolovem kljub povečanem črpanju vode ne opažamo bistvenih padcev gladine vode v vrtinah, kar pomeni, da se izdatnost vodnega vira ni spremenila. Drugače je z vodnimi viri na območju Vitanja, kjer je izdatnost vodnih virov upadla za cca. 30 %, glede na normalne razmere. Kljub temu pa Vodovodni sistem Celje trenutno deluje nemoteno in zaradi zadostnih količin vode uporaba vode iz vodovodnega sistema Celje ni omejena. Podobna je situacija na vodovodnem sistemu Frankolovo – Šibanc, ki se z vodo oskrbuje iz izvira Šibanc. Izdatnost vodnega vira je sicer upadla, vendar nemoteno delovanje vodovodnega sistema ni ogroženo, zato tudi na tem vodovodnem sistemu ni potrebno omejevanje uporabe vode iz vodovodnega sistema.

Povsem drugačno stanje pa je na vodovodnem sistemu Frankolovo - Kapelca. Ta vodovodni sistem s pitno vodo območje  oskrbuje , ki obsega naselja : Lipa pri Frankolovem, Zabukovje, Dol pod Gojko, Straža pri Dolu, Stražica, Beli Potok, Novake, Rakova Steza, Trnovlje pri Socki, Straža pri Novi Cerkvi. Vodovodni sistem se s pitno vodo napaja iz vodnega vira Kapelca, katerega izdatnost že od lanskega poletja vztrajno pada. Ob izgradnji zajetja Kapelca je izdatnost znašala 1,8 s, sedaj pa je že 60 % nižja in znaša 0,7 l/s. To se odraža na pomanjkanju vode za nemoteno oskrbo porabnikov na tem vodovodnem sistemu. Že je bilo v lanskem letu  potrebno pomanjkanje vode reševati z dovažanjem z gasilskimi cisternami, zato sta bili spomladi zgrajeni dve črpališči in vodovodna povezava med vodovodnim sistemom Frankolovo – Šibanc in vodovodnim sistemom Frankolovo - Kapelca, ki omogoča zagotavljanje dodatnih količin vode za naselja Novake, Rakova steza in Stražica. Poleg tega so se zaradi stalnega nadzora in sprotnih odprav okvar zmanjšale vodne izgube. Kljub navedenim ukrepom upravljavca vodovoda, Javnega podjetja Vodovod – kanalizacija, d. o. o., pa na vodovodnem sistemu Kapelca še vedno velja ukrep omejene uporabe pitne vode. Tako je prepovedana uporaba vode za polnjenje bazenov, pranje avtomobilov in zalivanje. V Javnem podjetju Vodovod – kanalizacija zaznavamo, da se kljub omejitvi uporaba vode na območju vodovodnega Kapelca ne zmanjša. V podjetju preko sistema telemetrije stalno spremljamo dogajanje na vodovodnem sistemu in opažamo razlike med količino dobavljene in prodane vode. Polega tega opažamo povečano porabo pozno zvečer in ponoči, kar kaže na nespoštovanje omejitve uporabe s strani nekaterih uporabnikov. Glede na trend upadanja izdatnosti vodnega vira in nezmanjšani porabi na vodovodnem sistemu pričakujemo, da bodo v primeru nadaljevana suše potrebne redukcije vode na vodovodnem sistemu Frankolovo - Kapelca. Redukcijam vode se lahko izognemo z doslednim upoštevanjem omejitev uporabe vode. To potrjuje tudi primer Rižanskega vodovoda, kjer so z upoštevanjem omejene porabe na slovenski obali znižali porabo vode za 14 %.

Simon Kač

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.