Logo MojaObčina.si
JUTRI
19°C
5°C
SOB.
24°C
6°C
Oceni objavo

Sredi Vojnika »potop« 8 metrov globoko

Poleg Ljubljane lahko le v Vojniku najdemo mehko hiperbarično komoro, ki pomaga pri lajšanju številnih težav.
Si predstavljate, da greste v vojniški trgovski center, potrkate na vrata v prvem nadstropju Kmetijsko-Tuševega objekta in se za dobro uro in pol potopite 8 metrov globoko? Slišati je kot znanstvena fantastika, pa ni. No, ja, zadeva je sicer na prvi pogled vseeno malce podobna fantaziji, saj gre za ovalno, podolgovato, modro reč, v kateri nekdo leži z masko na obrazu in v belih oblačilih bere, zraven pa nekaj klopota. »Dejansko je gospod sedaj na takšnem tlaku, kot bi bil, če bi se potopil 8 metrov globoko, pa je vendar suh,« začne razlagati Ervin Pogorevc. »Naj vas brnenje in maska, ki jo ima na obrazu, ne moti. Brni zato, ker aparature proizvajajo čisti kisik (so pravzaprav edinstvene na svetu). Gospod preko maske vdihava čisti kisik,« pojasni, možakar v komori pa v potrditev, da mu res ni prav nič hudega, z nasmehom na obrazu pomaha radovednežem. »Oblečen pa je v oblačila, ki so iz čistega bombaža. Le takšen sme vstopiti v komoro.«

 

Za večje vdihavanje kisika.

Pogorevc hitro preide k bistvu, čemu služi kombinacija tako visokega tlaka in vdihavanja čistega kisika. V komori je tlak do 2-krat večji od tlaka okolice, zato tudi dihamo dvakrat večjo koncentracijo kisika, kot bi v okolju dihali čisti kisik, ali pa 9,5-krat več, kot bi dihali v okolju navaden zrak, zato so učinki na zdravje in počutje še boljši. Še poenostavljeno rečeno, zaradi tlaka kisik pride tudi v tiste pore in dele našega telesa, kamor sicer pride redkeje in v zelo pičlih količinah. Najlažje pa si je zadevo predstavljati s pomočjo primerov. Gospodu, ki smo ga našli v komori, se je po dveh letih zacelila rana v predelu trebušne votline, in to le po petih tretmajih v komori. Gospe, ki je prišla zaradi težav z artritisom, se je že po tretjem tretmaju vrnila gibljivost prstov na rokah. Pred prvo terapijo zaradi skrčenih prstov niti knjige ni mogla brati. Znana tenisačica si je poškodovala komolec. Po tretmaju je kljub poškodbi zmagala. Še več, dekle je celo v šoli dobilo prvo petico, saj je po tretmaju precej lažje razmišljala. »Pravzaprav komora lajša vse več tegob. To je, če je pritisk dovolj visok. Komore, v katerih je največ 1,4 bare, imajo zgolj lepotilni učinek, tiste nad 1,46 barov, na primer naša ima 1,8 barov, pa potrjeno lajšajo tudi zdravstvene težave.«

 

Uspeh po naključju

Kot dodaja Pogorevc, so komore v svetu znane že več kot 50 let, vendar takrat še niso bile izdelane tudi v mehki različici, zato niso bile prenosljive in posledično izredno drage. Poleg treh mehkih komor v Ljubljani je enako moč najti le še v Vojniku. Ervin Pogorevc je povsem slučajno »naletel« nanje. Pred časom, ko je ležal v celjski bolnišnici, je prebral članek o nekem nogometašu, ki je po poškodbi okreval v hiperabrični kisikovi komori. »Nisem točno vedel, kaj to je, zapomnil sem si pa ime. Kasneje sem se udeležil tečajev za vodenje čolna in slučajno je voditelj Peter Kokalj (generalni zastopnik za ANDI, podjetje, ki proizvaja komore) omenil te komore in nas vprašal, če jih želimo videti. Prvi sem bil za,« pripoveduje mladenič, ki očitno zna izkoristiti vsak potencial, ki mu pride na pot, in malo pisarno nad trgovskim centrom dodobra zapolniti z dejavnostmi. Tako je na primer pred leti srečal žensko, ki se je na neko srečanje pripeljala s hudo dobrim avtom. Zanimalo ga je, kaj počne, da si ga lahko privošči, in spoznal novo dejavnost, s katero se še danes ukvarja. Za prodajo kitajskih prehranskih dopolnil, ki se tržijo pod blagovno znamko Tiens, je dobil celo ekskluzivo za ta del Evrope. »To je moja osnovna dejavnost. Tako kot moja partnerica Nina Škoberne, ki pravzaprav vodi najino novo dejavnost, pa sem tudi sam naredil vsa potrebna izobraževanja za pravilno in varno ravnanje s kisikovo komoro,« še pojasni sogovornik.

 

Kmalu spoznavni večeri

Hiperbarična kisikova komora je v Vojniku vsega dobra dva meseca, a je v tem času skorajda nenehno zasedena. »Nek poslovnež ne more priti drugače kot pozno zvečer, zato se mu prilagodim. Spet drugi lahko pridejo le v dneh vikenda ali praznikov. Predvsem športniki imajo svoj bioritem, ki se mu moraš prilagoditi. Tako da imamo precej pestro," pove Pogorevc, ki bo, kot napoveduje, v kratkem pripravil spoznavne dneve o hiperabarični kiskovi komori.

www.hbot.eu

 

Rozmari Petek

Foto: Jure Vovk

 

Oglejte si tudi