Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno, ponekod še pretežno oblačno in po nekaterih nižinah zjutraj megleno. Na Primorskem bo proti jutru zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Gornjesavski dolini okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
2°C | 20°C
torek, 02.05.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Očetovski dopust po novem


OBVESTILA

| |
12.01.2016      8:27
A A

Očetovski dopust po novem


Zaradi številnih nejasnosti pojasnjujemo pravice očetov ob rojstvu otroka. Od 1. 1. 2016 dalje ima oče pravico do očetovskega dopusta v trajanju 70 koledarskih dni. Center za socialno delo podaja dodatna pojasnila, ki bodo koristna za mlade družine. Nova ureditev ureja drugačen način koriščenja očetovskega dopusta, saj se je skrajšal neplačani del v korist plačanih dni dopusta.


Pomembno obvestilo za mlade družine (foto: voščilnica, splet)
Pomembno obvestilo za mlade družine (foto: voščilnica, splet)
Deli:

In kakšne so spremembe? Plačanega očetovskega dopusta je 20 dni, saj država zagotavlja očetovsko nadomestilo. Za drugih 50 dni pa država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače. Prvih 15 dni dopusta mora oče izrabiti do šestega meseca otrokove starosti. Od 1. 1. 2016 pa ima oče pravico do dodatnih pet dni plačanega očetovskega dopusta, ki ga izrabi v strnjenem nizu po koncu starševskega dopusta, najkasneje pa do konca prvega razreda osnovne šole otroka. Ostalih 50 dni, za katere so plačani prispevki le za socialno varnost, lahko oče izrabi do tretjega leta starosti otroka. Nova ureditev velja za vse očete novorojenčkov, ki prvič uveljavljajo pravico do očetovskega dopusta (vloge, vložene po 1. 1. 2016).

 

Do dodatnih pet dni plačanega očetovskega dopusta pa so upravičeni tudi očetje otrok, mlajših od treh let, ki še niso uveljavljali ali niso v celoti izkoristili neplačanega očetovskega dopusta. Zakonski pogoj za koriščenje pravice do neplačanega očetovskega dopusta je namreč starost treh let otroka, kar pomeni, da lahko dodatnih pet dni plačanega dopusta uveljavljajo očetje otrok, ki so na dan oddaje vloge mlajši od treh let. To so očetje, ki imajo v odločbi priznano pravico do neplačanega očetovskega dopusta in niso izkoristili več kot 50 dni neplačanega očetovskega dopusta, ali očetje, ki lahko pravico do neplačanega očetovskega dopusta še zahtevajo z vlogo, pri čemer je meja starost otroka manj kot tri leta. Pojasnjujemo, da ta ureditev velja ne glede na to, kaj so očetje v prejšnji vlogi »označili« glede neplačanega očetovskega dopusta. Dodatnih pet dni plačanega očetovskega dopusta po novi ureditvi lahko koristijo očetje, dokler otrok še ni končal prvega razreda osnovne šole.

 
Očetovski dopust se uveljavlja na Centru za socialno delo z vlogo. Center prizna pravico do očetovskega dopusta z odločbo. V vlogi še ni treba navesti datumov izrabe dodatnih pet plačanih dni, ki jih oče porabi v strnjenem nizu. Po izrabi dopusta oče sporoči datume na center za socialno delo zaradi izplačila nadomestila. Za tiste očete, ki imajo otroka starejšega od treh let, pa nova ureditev ne velja, saj pravice do neplačanega dopusta, ki se je sedaj delno preoblikovala v plačani dopust, nimajo več oziroma je ne morejo uveljavljati.

 

Primeri situacij, ko lahko oče koristi pet dni plačanega dopusta po novi ureditvi:

Prvi primer: novorojenček, oče prvič uveljavlja pravico do očetovskega dopusta (vloge, vložene po 1. 1. 2016).
Drugi primer: otrok je rojen leta 2013, oče je v letu 2013 uveljavljal zgolj 15 dni plačanega očetovskega dopusta in mu je bilo v odločbi odločeno samo o plačanih 15 dneh očetovskega dopusta. Po 1. 1. 2016 lahko oče do dopolnjenega tretjega leta starosti otroka uveljavlja še pet dni plačanega in 50 dni neplačanega očetovskega dopusta.
Tretji primer: otrok je rojen leta 2013, oče je v letu 2013 uveljavljal 15 dni plačanega očetovskega dopusta in 75 dni neplačanega očetovskega dopusta in mu je bilo o obojem odločeno v odločbi. Oče, ki je izkoristil več kot 50 dni neplačanega očetovskega dopusta, ne more uveljaviti dodatnih pet dni plačanega očetovskega dopusta po 1. 1. 2016, če pa je izkoristil manj kot 50 dni, pa lahko do dopolnjenega tretjega leta starosti otroka zahteva koriščenje očetovskega dopusta v obliki pet dni plačanega dopusta.

Pojasnilo Centra za socialno delo Celje (Mojca Grudnik/DDSZ/GOV)

 

Povzela: Lea Sreš
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
07.05.201 | Družabni dogodki
Meritve krvnega tlaka, holesterola in sladkorja v krvi
07.05.2017 | Ostalo
Florjanova maša
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.