Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Ponoči bo na vzhodu delno jasno, drugod pretežno oblačno. Predvsem v severozahodni Sloveniji ter na območju Snežnika in Kočevske bo občasno deževalo. Pihal bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 13 stopinj C.
8°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
7°C | 11°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 20°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Otvoritev mrliške vežice v Črešnjicah


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
25.08.2013      11:08
A A

Otvoritev mrliške vežice v Črešnjicah


Dolgoletna želja faranov Župnije Črešnjice se je uresničila 23. junija ob uradni otvoritvi prepotrebne mrliške vežice v spodnjih prostorih Marijinega doma. Želja po izgradnji mrliške vežice v Črešnjicah sega precej let nazaj. Gradila naj bi se na lokaciji starega marofa pod župniščem, vendar do te graditve ni nikoli prišlo.


Prerez traku
Prerez traku
Deli:

Povprečno število pokopov na leto se je v zadnjih letih gibalo pod deset. Prav zaradi tega je bila gradnja nove vežice v smislu rentabilnosti finančnega vložka pod vprašajem, zato smo že pred leti na KS Frankolovo razmišljali o alternativni rešitvi tega perečega problema. 

Že v času dogovorov o širitvi pokopališča leta 2006 smo se takrat skupaj s predstavniki Občine Slovenske Konjice pogovarjali, da bomo oba projekta skušali realizirati v doglednem času. Število pokopnih mest na pokopališču je namreč v razmerju 60/40 odstotkov med Občino Vojnik in Občino Slovenske Konjice.

Edini primeren prostor za vežico se nam je ponujal v spodnjih prostorih Marijinega doma, ki je ustrezal lokaciji in velikosti. Pater Branko je prisluhnil našim željam, zato so se lahko pričele aktivnosti na izdelavi idejne zasnove preureditve obstoječega prostora.
Vem, da se nekateri farani niso strinjali s takšno rešitvijo, večina njih pa je bila zadovoljna in vesela, da bo kraj dobil želen in potreben objekt, ki bo omogočal primerno izvajanje pogrebnih slovesnosti.
V letu 2011 smo uspeli v proračun Občine uvrstiti postavko – Ureditev Mrliške vežice Črešnjice. Sledil je razpis za izvajalca del, ki ga je z najugodnejšo ponudbo dobilo gradbeno podjetje ODER, d. o. o.
Dela na obnovi objekta so se pričela novembra 2011 ter nadaljevala v letu 2012. Med izvajanjem del so se pojavila tudi nepredvidena in dodatna dela, ki so investicijo precej podražila. Zavedali smo se, da obnova starih objektov ni enostavna in da te vsak trenutek lahko kaj preseneti. Zaradi vlage je bilo potrebno odkopati objekt na severni strani za izvedbo drenaže. Izvedla se je napeljava novega dovodnega elektro kabla za objekt, izdelava kanalizacije, greznice in stopnišča na vzhodni strani. Odstranili smo ciprese na obeh straneh stopnišča, ki so povzročale veliko škodo.

V lanskem letu se je objekt dobil tudi novo kritino in žlebove, obnovljena je bila tudi fasada.
Letos smo izvedli zunanjo ureditev pred vežico in med cerkvijo ter Marijinim domom. Uspelo nam je zgraditi tudi nove ograjne stene stopnišča, ki so bile v tako slabem stanju, da sanacija le-teh ni bila smiselna. Podoba pročelja se je olepšala z novim obrizgom kamnitih sten na obeh straneh stopnišča.
Velika pridobitev za kraj sta vsekakor moški in ženski WC, ki bo služil svojemu namenu tudi v času, ko ne bo pogrebnih obredov, torej ob različnih priložnostnih trenutkih in mašah. Dostop do njih bo možen z vzhodne strani objekta, kjer je locirana tudi priročna kuhinja.
Prepričan sem, da ste za to pridobitev veseli vsi farani Župnije Črešnjice, saj se bodo občutno izboljšali pogoji pogrebnih obredov.

Ob predaji objekta svojemu namenu se zahvaljujem občinski upravi Občine Vojnik na čelu z županom Benom Podergajsom, svetnikom občine za razumevanje, Vesni Poteko za vodenje investicije, glavnemu izvajalcu del ODER, d. o. o. za dobro sodelovanje ter korektno opravljeno delo. Hvaležni in ponosni smo, da je svoj blagoslov ob otvoritvi mrliške vežice v prostorih Marijinega doma opravil naš rojak dr. Stanislav Lipovšek, celjski škof.

Zahvaljujem se faranom Črešnjic na čelu z gospodom Kraljičem in vsem tistim, ki so na kakršen koli način pomagali pri izgradnji objekta in končni podobi njegove okolice.

Hvala tudi članom Moškega pevskega zbora Anton Bezenšek za ubrano petje.

Želim si, da objekt primerno uporabljamo in vzdržujemo, ker bo le tako več let lahko služil svojemu namenu.

Z otvoritvijo mrliške vežice smo dostojno obeležili praznik naše krajevne skupnosti                                                                                                                 

                                                                                                         

Predsednik KS Frankolovo

Dušan Horvat

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.04.2017 | Ostalo
Koncert pevskih zborov OŠ Vojnik
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
25.04.2017 | Ostalo
Koncert pevskih zborov OŠ Vojnik
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.