Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.01.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, predvsem v južni in deloma osrednji Sloveniji bo občasno rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem popoldne in zvečer zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-11°C | -1°C
torek, 17.01.2017
-4°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-12°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-14°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-18°C | 0°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 12h
Danes bo na Primorskem sprva pihala zmerna burja, ki se bo popoldne in zvečer krepila in v sunkih dosegala hitrosti od 100 do 120 km/h. Še nekoliko močnejšo burjo pričakujemo v torek in sredo, ko bo v sunkih dosegala hitrost okoli 140 km/h.
-11°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Leto pomembne obletnice – 70 let svobode


KULTURA

| |
08.05.2015      00:56
A A

Leto pomembne obletnice – 70 let svobode


Letošnje leto prinaša pomembno obletnico; obletnico konca ene največjih tragedij človeštva; obletnico, ki na edinstven način združuje ne le Slovence, pač pa ljudi tudi po Evropi in svetu – 70. obletnico zmage nad fašizmom. Mnogim prireditvam, s katerimi se obeležuje t. i. obletnico miru, smo se pridružili tudi v Vojniku.


Olga Kovač, ravnateljica OŠ Vojnik, prejema priznanje iz rok dr. Matjaža Kmecla.
Olga Kovač, ravnateljica OŠ Vojnik, prejema priznanje iz rok dr. Matjaža Kmecla.
Deli:

V ponedeljek, 4. maja, je bila v dvorani POŠ v Novi Cerkvi prireditev z naslovom Pozdrav svobodi. Njen namen ni bil le obujanje spomina, da je med vojno čas združil ljudi različnih pogledov, saj so imeli skupno točko – aktivno se upreti okupatorju in se boriti za človeško in nacionalno bit. Želeli smo tudi pokazati, da smo tega sposobni še danes; da so tega sposobne kasnejše generacije. Da tudi v našem okolju »iz roda v rod duh išče pot«.

Skupno zavest o pomenu polpretekle zgodovine in soodvisnosti vsakega od nas smo želeli poudariti ne le z vsebino, pač pa tudi z nastopajočimi; na odru smo skupaj stali učitelji in učenci, različne generacije, veliki in majhni. Prvi je na odru nastopil otroški pevski zbor POŠ Nova Cerkev pod vodstvom gospe Sabine Penič, nato pa sta po instrumentalnih vložkih trobentača Andreja Beleja ter flavtistov Matica in Gašperja Marčiča glasbeno nit razvijala ženski pevski zbor in mladinski pevski zbor OŠ Vojnik, oba pod vodstvom gospe Emilije Kladnik Sorčan.

Vsebinsko je bila prireditev zgrajena okoli novele Edvarda Kocbeka Črna orhideja. Preplet štirih izbranih ključnih odlomkov novele in vsebinsko povezanih pesmi je udeležencem v dvorani predstavil dilemo mnogih Slovencev in vseh drugih, ki so bili postavljeni v situacijo, ko je zgodovina zahtevala od njih dejanja, ki so bila v nasprotju z njihovim ideološkim, verskim ali drugim prepričanjem.

Poetično misel je povzel in nadgradil dr. Matjaž Kmecl, podpredsednik Zveze združenja borcev za vrednote NOB Slovenije. S svojim bogatim znanjem je filozofsko obarvane literarne misli opredmetil in jih nadgradil z osebnimi izkušnjami vojne. Zlasti je poudaril medvojno povezanost in solidarnost vseh Slovencev, ki so se v zgodovinsko kritični situaciji uresničevali na različne načine – kakor so pač najbolje znali – a vsi z istim ciljem. Slavnostni govornik je s tem reflektiral tudi današnje stanje v družbi in želel pokazati, da je treba iti preko starih nesoglasij, ki razdvajajo Slovence še danes, in da je bolje takratni in današnji čas presojati nekoliko širše.

Zagotovo pa je za umetniškega organizatorja prireditve vrhunec večera podelitev zlate plakete Osnovni šoli Vojnik zaradi ohranjanja zgodovinske resnice o NOB, spoštovanja njegovih vrednot in uspešnega sodelovanja pri uresničevanju programskih nalog Zveze. Tako OŠ Vojnik in učenci ter učitelji namreč redno sodelujemo na spominskih prireditvah ob spominu padlih borcev v občini Vojnik in urejanju okolja spomenikov, ohranjamo spomin in vrednote skozi vzgojno-izobraževalni proces …

Prireditev je potekala v prijetnem vzdušju, ki so ga s svojo prisotnostjo nadgradili praporščaki, in bo kljub prenekateremu praznemu stolu v dvorani po besedah obiskovalcev še dolgo ostala v prijetnem spominu.  

 

Gregor Palčnik

Foto: Jure Vovk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO
17.01.2017 | Ostalo
Delavnica "Fotografiranje dodatkov"
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.