Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

delno oblačno
Danes bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo oblačno in ponekod bodo občasno še manjše krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 19 stopinj C.
5°C | 14°C
ponedeljek, 24.04.2017
2°C | 18°C
torek, 25.04.2017
7°C | 21°C
sreda, 26.04.2017
8°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Leto pomembne obletnice – 70 let svobode


KULTURA

| |
08.05.2015      00:56
A A

Leto pomembne obletnice – 70 let svobode


Letošnje leto prinaša pomembno obletnico; obletnico konca ene največjih tragedij človeštva; obletnico, ki na edinstven način združuje ne le Slovence, pač pa ljudi tudi po Evropi in svetu – 70. obletnico zmage nad fašizmom. Mnogim prireditvam, s katerimi se obeležuje t. i. obletnico miru, smo se pridružili tudi v Vojniku.


Olga Kovač, ravnateljica OŠ Vojnik, prejema priznanje iz rok dr. Matjaža Kmecla.
Olga Kovač, ravnateljica OŠ Vojnik, prejema priznanje iz rok dr. Matjaža Kmecla.
Deli:

V ponedeljek, 4. maja, je bila v dvorani POŠ v Novi Cerkvi prireditev z naslovom Pozdrav svobodi. Njen namen ni bil le obujanje spomina, da je med vojno čas združil ljudi različnih pogledov, saj so imeli skupno točko – aktivno se upreti okupatorju in se boriti za človeško in nacionalno bit. Želeli smo tudi pokazati, da smo tega sposobni še danes; da so tega sposobne kasnejše generacije. Da tudi v našem okolju »iz roda v rod duh išče pot«.

Skupno zavest o pomenu polpretekle zgodovine in soodvisnosti vsakega od nas smo želeli poudariti ne le z vsebino, pač pa tudi z nastopajočimi; na odru smo skupaj stali učitelji in učenci, različne generacije, veliki in majhni. Prvi je na odru nastopil otroški pevski zbor POŠ Nova Cerkev pod vodstvom gospe Sabine Penič, nato pa sta po instrumentalnih vložkih trobentača Andreja Beleja ter flavtistov Matica in Gašperja Marčiča glasbeno nit razvijala ženski pevski zbor in mladinski pevski zbor OŠ Vojnik, oba pod vodstvom gospe Emilije Kladnik Sorčan.

Vsebinsko je bila prireditev zgrajena okoli novele Edvarda Kocbeka Črna orhideja. Preplet štirih izbranih ključnih odlomkov novele in vsebinsko povezanih pesmi je udeležencem v dvorani predstavil dilemo mnogih Slovencev in vseh drugih, ki so bili postavljeni v situacijo, ko je zgodovina zahtevala od njih dejanja, ki so bila v nasprotju z njihovim ideološkim, verskim ali drugim prepričanjem.

Poetično misel je povzel in nadgradil dr. Matjaž Kmecl, podpredsednik Zveze združenja borcev za vrednote NOB Slovenije. S svojim bogatim znanjem je filozofsko obarvane literarne misli opredmetil in jih nadgradil z osebnimi izkušnjami vojne. Zlasti je poudaril medvojno povezanost in solidarnost vseh Slovencev, ki so se v zgodovinsko kritični situaciji uresničevali na različne načine – kakor so pač najbolje znali – a vsi z istim ciljem. Slavnostni govornik je s tem reflektiral tudi današnje stanje v družbi in želel pokazati, da je treba iti preko starih nesoglasij, ki razdvajajo Slovence še danes, in da je bolje takratni in današnji čas presojati nekoliko širše.

Zagotovo pa je za umetniškega organizatorja prireditve vrhunec večera podelitev zlate plakete Osnovni šoli Vojnik zaradi ohranjanja zgodovinske resnice o NOB, spoštovanja njegovih vrednot in uspešnega sodelovanja pri uresničevanju programskih nalog Zveze. Tako OŠ Vojnik in učenci ter učitelji namreč redno sodelujemo na spominskih prireditvah ob spominu padlih borcev v občini Vojnik in urejanju okolja spomenikov, ohranjamo spomin in vrednote skozi vzgojno-izobraževalni proces …

Prireditev je potekala v prijetnem vzdušju, ki so ga s svojo prisotnostjo nadgradili praporščaki, in bo kljub prenekateremu praznemu stolu v dvorani po besedah obiskovalcev še dolgo ostala v prijetnem spominu.  

 

Gregor Palčnik

Foto: Jure Vovk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.201 | Ostalo
Pohod na Kunigundo
23.04.2017 | Ostalo
Cvetlični sejem
24.04.2017 | Ostalo
Ocenjevanje salam
24.04.2017 | Ostalo
PRAVLJIČNA URICA Z USTVARJANJEM
25.04.2017 | Ostalo
Koncert pevskih zborov OŠ Vojnik
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
23.04.201 | Ostalo
Pohod na Kunigundo
23.04.2017 | Ostalo
Cvetlični sejem
24.04.2017 | Ostalo
Ocenjevanje salam
24.04.2017 | Ostalo
PRAVLJIČNA URICA Z USTVARJANJEM
25.04.2017 | Ostalo
Koncert pevskih zborov OŠ Vojnik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.