Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
-4°C | 11°C
nedelja, 26.02.2017
-4°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-4°C | 15°C
torek, 28.02.2017
3°C | 13°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
-4°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Joškova banda dobrodošla v Beli krajini


KULTURA

| |
20.11.2011      11:53
A A

Joškova banda dobrodošla v Beli krajini


Žlausova Joškova banda iz Globoč pri Vojniku je z več nastopi, ki jih je imela v Metliki in njeni okolici, osvojila Belokranjce. Pred kratkim je skupina blestela na Pohodu po poteh Soseske zidanice, ki so ga že osmič zapored pripravili Drašičani, vaščani vasi na jugovzhodu Bele krajine, le streljaj od slovensko-hrvaške meje. Skoraj tisoč pohodnic in pohodnikov iz različnih slovenskih krajev je osem ur hodilo od hrama do hrama.


Metliška županja in poslanka Renata Brunskole in Joškova banda na pohodu med vinogradi po Drašičih.
Metliška županja in poslanka Renata Brunskole in Joškova banda na pohodu med vinogradi po Drašičih.
Deli:

Pred njimi so jim domačini pripravili pokušino odličnih in večkrat nagrajenih Prusovih, Rusovih, Mavretičevih in Dolčevih vin ter postregli z belokranjskimi jedmi, med katerimi ni manjkala zaščitena belokranjska pogača. Značilnost pohodov, v organizaciji članov Soseske zidanice in gasilcev, je bogat kulturni program, katerega del je bila letos tudi Joškova banda, ki je spravila v dobro razpoloženje še zadnjega, morda namrgodenega, udeleženca. Žlausovi godci Belokranjcem niso neznanka, saj so že večkrat nastopili na Vinski vigredi v Metliki, na največji belokranjski turistično-vinarski prireditvi, ki bo praznovala maja drugo leto svojo tridesetletnico.

 

Za tiste, ki morda ne vedo kaj veliko o Soseski zidanici, naj zapišem, da gre za »banko« vina, za zelo staro obliko samopomoči. Po martinovanju dajo člani v skupni sod določeno količino vina, ki si ga lahko, ko jim ga čez leto zaradi vremenskih nevšečnosti ali preveč suhih grl morda zmanjka, izposodijo, ob vračilu pa morajo vrniti izposojeno količino z obrestmi vred. Za liter morajo natočiti v skupno posodo liter pa pol. Lepa stavba Soseske zidanice stoji sredi vasi pri cerkvi svetega Petra. V kletnih prostorih je moč pokušati skupno vino vseh članov Soseske zidanice. Obisk je treba pravočasno najaviti in iz stavbe, ki je bila nekdaj osnovna šola, pozneje pa tudi slovenski arhiv, bo kaj hitro slišati smeh in petje.

 

Ljubitelji slikarstva si bodo lahko v nekdanjih učilnicah v prvem nadstropju ogledali še razstavo likovnih del, ki so nastala poleti na likovni koloniji. Morda bodo leta 2012 na stenah visele umetnine štajerskih mojstrov čopiča. Tudi o tem so že tekle besede in do uresničitve zamisli morebiti le ni več tako daleč. Žlaus ima dobro slikarsko ekipo, Drašičani pa ljudi, ki so pripravljeni sprejeti za nekaj dni pod svoj krov člane njegovega moštva.

 

Toni Gašperič

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 24 25 26 27 28 1 2 3 4 5
24.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
25.02.2017 | Ostalo
Pustni karneval
25.02.2017 | Družabni dogodki
PUSTNO RAJANJE ZA OTROKE
25.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
05.03.2017 | Ostalo
Ostanimo prijatelji
24.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
25.02.2017 | Ostalo
Pustni karneval
25.02.2017 | Družabni dogodki
PUSTNO RAJANJE ZA OTROKE
25.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
27.02.2017 | Ostalo
PRAVLJICA-TRI MUCE IN DRUGE GLASBENE PRAVLJICE-MAŠKARE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.