Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
8°C | 19°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
7°C | 11°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Grajsko popoldne na gradu Lemberg


KULTURA

| |
03.09.2013      5:46
A A

Grajsko popoldne na gradu Lemberg


Za vse, ki še niste slišali za grad Lemberg, moram najprej povedati, kje se le ta sploh nahaja. Če se peljete iz Vojnika proti Dobrni, boste malo naprej od Nove Cerkve že uzrli čudovito obzidje gradu, ki se nahaja strmo nad samim krajem Lemberg. Letos mineva že 800 let od takrat, ko je bil prvič omenjen.


*
*
Deli:

Zamenjal je kar 30 lastnikov, po drugi svetovni vojni je bil precej izropan in je neslavno propadal. Svetla luč je gradu posvetila s prihodom zadnjega – zdajšnjega lastnika gospoda Francija Zidarja. Vsak, ki vsaj tu in tam zaide v okolico gradu, takoj opazi občutne spremembe. Seveda je obnova dolgotrajna in draga reč, a entuziazem, ki žene gospoda Francija, je močan in obrodi sadove.

Ker sami zidovi ne pomenijo veliko, se je novi lastnik zelo dobro povezal tudi z lokalno skupnostjo, predvsem s Turističnim društvom Nova Cerkev, ki s svojimi člani rade volje pripomore pri organizaciji različnih kulturnih prireditev. Ena od bolj odmevnih je sedaj že tradicionalno Grajsko popoldne, ki se odvija vsako leto prvo nedeljo v mesecu septembru. Zaradi visoke obletnice smo se letos še posebej potrudili, pripravili smo razstavo slik lokalnih amaterskih slikarjev, gospod Zoran Slatinek je izdal in predstavil knjigo »Lemberg grad in trg«, grajsko popoldne pa se je pričelo v čudovitem ambientu in ob velikem številu obiskovalcev. Pred gradom je bilo polno stojnic z različnimi domačimi izdelki in dobrotami, v senci obzidja pa je nestrpno čakalo veliko število nastopajočih.

Na žalost nam letos vreme res ni bilo naklonjeno. Že kaj kmalu po nastopu prvih skupin nas je vse skupaj pregnal močan dež in toča. Škoda, veliko nastopajočih je še čakalo, da pokažejo, kaj znajo in za kar so se dolgo pripravljali. Kljub letošnji smoli ne mislimo obupati; delali bomo naprej, grad mora imeti tudi dušo.

Ob tej priložnosti se želim iskreno zahvaliti vsem, ki ste kakorkoli pripomogli pri sami izvedbi prireditev. Hvala sponzorjem, nastopajočim, razstavljalcem, gospodu Franciju Zidarju, predvsem pa članom Turističnega društva, ki vseskozi garajo, s tem pa skrbijo za dobro ime društva in kraja.

 

Zvezdana Stolec

Predsednica TD Nova Cerkev

 

Foto: Srečko Sentočnik

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.04. - 26.04.2017 | Tečaji in delavnice
RAČUNALNIŠKE DELAVNICE ZA ODRALSE
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.04. - 26.04.2017 | Tečaji in delavnice
RAČUNALNIŠKE DELAVNICE ZA ODRALSE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.