Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-7°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-10°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-16°C | -1°C
sobota, 21.01.2017
-10°C | -1°C
nedelja, 22.01.2017
-8°C | 0°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 18h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-7°C
-1°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Frankolovčani - Frankolovčanom


KULTURA

| |
13.01.2014      8:53
A A

Frankolovčani - Frankolovčanom


… so frankolovska društva v predpreteklem letu poimenovala in izvedla prireditev, ki so jo poklonila sokrajanom in vsakomur, ki je prav na božični praznik želel »zaužiti« še delček kulturne pogače. Tudi za pravkar minuli božič je organizator letošnje prireditve, Prosvetno društvo A. Bezenšek Frankolovo, k sodelovanju povabil domala vse domače glasbene in pevske poustvarjalce ter bivšega domačega župnika, sokrajana in uglednega misleca, patra Branka Cestnika. Povsem napolnjena dvorana OŠ Frankolovo in živopisana paleta nastopajočih je potrjevala, da ob vseh zmožnostih sodobnega komuniciranja ljudje postajamo lačni osebnih srečanj in pretakanja človeške energije v živo.


*MoPZ Anton Bezenšek
*MoPZ Anton Bezenšek
Deli:

Prireditev so pevsko in glasbeno obarvali: otroški in mladinski pevski zbor OŠ Frankolovo, MoPZ Anton Bezenšek, Cerkveni pevski zbor Frankolovo, Sekstet Lindek, Družina Gregorc z ansamblom Mikola, Bratje Pinter, Domen Jevšenak in Kvartet Frankolovo.

 

Posebno pozornost je pritegnil p. Branko, ki je v svojem nagovoru osvetlil pomen in sporočilno vrednost praznikov in praznovanja: »Beseda praznik izhaja iz praznine in pomeni, da nečesa ni. Torej je danes, na sam božič praznina? Ja, v tem smislu, da za praznik damo vstran vse tisto, kar  nas napolnjuje z vsakodnevnim urnikom. Praznike potrebujemo, da se ustavimo in na življenje pogledamo malo drugače, da začutimo svoje dostojanstvo. Tudi pregovor, da je življenje brez praznikov kot dolga pot brez gostiln, potrjuje potrebo po praznikih. Takrat posrkamo vase najboljši sok naših čustev,  spominov, sorodnikov, prijateljev. Za praznike ne delamo, jih z veseljem pričakujemo, takrat postavimo na mizo najboljše, kar premoremo. Z družino ali skupnostjo, ki ji pripadamo, se takrat tesneje povežemo. Dober praznik v družini »poštima« stvari za nazaj in utira poti naprej. Za praznično mizo najlažje saniramo zrahljane vezi in gradimo prihodnost. Sicer nekoliko kruti dalmatinski pregovor, ki pravi: 'Boljše, da umre človek, kot da umre tradicija', je na dolgi rok še kako življenjski. Če umre izročilo, kultura in naši prazniki, izumre cel narod. Tradicija sicer  ne sme ovirati napredka, vendar napredek brez tradicije spodkopava temelj narodu. Danes je družinski praznik – božič, in vsi tukaj zbrani smo dokazali, da hočemo biti več kot le bežni sosedje, da znamo praznovati kot velika družina, ki se zaveda svojih korenin, ohranja tradicijo in gradi prihodnost.«

 

Prav je, da v teh zmedenih časih, ko se zdi, da vse bolj postajamo družba jamrajočih posameznikov, apatično čakajočih na boljše čase, zmoremo kdaj ustaviti korak in s prazničnimi doživetji napolniti svoje »notranje prostore«. In ob minulem božiču, ko smo družinskim praznovanjem dodali še širšega krajevnega, smo lahko vsrkali novih moči in volje za leto, v katerega smo pravkar vstopili.  

 

Sonja Jakop

Foto: J. Vovk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.