Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi.
8°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
3°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
2°C | 20°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 18h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Ponoči in jutri bodo predvidoma močneje narasle reke v Posočju, v porečjih Vipave, Savinje in Dravinje ter Sava v srednjem toku. Jutri bo močneje narasla Sava v spodnjem toku. Danes zvečer bo povišano plimovanje morja.
8°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dnevi evropske kulturne dediščine v galeriji ......


KULTURA

| |
26.09.2012      15:22
A A

Dnevi evropske kulturne dediščine v galeriji PIROS


Nastanek Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) sega v leto 1984, ko so v Franciji prvič organizirali Dneve odprtih vrat in s tem omogočili ogled kulturnih spomenikov, ki so bili sicer težje dostopni javnosti. Kasneje so pobudo sprejele tudi druge evropske države. V letu 1991 je pod okriljem Sveta Evrope in ob podpori Evropske komisije pobuda prerasla v Dneve evropske kulturne dediščine, ki potekajo vsako leto v zadnjem tednu meseca septembra. Med prvimi državami jih je organizirala tudi Slovenija.


Otroci OŠ Vojnik so z zanimanjem prisluhnili besedam Jožeta Žlavsa in Marine Bezgovšek
Otroci OŠ Vojnik so z zanimanjem prisluhnili besedam Jožeta Žlavsa in Marine Bezgovšek
Deli:

Vsako leto dogodke, povezane z DEKD, na nacionalni oz. regionalni ravni povezuje skupna tema. Letošnja tema Izkušnja dediščine predstavlja prispevek k evropskemu letu aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Galerija Piros se je letošnjim DEKD pridružila v torek, 25. septembra, s prireditvijo OHRANJANJE TISKANE KULTURNE DEDIŠČINE, ki je bila organizirana v okviru projekta USTVARJAJMO (katerega nosilec je Občina Laško, partnerji pa Občina Vojnik, Občina Štore, STIK in Galerija Maleš) kot dan odprtih vrat Galerije Piros. Galerija, ki je nastala zaradi velike želje njenega lastnika Jožeta Žlausa po ohranjanju tako snovne kot nesnovne kulturne dediščine in predstavitve različnih zbirk širšemu občinstvu, daje velik poudarek prenosu znanja na mlajše rodove, zato so bile v okviru letošnjih DEKD v goste povabljene šolske skupine.

 

Odgovore na vprašanja, kaj nam pomeni dediščina, kakšen je naš odnos do nje, katere življenjske zgodbe znamo z dediščino razkriti in kaj nam dediščina lahko ponudi v razmislek, sta skupini učenk in učencev OŠ Frankolovo in OŠ Vojnik skupaj z Jožetom Žlausom radovedno in iskrivo iskali skozi predstavitev galerije in njenega poslanstva ohranjanja tiskane dediščine. Sledil je ogled grafičnih ciklusov Jožeta Žlausa (Belokranjske pisanice, Doroteja Hauser, Božena Nemcova, Lepote Slovenije, Znamenite osebnosti na območju Vojnika, Celja, Štor in Laškega) in zbirke grafičnih listov drugih mojstrov grafike, zbirke starih knjig in razglednic, etnološke zbirke, mini grafičnega muzeja in kopije Valvasorjeve grafične preše. Na njej so si učenke in učenci sami odtisnili knjižne kazalke z reliefnim odtisom podobe Božene Nemcove, znamenite češke pisateljice in pravljičarke, kot spomin na druženje in spodbudo za nadaljnje raziskovanje dediščine.

 

Marina Bezgovšek, STIK

 

 

Dogodek se je izvedel v sklopu projekta USTVARJAJMO, ki je delno sofinanciran iz sredstev EU, in sicer iz:

 

Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in projekta Evropa investira v podeželje.

Foto: Jure Vovk, Marina Bezgovšek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.