Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
0°C | 17°C
torek, 01.05.2017
3°C | 22°C
sreda, 02.05.2017
5°C | 20°C
četrtek, 03.05.2017
8°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Adventno petje moškega pevskega zbora KUD ......


KULTURA

| |
17.12.2012      13:35
A A

Adventno petje moškega pevskega zbora KUD France Prešeren Vojnik


Peli so v katedrali sv. Avguština, katedrali sv. Štefana SPC srca Jezusovega in v Operi na Dunaju.


Deli:

Člani pevskega sestava, kot je moški pevski  zbor, ki šteje 36 pevcev, si zagotovo prizadevajo, da bi bilo njihovo druženje sestavljeno tudi z raznimi nastopi na različnih prireditvah, krajih in ob veselih ter tudi žalostnih trenutkih. 

V nedeljo, 9. decembra 2012, se je na presenečnje in veselje meni in vsem ostalim pevcev moškega pevskega zbora KUD France Prešeren iz Vojnika uresničila dolgoletna želja.

Vsak zbor si pač v okviru svojega kulturnega pevskega udejstvovanja želi nastopati, morda tudi na mestih, ki so običajno  nedosegljiva amaterskim zborom. To leto smo imeli željo, da bi sodelovali na adventnem petju – mednarodni pevski prireditvi zborov v mestni hiši, ROTOVŽU, na Dunaju. Priprave so zato potekale v tej smeri, vse do trenutka dokončne prijave, kar je pomenilo, da nas sploh uvrstijo na seznam zborov brez kakršnih bonitet iz tega naslova. Prijavnina je bila precej visoka, in sicer 1200 €. V nadaljevanju pa je sledil še dodaten hladen tuš, saj bi nam za strošek petja (30-minutni nastop v mestni hiši, nastop v domu upokojencev, družaben večer in zaključek ) organizator izstavil še račun za poravnavo teh stroškov  v višini dodatnih 95 € po osebi. Ugotovili smo, da je to kar zajeten stroškovni zalogaj za naš zbor in se nismo odločili za sodelovanje, smo pa sklenili, da bomo v lastni organizaciji izpeljali za nas prijeten izlet z ogledi številnih mestnih znamenitosti. Hkrati pa smo se dogovorili z Slovenskim pastoralnim centrom na Dunaju in v nedeljo, 9. 12., smo po zajtrku ob 9.30 peli mašo in po maši našim rojakom zapeli še nekaj adventnih in Slomškovih pesmi. Gospod Branko Umek, ki je sedaj župnik na Dunaju, nas je s svojimi sodelavci centra prijazno sprejel, tako da smo veseli skupaj praznovali 2. adventno nedeljsko bogoslužje. Zagotovo smo pa napolnili tudi srca številnih rojakov, ki so bili v cerkvi Srca Jezusovega, ki je hkrati tudi slovenska župnija na Dunaju.

  

V sklopu našega potovanja na Dunaj 8. in 9. decembra smo v soboto obiskali dvorno zakladnico v mestnem gradu HOFBURG, v nadaljevanju sprehoda smo zapeli še v Avguštinski cerkvi, ki je dvorna cerkev, po predhodnem dogovoru in z dovoljenjem  smo v veličastni dunajski katedrali sv. Štefana  zapeli dve pesmi in imeli ogromno poslušalcev. Občutek, da poješ v tako veličastni cerkvi, je nepopisen, še posebej ko se zaveš, da je tukaj naš slovenski duhovnik Jurij Slatkonja za časa cesarja Maksimiljana ustanovil  zborček dunajskih dečkov in 1515. leta postal tudi prvi dunajski škof.

Umrl je pred 490 leti, torej po 7-letnem škofovanju 30. novembra leta 1522.

Vzdušje, ki vlada v adventnem času, se čuti na vsakem koraku, na predbožičnem sejmu na vseh možnih lokacijah, največji prostor pa je ravno pred mestno hišo, kjer je nepregledno število hišic z raznorazno ponudbo, primerno temu času. Povsod diši po cimetu, po pecivu, pa kuhanem vinu, punču, ki v mrzlem ozračju ogreje roke in telo.

V soboto smo bili poslušalci adventnega petja v mestni hiši in tako videli in slišali, kako poteka tovrstno sodelovanje.

Hotel Korotan na Dunaju, ki je v lasti Mohorjeve družbe in Republike Slovenije, nam je nudil prostor za večerno druženje in nočitev.

V nedeljo popoldan je moški pevski zbor dosegel največji uspeh v svojem dolgoletnem delovanju in vzpon na pevskem področju: ogled operne hiše in petje v veliki dvorani te veličastne in edinstvene ustanove, v kateri pojejo vse poznane in pomembne osebnosti iz opernega sveta. Med vsa ta znana imena glasbene scene smo se vpisali  tudi mi.

Torej naj upanje nikoli ne umre. Ugotovili smo, da imamo vsi možnost doseči cilj. Enim uspe prej, drugim kasneje, nam pa je to uspelo v 77. letu delovanja in obstoja zbora.

Vsem pevcem in zborovodki iskrena zahvala za vse lepe trenutke in sodelovanje. Prepričan sem, da bo vsakemu izmed nas ostal v lepem spominu ta dogodek, ki  ga ni moč pozabiti.

 Franci Korošec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.04.2017
Danes ni dogodkov.
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
07.05.201 | Družabni dogodki
Meritve krvnega tlaka, holesterola in sladkorja v krvi
07.05.2017 | Ostalo
Florjanova maša
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.