Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
-2°C | 12°C
nedelja, 26.02.2017
-6°C | 12°C
ponedeljek, 27.02.2017
-3°C | 14°C
torek, 28.02.2017
5°C | 14°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 14°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
-2°C
12°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

9. Slomškovi kulturni dnevi v Novi Cerkvi


KULTURA

| |
15.10.2011      8:21
A A

9. Slomškovi kulturni dnevi v Novi Cerkvi


V župniji Nova Cerkev, so od 22. do 25. septembra 2011 potekali 9. Slomškovi kulturni dnevi. S pripravo le teh se Projektni svet Antona Martina Slomška, z dekanom Alojzem Vicmanom trudi ohraniti hvaležen in častitljiv spomin na dvoletno delovanje škofa A. M. Slomška v Novi Cerkvi.


Predavanje Draga Medveda v Polžah
Predavanje Draga Medveda v Polžah
Deli:

Prvi kulturni dan se je začel v cerkvi sv. Lenarta, s tridnevnico v čast blaženemu škofu. Nato pa je bila v Marijinem domu poleg cerkve, kjer je škof Slomšek vodil nedeljsko šolo, otvoritev Razstave arhivskih fotografij o življenju Slovencev v povojnih begunskih taboriščih na Koroškem. V uvodu je imela glasbeni nastop Urška Oprčkal. Razstava je bila pripravljena ob 100-letnici Rafaelove družbe. Slike prikazujejo čas po vojni šesttisočih Slovencev, preden so se razselili po svetu. Slovenski begunci so v skrajno nemogočih razmerah ustvarili skupnost, ki je slonela na visokih socialnih in kulturnih vrednotah. Na presenečenje je to taboriščni čudež, saj izpričuje optimizem in žilavost beguncev, ki so bili v vojni oropani vsega. V taborišču so začele delovati razne organizacije: skavti, pevski zbori, gledališča, gasilci, deloval je vrtec, osnovne šole in gimnazija. Urejeno je bilo področje zdravstva, prehrane, bogoslužja, športa in obrti.

 

V Polžah je že deveto leto odprl vrata domačije in svojega srca gospodar Oton Samec. Petkov večer je že tradicionalno obarval publicist, novinar in vinski vitez Drago Medved s predavanjem "Vino in voda". Beseda je govorila o povezanosti vina in vode, tudi o njuni različnosti ter o pomenu obeh pri bogoslužju. Oboje je škof Slomšek predstavil tudi v verzih. Svoje mesto pa je ta večer imela tudi izbrana glasba vokalne skupine Amadeus iz Šmarja pri Jelšah. Navzoče je nagovoril tudi dekan Alojz Vicman. Zahvalil se je za pripravo kulturnega večera. Viničarju Viktorju Štokojniku pa za skrb za potomko starodavne vinske trte, ki je bila pri Marijinem domu zasajena pred letom dni. Večer se je nadaljeval v veselem druženju ob glasbi ter ob pokušini različnih vrst grozdja, domačega kruha, žlahtne kapljice, letos pa je bila v ospredju voda.

 

Na soboto, na škofov godovni dan, je bil za šolarje organiziran pohod po delu Slomškove poti, od Nove Cerkve do Frankolovega. V lepem jesenkem dnevu smo prehodili pot, ki jo je tudi škof Slomšek večkrat prehodil. Pohod je popestrila pesem, postanki ob božjih znamenjih, Slomškova drobtinica za ta dan, molitev za Slomškovo kanonizacijo v cerkvi na Gojki, občudovanje narave in igra.

 

Kulturne dneve smo zaključili na Slomškovo nedeljo s slovesnim bogoslužjem, ki ga je povzdignilo petje domačega župnijskega zbora. Od časa Slomškovega službovanja v Novi Cerkvi se nadaljuje bogata tradicija cerkvenega petja do današnjih dni. S Slomškovim prispevkom za kulturno in izobraževalno raven Slovencev je dekan Alojz Vicman napovedal, da je leto 2012 v Sloveniji razglašeno za Slomškovo leto, in sicer ob 150-letnici njegove smrti.

 

Špela Oprčkal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 25 26 27 28 1 2 3 4 5 6
25.02.2017 | Ostalo
Pustni karneval
25.02.2017 | Družabni dogodki
PUSTNO RAJANJE ZA OTROKE
25.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
05.03.2017 | Ostalo
Ostanimo prijatelji
25.02.2017 | Ostalo
Pustni karneval
25.02.2017 | Družabni dogodki
PUSTNO RAJANJE ZA OTROKE
25.02.2017 | Ostalo
Festival "In spiritu canticum"
27.02.2017 | Ostalo
PRAVLJICA-TRI MUCE IN DRUGE GLASBENE PRAVLJICE-MAŠKARE
28.02.2017 | Ostalo
Pustovanje Društva upokojencev Vojnik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.