Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.01.2017

oblačno
Ponoči in jutri bo pretežno oblačno. V zahodni Sloveniji padavin ne bo, drugod bo občasno snežilo. Več padavin bo v južni Sloveniji. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do -8, ob morju malo nad 0, najvišje dnevne od -4 do -1, na Primorskem do 5 stopinj C.
-4°C | -1°C
sreda, 18.01.2017
-12°C | -1°C
četrtek, 19.01.2017
-14°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-18°C | 0°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.1.2017 ob 19h
V torek in sredo bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo v sunkih dosegala hitrost 110 do 140 km/h.
-4°C
-1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Vojniški izum so prepoznali celo v Seulu


GOSPODARSTVO

| |
24.01.2013      19:11
A A

Vojniški izum so prepoznali celo v Seulu


Ko stare mame ne zmorejo več izdelovati butar, pride na vrsto butaring Matjaža Preložnika.


Matjaž Preložnik z Nove Cerkve
Matjaž Preložnik z Nove Cerkve
Deli:

Začelo se je povsem po naključju. Kot vse dobre stvari. »Vsi radi kurijo z butarimi. In ko te dela nekdo drug, na primer stara mama, je fino. Ko pa ni mogla več, sem tuhtal, kako bi to delo poenostavil. Tako da zametki mojega butaringa segajo že daleč nazaj,« se spominja Matjaž Preložnik z Nove Cerkve. In če ne bi bilo njegove mame, bi ostalo pri enem stroju za domačo uporabo in konec. »V Kmetijskem oglasniku je zagledala poziv, naj ljudje pokažejo svoje izume. Pa je poklicala gospoda iz tistega časopisa. Ta je bil takoj za. Celo prehitro. Poskušal sem prestaviti srečanje, saj je bil stroj grd, nepobravan. Pred objavo sem ga namreč želel vsaj pobarvati, pa si ni dal reči, ker se mu je tako mudilo z objavo. No, in na podlagi tistega članka se je našel prvi kupec.«

Najtežje od vsega je bilo postaviti ceno za stroj, ki bi ga strokovno lahko opisali kot hidravlična naprava za strojno izdelovanje butar iz vej. »Ugotovil sem, da za tako ceno meni ne ostane nič, zato sem začel razvijati nekaj enostavnejšega.« Ko je bil izum dopolnjen, je podal prvi oglas. »Spet se je našel nekdo. Ta je imel več pod palcem in je želel tudi, da stroj lepo izgleda. Kakšno leto sva si menda dopisovala, kakšen naj bo, preden sem se ga res lotil. Ampak na koncu je bil zelo zadovoljen, preko njega pa sem takrat dobil še kakšna dva kupca. Šele v tistem trenutku pa sem se začel zavedati, da lahko kdo drug začne kopirati moj stroj. Poklical sem Asi, organizacijo Aktivnih inovatorjev Slovenije, kjer so mi povedali, kako naj naredim patentno prijavo. No, na tak način so začele prihajati tudi plakete in nagrade na sejmih, ki pa ne trgajo žepov.«

Da je konec minulega leta njegov izum bil nagrajen tudi v južnokorejskem Seulu, je izvedel šele preko svetovnega spleta. »Pred tem sem tudi v Varšavi dobil menda tretje mesto za butaring. Vendar to so tekmovanja, ki jih prijavlja organizacija Asi. To ne pomeni, da sva bila jaz in moj izum v Varšavi ali Seulu. Ali da sem predstavljal, kako deluje. Na te sejme gredo predstavniki Asija in s pomočjo plakatov opišejo izum,« pojasni Preložnik, ki je bolj od teh priznanj, ki so mimogrede prišli tudi iz evropskih držav in držav nekdanje Jugoslavije, ponosen na svojo prvo plaketo, dobljeno na sejmu Agro Arca, in uvrstitev med petinpetdeseterico najboljših inovatorjev na šestem slovenskem forumu inovacij. »Še vedno pa je največ vredna reklama od ust do ust. Ali pa majhen kmetijski sejem v Komendi. Tam ljudje pridejo, vidijo stvar in se odločijo. Če se stvar ne prodaja, lahko dobiš ogromno nagrad, pa ti nič ne koristijo. Poznam nekoga, ki je zato, da je svoj izum lahko mednarodno zavaroval, vzel že tretji kredit, prodal pa ni še ničesar.«

Preložnik se je sicer medtem že poigraval z mislijo, da bi iz izuma naredil pravi posel, a si je zaradi danes prav nič rožnatih časov premislil in se raje oklenil redne službe. Je pa butaring izdelal v različnih velikostih, primernih za traktorski priklop ali ročno »pumpanje«. Tudi dolžino samih butar lahko prilagaja. Sistem praktično deluje tako, da veje zložiš v zaobljene palice, nato pa hidravlika zavoj vejevja stisne skupaj. Nato z motorno žago med režami vejevje razžagaš in povežeš skupaj. »Zaenkrat še ročno, imam pa že idejo, kako to narediti strojno. A že brez tega lahko z butaringom v eni uri narediš od 40 do 50 butar, svoje dni pa jih je ena ženska na dan naredila le okoli 20.«

Tudi z novimi idejami se »nesojeni« strojnik ali sedanji ekonomist že poigrava. »Naslednja inovacija je povezana z balami in načinom, kako lahko naenkrat pripelješ dve bali hkrati,« je še napovedal skromni, čeravno po nagradah sodeč svetovno znan vojniški inovator.

 Rozmari Petek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 113
Izšla: 08.12.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2017
Danes ni dogodkov.
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO
17.01.2017 | Ostalo
Delavnica "Fotografiranje dodatkov"
19.01.2017 | Ostalo
Predavanje Karla Gržana
20.01.2017 | Šport
KOŠARKARSKA TEKMA
25.01.2017 | Ostalo
Delavnica Repair Cafe
25.01.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA: KAKO DOBITI SLUŽBO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.