Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

delno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno, predvsem v hribovitem svetu občasno zmerno oblačno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na Primorskem do 20 stopinj.
-1°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
3°C | 22°C
torek, 02.05.2017
5°C | 20°C
sreda, 03.05.2017
5°C | 21°C
četrtek, 04.05.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 30.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Izbira poklica – izziv za prihodnost


GOSPODARSTVO

| |
22.11.2014      9:56
A A

Izbira poklica – izziv za prihodnost


Območna obrtno-podjetniška zbornica Celje je zaključila že sedmo leto izvajanja projekta, ki ga podpirajo MO Celje, občine Dobrna, Štore in Vojnik. Namen projekta je približati osnovnošolcem in njihovim staršem pomen pridobivanja tistih informacij, ki so pomembne pri odločitvah učencev o tem, kaj bi v življenju zares radi delali, in o izbiri nadaljnjega izobraževanja.


Prejemniki zahval
Prejemniki zahval
Deli:

Že vrsto let se soočamo s pomanjkanjem določenih poklicnih profilov, med katerimi so na prvem mestu obrtni poklici in tehnične stroke, zato smo si v projektu zadali nalogo, da promoviramo karierne poti, spodbujamo inovativnost, podjetnost in ustvarjalnost že med najmlajšimi člani družbe. Aktivnosti projekta so potekale vse leto 2014, sodelovalo je 5 naših članov obrtnikov in podjetnikov, izvedenih je bilo 33 dogodkov, udeleženih 12 osnovnih šol ter 660 osnovnošolcev in njihovih staršev. Izvajali smo predavanja, predavanja z delavnicami in zelo obiskane okrogle mize z gosti – našimi obrtniki in podjetniki. V letu 2014 smo povečali število dogodkov za 9 v primerjavi z letom poprej, izvedbo dodatnih dogodkov je omogočila šolam na svojem področju MO Celje. Učence in njihove starše smo seznanili z možnostmi štipendiranja, kariernimi potmi, potrebnimi znanji, veščinami, sposobnostmi ter kompetencami ljudi današnjega časa, trgom dela, trendi na področju zaposlovanja in samozaposlovanja, deficitarnimi poklici in dejavniki odločanja za nadaljevanje izobraževanja. Sodelujoče šole v projektu smo tudi obvestili o možnosti obiska Ulice obrtnikov, ki je bila prvič v okviru Mednarodnega obrtnega sejma v Celju, in kar nekaj šol se je udeležilo predstavitve osmih poklicev tudi na tem dogodku.

 

V sredo, 19. novembra 2014, smo na delovnem srečanju vseh sodelujočih v projektu, ki se je začel s pozdravnimi besedami predsednika OOZ Celje g. Mirana Gracerja, pregledali izvedene aktivnosti in dosežene rezultate. Obrtnikom in podjetnikom, sodelujočim v projektu, predstavnikom lokalnih skupnosti, medijem in drugim povabljenim je vodja projekta mag. Tatjana Štinek predstavila celoten projekt in novosti na področju štipendiranja. Sekretarka OOZ Celje Martina Rečnik je spregovorila o pobudah za nadaljnje sodelovanje in krožku Ustvarjalni, podjetni in inovativni učenci, ki smo ga začeli izvajati oktobra na OŠ Lava ter o tesnem sodelovanju OOZ Celje z občinami, iz katerih združuje OOZ Celje svoje članstvo s posebnim poudarkom na sodelovanju z MO Celje pri pripravi projekta Strategija razvoja gospodarstva Mestne občine Celje, v kateri je zapisan del ukrepov namenjen prav spodbudam občine za promocijo podjetništva, inovativnosti, ustvarjalnosti in poklicev za osnovnošolce.

 

Udeleženci delovnega srečanja so v razpravi izrazili zadovoljstvo, da so del uspešno izvedenih projektov, podali so svoja mnenja in pobude za sodelovanje tudi v prihodnje. Predvsem so izpostavili, kako je pomembno sodelovanje šole z lokalnim okoljem in gospodarstvom ter pomembnostjo prihoda ljudi iz prakse v šole. Učenci in starši namreč pokažejo dosti več zanimanja za področje poklicev in podjetništva, če spregovorijo o tem ljudje iz gospodarstva. Šole si želijo še več takšnih dogodkov v šolskih klopeh, zato so celjske šole z navdušenjem sprejele širitev projekta.

 

Vsi sodelujoči člani OOZ Celje, udeležene občine in osnovne šole ter predstavnica ZRSZ OS Celje so ob zaključku dogodka prejeli zahvalo. Zahvalili smo se tudi medijem, ki tako pozitivno poročajo o našem projektu in širijo informacije o dobri praksi med občane vsa leta izvajanja projekta.

 

Vesna Poteko, mag., višja svetovalka za investicije in šolstvo, občina Vojnik: »Podpiramo projekt, saj daje vidne rezultate. V obdobju izvajanja projekta smo naredili skupaj nekaj dobrega za občane. Veseli nas, da sta obe šoli v občini Vojnik zadovoljni z izvajanjem projekta, ki je letos potekal že sedmo leto. Zahvaljujemo se OOZ Celje, predvsem vodji projekta mag. Tatjani Štinek in Martini Rečnik za pozitiven doprinos na področje promocije poklicev in podjetniške miselnosti. Želimo tudi, da se vključijo učenci in njihovi starši in v krožke Ustvarjalni, podjetni in inovativni učenci. Na zaključku smo namreč izvedeli od ravnateljice mag. Marijane Kolenko iz OŠ Lava Celje, da kjer krožki že potekajo, med vsebinami, ki ji spoznavajo in usvajajo učenci, odkrivajo tudi svoje talente.«

 

Branko Sušak, v. d. ravnatelja OŠ Antona Bezenška Frankolovo: »Projekt pomaga staršem in učencem, zato smo hvaležni prav za vsako informacijo s področja poklicev. Veseli bomo, če bomo lahko še kdaj sodelovali v projektu, kajti povsem drugače je, ko pridete od zunaj in učencem podate področje poklicev in podjetništva na povsem svoj način. To je za učence boj zanimivo in vam z navdušenjem prisluhnejo.«

 

Območna obrtno-podjetniška zbornica Celje

Mag. Tatjana Štinek

 

Foto: Simona Zupanc              

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
07.05.201 | Družabni dogodki
Meritve krvnega tlaka, holesterola in sladkorja v krvi
07.05.2017 | Ostalo
Florjanova maša
09.05.201 | Ostalo
Pohod na Hom nad Grižami
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.