Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
-1°C | 17°C
ponedeljek, 01.05.2017
3°C | 21°C
torek, 02.05.2017
7°C | 22°C
sreda, 03.05.2017
7°C | 20°C
četrtek, 04.05.2017
5°C | 21°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

200 let šolstva na Frankolovem


OSNOVNA ŠOLA

| |
25.11.2016      21:45
A A

200 let šolstva na Frankolovem


Za šolstvo na Frankolovem in Osnovno šolo Antona Bezenška je leto 2016 jubilejno. Polnih 200 let je minilo, odkar so prvi Frankolovčani sedli v šolske klopi. Hkrati obeležujemo še 190-letnico prve šolske zgradbe, 110-letnico izgradnje šolskega poslopja, v katerem se odvija pouk še danes, 25-letnico izgradnje šolske telovadnice in 11-letnico izgradnje prizidka k šoli


Učenci in učitelji OŠ A. Bezenška s pesmijo ob jubileju
Učenci in učitelji OŠ A. Bezenška s pesmijo ob jubileju
Deli:

Pogled v preteklost

Na osrednji slovesnosti, 24. novembra 2016, v dvorani osnovne šole smo sedanji in nekdanji učitelji in učenci, povabljeni gostje in številni drugi obiskovalci skupaj prehodili žlahtne spomine 200-letne dobe. Prireditev sta z izbranimi besedami pospremila direktor Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo Gregor Mohorčič in vojniški župan Branko Petre. O najstarejših dogodkih pričajo le zapisi, nekateri ostajajo živi, ker se prenašajo iz roda v rod, nekoliko mlajši še živijo med nami. Se še spomnite tablice in krede? Pa lončenih peči v učilnicah, računanja s kroglicami, sprejema cicibanov v pionirje, modrih čepic in rdečih rutic, kurirčkove pošte, nove matematike, dvoizmenskega pouka … O, ja, odvisno od generacije, ki ste ji pripadali. Danes je šolanje drugačno, brez računalnika in interneta ne gre, a prvotni namen šolstva – vzgoja in izobraževanje za življenje – ostaja. Častni gost in dolgoletni ravnatelj šole, Anton Drev, je prisotne nagovoril: »Vselej je bilo težko za materialne dobrine in denar, vendar pomembnejši so ljudje, prežeti s trdno voljo in dobrimi nameni. Ljudje, ki so srečni takrat, ko živijo in ustvarjajo za druge. Tudi danes je težko za denar, materialne dobrine niso vsem enako dostopne. Zatika se tudi pri ljudeh, preveč se bohoti težnja skrbeti za svoj žep. Zdi se, da ustvarjati za druge postaja nesmisel. Mi pa smo danes v prostorih, kjer se je vedno, se in se mora dogajati prav to – vlagati v ljudi.«

 

Od lesene mežnarije do velike šolske zgradbe

Na mestu današnjega Aletinega doma je pred 200 leti stala lesena mežnarija. V njej je organist Konrad p. Bartholotti začel poučevati 16 učencev. Leta 1826 so na župnijskem vrtu (danes park med šolo in cerkvijo) zgradili prvo leseno šolsko poslopje. Stavba, današnja »stara šola«, je bila dograjena leta 1863. Temeljni kamen za šolo, kjer stoji še danes, so postavili leta 1905, gradnjo so zaključili leto kasneje. Med II. svetovno vojno je bila zgradba precej uničena, a so jo krajani s prostovoljnim delom in prispevki usposobili za pouk. V temeljiti obnovi leta 1952 je šola dobila elektriko in igrišče. Pred 50 leti (1966) so obstoječi objekt nadgradili, pridobili so šest učilnic, spremljajoče prostore in uredili centralno ogrevanje. Leto 1981 je »prineslo« telovadnico. V letih 2004/05 se je zunanja in notranja podoba šole temeljito spremenila. Dogradili so prizidek, posodobili kabinete in posebne učilnice, šola je dobila večpredstavno in tehnično učilnico, ki zaradi pregibne stene v času prireditev služi kot oder, medtem ko se telovadnica prelevi v dvorano. Razširjena šola pomeni veliko pridobitev za učence in zaposlene, nedvomno tudi za kraj in občino. Dvoizmenski pouk je postal preteklost že leta 1994, ko so v stari šoli usposobili dodatno učilnico, ki je svojo vlogo opravljala do dozidave današnje šole.


Bilten za včeraj, danes, jutri

Sedanja ravnateljica, Marjana Šoš, je v biltenu, izdanem ob tem visokem jubileju, zapisala: »Čeprav je šola majhna, je tradicija poučevanja ukaželjne mladine zelo stara. Po prvih stopnicah šolanja so zakorakali davnega leta 1816 in vse odtlej se vzpenjajo. Ob prebiranju starih kronik in brskanju po črno-belih fotografijah smo se vzpeli po stopnicah iz preteklosti in ugotovili, da je bil korak frankolovskih učiteljev in učencev res vztrajen in da vzpenjanju še ni konca. Zgodovino šole so ustvarjali ljudje, ki so svoj poklic čutili kot poslanstvo. Prihodnosti se ne bojimo, ustvarjali in vzpenjali se bomo naprej. Danes smo šola z vizijo spodbujati strpnost in dobro počutje v šolskem prostoru ter razvijati delovne navade za uspešno učenje in življenje. Morda bo videti, da nam ni uspelo pripraviti prihodnosti za naše otroke, saj prihodnosti ni mogoče napovedati, bomo pa naše otroke pripravili na prihodnost.«

 

Šola – srce in glas kraja

Danes šolo na Frankolovem obiskuje 157 učencev, za njih skrbi 25 delavcev šole. Dosežki generacij so tudi sad nekdanjih učiteljev in učencev. To, kar je v preteklosti šola dala staršem in starim staršem, se posredno kaže v naših učencih. Šola se trudi, da delo in cilje usklajuje s starši in okoljem, saj brez dobrega sodelovanja ni rezultatov. Vključevanje šole v življenje kraja, lokalne skupnosti in društev je mnogim lahko za vzgled. Ponosni smo na dosežke svojih otrok v šoli in kasneje. Tudi v preteklosti so iz šole izšli mnogi pomembni ljudje svojega časa. Če se spomnimo samo velikega pedagoga pisatelja Antona Bezenška, njegovo ime nosi več ulic, domače prosvetno društvo, od predlani tudi šola in Tončkova učna pot.

 

Brez podpore ne gre

Šola je steber in ponos našega kraja, njena zgodba se sestavlja že 200 let. Da so danes prostori in pogoji za šolanje res dobri, je bilo v preteklosti potrebne veliko naklonjenosti in podpore ključnih ljudi in organizacij. Velike zasluge gredo Občini Vojnik, na čelu s prejšnjim in sedanjim županom, krajevni skupnosti Frankolovo, Ministrstvu za šolstvo in mnogim drugim. Ravnateljica z zahvalami ni skoparila in prav je tako. Zaslužijo si jih učenci in učitelji, starši in zaslužni krajani, vsi sodelujoči v pripravah in izvedbi jubileja, donatorji, nekdanji učitelji in mnogi, ki so dodali kamenček v mozaik dolgoletne zgodbe. Hvala vsem in iskrene čestitke ob jubileju.

 

Sonja Jakop

Foto: Hari Ibrahimovič

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 114
Izšla: 03.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod
05.05.2017 | Kultura
OTVORITEV RAZSTAVE DRAGA MEDVEDA
06.05.201 | Ostalo
Pohod "Pozdrav pomladi"
07.05.201 | Družabni dogodki
Meritve krvnega tlaka, holesterola in sladkorja v krvi
07.05.2017 | Ostalo
Florjanova maša
09.05.201 | Ostalo
Pohod na Hom nad Grižami
30.04.2017 | Družabni dogodki
Kresovanje z ansamblom Mladika v Razgorju
30.04.2017 | Ostalo
Kresovanje
01.05.201 | Družabni dogodki
Prvomajska budnica
04.05.2017 | Družabni dogodki
Florjanova maša v Novi Cerkvi
05.05.2017 | Ostalo
Urbani sprehod

Bodite prvi pri oddaji mnenja.