Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.10.2016

jasno
Ponoči se bo zjasnilo. Po nižinah v notranjosti Slovenije bo nastala megla. Šibka burja na Primorskem bo ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 3, v alpskih dolinah do -4, ob morju okoli 8 stopinj C.
5°C | 18°C
nedelja, 23.10.2016
8°C | 17°C
ponedeljek, 24.10.2016
9°C | 18°C
torek, 25.10.2016
12°C | 18°C
sreda, 26.10.2016
12°C | 20°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
18°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Primorska zgodba Marije Mercina


KULTURA

| |
25.03.2014      12:08
A A

Primorska zgodba Marije Mercina


Nočno branje dnevniških zapisov pravkar preminule matere, brskanje po dokumentih in priprave za pogreb se pred očmi bralca vpletajo v tenkočutno družinsko zgodbo, vpeto v kolesje polpretekle zgodovine. Pred bralcem se razprostre slika majhne, tesno povezane vaške skupnosti, v kateri si ljudje prizadevajo, da bi kljub neprijaznim časom ohranili svojo identiteto in človeški obraz.


Deli:

Roman, pripoved je prvoosebna, vpet v štiriindvajseturno dogajanje kot enodnevni Ulikses James Joyca, s pridihom Alberta Camusa in pospremljen z verzom katalonskega pesnika Salvadorja Espiriuja, je pisateljičino videnje resnice in pravice. Čeprav so zapisani točni datumi, to ni zgodovinsko branje, ampak roman. »To je roman o mojem odnosu do 20. stoletja,« je povedala avtorica.

Sam naslov Primorska zgodba nas pravzaprav odmika od zasebnosti, saj je takih družin s podobno zgodbo na primorskem veliko. Profesorica Ivana Slamič, ki je v pogovoru z Mercinovo predstavila roman, je poudarila, da gre v zgodbi za absolutno zvestobo tistemu, za kar so bili pripravljeni žrtvovati vse, »čeprav te je strah. Ne zase, za otroka.« Od kod vedenje, vera in zaupanje  glavne akterke, kaj je prav? Njen boj za resnico in pravico je izhajal iz tega, da jih ne bi imeli za izdajalce. Pojavlja se vprašanje, kdo so pravi naslovniki maminih zapisov. To ni bila hči, pač pa vaščani, v našem primeru Gočani.

Pisateljičin odnos do Goč je idiličen. Tu je pri teti Mici preživljala svoja otroška leta, počitnice, tu se je igrala, pa tudi trdo delala in marsikatero ušpičila z vaškimi otročaji, tu je vzljubila naravo in tu še vedno najde osrečujoče trenutke zase.

»Ni potrebno, da smo ob branju romana vedno kritiški in kritični. Včasih je treba samo pustiti in dovoliti, da se stvari dotaknejo naših duš.«

Predstavitev sta pospremili še Nadja Velušček s prebiranjem izbranih odlomkov in Janka Frančeškin z igranjem na citre.

Zdenka Žigon

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 178
Izšla: 02.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2016
Danes ni dogodkov.
24.10.2016 | Družabni dogodki
Predavanje o izdelovanju suhomesnatih izdelkov
28.10.2016 | Kultura
Koncert: SLOVENSKI OKTET