Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 29.05.2017

pretežno jasno
Danes bo sončno. Čez dan bo zapihal šibak veter južnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29 stopinj C.
13°C | 28°C
torek, 30.05.2017
14°C | 28°C
sreda, 31.05.2017
14°C | 29°C
četrtek, 01.06.2017
14°C | 28°C
petek, 02.06.2017
15°C | 28°C
Opozorila
Ponedeljek, 29.5.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Knjižnica v Vipavi: darilo za praznik kulture...


KULTURA, DOGODKI, ZAVODI

| |
31.01.2013      13:20
A A

Knjižnica v Vipavi: darilo za praznik kulture


Lepšega praznika kulture kot bo 8. februar 2013 za krajane Vipave in za občane si je skoraj nemogoče želeti. Na ta dan bo namreč tudi uradno odprla vrata nova knjižnica v Vipavi. Na novi lokaciji – v nekdanjem vrtcu – je začela delovati že s 17. decembrom lani, s čemer je že takoj v začetku marsikomu polepšala konec leta.


Deli:

Ne le, da so bili donedavni prostori vipavske enote javne knjižnice že zdavnaj premajhni in utesnjeni, postali so tudi ovira za razvoj, saj vanje ni bilo smiselno vlagati. Knjige so bile naložene v višino, zato za marsikoga nedostopne in kljub bogati ponudbi neprebrane: z drugo besedo, bolj skladišče kot knjižnica, kjer je zato ostajalo knjižno bogastvo neizkoriščeno. Prostore je bilo težko ogreti na dostojno temperaturo, razen tega pa se obiskovalec v njej skorajda ni mogel zadržati, saj je bilo prostora premalo. Stara knjižnica je bila nasprotje tega, kar si predstavljamo o okolju, ki obiskovalca pritegne, da pobrska še za čim.

Doslej je knjižnica razpolagala s približno 80 m2 površine. Nova ima na voljo skoraj trikrat več prostora: njena 'čista' površina znaša 224,06 m2. Preostali prostori merijo še dodatnih 12,53 m2 (priročna kuhinja 4,67 m2, sanitarije 4,67 m2 in ločeni wc za invalide 3,21 m2). Zares lepa in spodobna knjižnica, ki tudi izgleda kot knjižnica. Ne pretiravamo z oceno, da je ena lepših. Poglejmo, kaj prinaša knjižnica novega.

Predvsem je pregledna, lepo urejena, prostorna, deluje 'zračno' in prijetno: takšne so ocene uporabnikov. Na desni sta ločeno urejena mladinski in otroški oddelek, kar je pomembno za odrasle obiskovalce, ki so jim namenjeni prostori na levi: z lepo označenimi in urejenimi policami. Menimo, da je kolektivu skupaj z arhitektom in dobavitelji opreme uspelo knjižnico narediti uporabnikom prijetno od hipa, ko vstopi vanjo. Opremo knjižnice sta dobavili podjetji Gonzaga iz Solkana in domači Damles, ki je izdelal sprejemni pult in vse lesene dele opreme.

Knjižnica je dobila novo računalniško opremo, ob računalniškem mestu za knjižničarja sta na voljo še dve mesti za uporabnike z dostopom na internet. Na voljo je multifunkcijska naprava za tiskanje, kopiranje in skeniranje. Obiskovalce opozarjamo na novosti na policah v izposoji, knjige izpostavljamo tudi v oddelku za leposlovje. Podobno kot v Ajdovščini smo tudi v Vipavi uredili 'bukvarno', kjer so na voljo knjige iz odpisa (stare, poškodovane, dvojniki …) in iz donacij po simbolični ceni.

V knjižnici je dobila mesto tudi vinogradniška in vinarska zbirka, zaenkrat še bolj skromna, ki pa jo bomo povečevali in bogatili. Upamo, da v sodelovanju z Univerzo v Novi Gorici tudi z gradivom, ki ga potrebujejo njeni študentje in zaposleni.

Posebej naj opozorimo, da lahko v knjižnico vstopijo tudi ljudje na invalidskem vozičku! Razpolaga namreč z dostopom preko klančine z dvoriščne strani: novosti so ob gibalno oviranih veseli tudi starejši in mame z otroškimi vozički.

Čas obnove je izkoristil tudi sosed, ki je v dogovoru lepo obnovil steno na dvoriščni strani, ki daje zelo prijazen videz, v zadovoljstvo vseh! To je pomembno tudi za ureditev dvorišča v prihodnosti. Občina je z obnovo naredila korak, ki ji je v ponos – prepričani smo, da bo knjižnica postala kar smo načrtovali: družabno in informacijsko središče. Čeprav bi si seveda želeli dodaten, večji prostor za predstavitve knjig, literarne večere in druge dogodke. Bo pa v omejenem obsegu takšne dogodke vendarle mogoče pripraviti na mladinskem oddelku.

Obratovalni čas smo v novih prostorih že podaljšali za 3 ure ob ponedeljkih v popoldanskem času. Glede na spremembe v delovnih navadah je to pomembno. Učinke še preverjamo, zato sprememb ne izključujemo.

Investicija v obnovo knjižnice v Vipavi je znašala 395.000 evrov. Od tega je Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport prispevalo 227.000 evrov, občina Vipava pa 168.000 evrov. Načrt za prenovo je pripravilo podjetje Detajl d.o.o. iz Vipave. Gradbena dela je na javnem razpisu dobila družba Makro 5 gradnje d.o.o. Koper, podizvajalec je bilo podjetje Velrad d.o.o. iz Lokavca, za nadzor je skrbela družba Castrum d.o.o. iz Ajdovščine.

Artur Lipovž

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!