Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.01.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno, po nižinah v notranjosti Slovenije bo spet nastajala megla.
-4°C | 11°C
torek, 24.01.2017
-2°C | 8°C
sreda, 25.01.2017
-2°C | 6°C
četrtek, 26.01.2017
-1°C | 6°C
petek, 27.01.2017
-6°C | 8°C
Opozorila
Nedelja, 22.1.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kantata Primorska v soju Rupnikovih mozaikov


KULTURA

| |
18.09.2015      10:52
A A

Kantata Primorska v soju Rupnikovih mozaikov


Pevci zbora Srečko Kosovel se bodo odpravili na turnejo po Češki (od 1. do 5. oktobra). Najprej bodo sodelovali na zborovskem festivalu v mestu Litomeržice, kjer bodo odpeli dva uradna koncerta in imeli še nekaj priložnostih nastopov. Nato pa se bodo ustavili še v Pragi, kjer jih čaka koncert sakralnih pesmi v Plečnikov cerkvi (Presvetega srca Jezusovega). Koncert bo potekal pod pokroviteljstvom Veleposlaništva Republike Slovenije v Pragi, ki ga od avgusta vodi mag. Leon Marc, po rodu iz Ajdovščine.


Deli:

V sklop priprav na turnejo je spadal tudi nedeljski koncert v župni cerkvi v Vrhpolju (20. septembra ob 18. uri). V prvem delu so kosovelovci odpeli nabor iz bogate zakladnice sakralne glasbe s poudarkom na slovenskih avtorjih, posegli pa bodo tudi v pravoslavno glasbeno literaturo, klasiko in novodobne stvaritve.

Drugi del koncerta je bil posvečen kantati Primorska, posebej napisani za lanski jubilej zbora (70. letnica delovanja). Kantato so premierno izvedli na osrednji slovesnosti v dvorani na Policah, nato pa še v Novi Gorici, Ljubljani in na Občinah. Tedaj je pevce spremljal Komorni orkester Nova. Za nastop v cerkvi sv. Primoža in Felicijana pa sta orkester nadomestila dva klavirja oziroma pianistki Vilma Padovan in Meta Červ. Na programu sta bila dva stavka kantate, kjer sta bila v glavni vlogi solista - sopranistka Ana Kodelja in basist Martin Gregorc, dirigent je bil seveda Matjaž Šček.

Besedilo kantate Primorska je sicer v celoti delo vrhpoljskega rojaka, sicer stolnega župnika v Kopru, dr. Primoža Krečiča. Uglasbil jo je skladatelj dr. Andrej Misson. Oba avtorja sta bila tudi prisotna na koncertu.

Kantata Primorska je pred dnevi ugledala luč sveta na zgoščenki, tako je bil koncert v Vrhpolju namenjen promociji zgoščenke. Podoben koncert bodo kosovelovci opravili po vrnitvi s Češke še v zamejstvu.

rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!