Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.05.2017

pretežno jasno
V prvem delu noči bodo še lahko nastale posamezne plohe ali nevihte, nato se bo postopno jasnilo, le na severovzhodu države bo ostalo bolj oblačno s kakšno kapljo dežja. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 14 stopinj C.
12°C | 28°C
sreda, 24.05.2017
14°C | 26°C
četrtek, 25.05.2017
13°C | 24°C
petek, 26.05.2017
9°C | 26°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.5.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Češki zbor pri Ipavski


KULTURA, DRUŠTVA

| |
26.06.2013      10:42
A A

Češki zbor pri Ipavski


V decembru 2012, ko se je Komorni zbor Ipavska udeležil Mednarodnega tekmovanja v Pragi, je navezal stik z ženskim zborom Cantica Bohemica. Vezni člen je bil dirigent Matjaž Šček, ki je z zborom Coro Monteverdi iz Rude v Italiji že sodeloval s češkimi pevkami.


Deli:

Tako je s prvimi poletnimi sončnimi  dnevi, med 13. in 16. junijem, prišla v naše kraje – v Vipavo, vesela družba 28 odličnih pevk iz mesta Litoměřice na Češkem. Skupaj so od leta 2000 in pod vodstvom prof. dr. Vladimirja Frűhaufa prepevajo v glavnem a capella skladbe čeških in tujih skladateljev ter priredbe ljudskih pesmi. Vsako leto zbor organizira tudi tradicionalne Mednarodne dneve zborovske glasbe v Litoměřicah, kamor se v oktobru letos podaja tudi komorni zbor Ipavska.

Trije dnevi, polni smeha in dobrega vzdušja, so se začeli s 'spoznavnim večerom', ko so pevke po dolgi poti le prispele v Vipavsko dolino. Gostili smo jih v Podnanosu, v prelepi kamniti – velbani  kleti Janka Trošta. Po joti in štrukljih je klet s kapljico rujnega preplavila pesem in prve učne ure češčine in slovenščine.

Obisk naše obale – Izole in Pirana z ladjico naslednji dan je bil za pevke pravo doživetje, ki so ga okronale s skokom v morje in seveda vztrajno širile svojo kulturo, ne samo pevsko, pač pa tudi pivsko. Po kosilu na Brjah na Vipavskem in panoramski vožnji med griči vinogradov je končno prišel  trenutek za glasbo. V prenovljenem Lanthierijevem dvorcu v Vipavi sta oba zbora, Cantica Bohemica in Ipavska, napolnila prostor z glasbo, ki je nahranila dušo občinstva.

Zadnji dan so se pevke spustile v globine kraljestva Škocjanskih jam, se nadihale lepot in skupaj z Ipavsko ter moškim pevskim zborom Claudio Monteverdi iz Rude pozno popoldan na Sveti Gori  zaokrožile kratko turnejo po Vipavski dolini. Vzdušje in druženje pa je doseglo svoj vrhunec v Solkanu, ob Soči, kjer sta se pozno v noč slišala pesem in smeh ter se na svoj enkraten način zlila v eno kulturo treh dežel  – Češke, Italije in Slovenije.

Nives Derman, Ipavska
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 186
Izšla: 26.04.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.