Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 30.03.2017

pretežno jasno
Danes dopoldne bo večinoma sončno, popoldne pa delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
2°C | 22°C
petek, 31.03.2017
4°C | 22°C
sobota, 01.04.2017
3°C | 24°C
nedelja, 02.04.2017
2°C | 23°C
ponedeljek, 03.04.2017
2°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 30.3.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Paviljon NOB v Tržiču ima novo obleko in ......


OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI, UMETNOST

| |
16.09.2015      12:06
A A

Paviljon NOB v Tržiču ima novo obleko in močno srce, potrebuje še dušo


Paviljon NOB v Tržiču, ki je bil zasnovan kot galerija z razstavno dvorano in s pripadajočo večnamensko kletno etažo izpričuje arhitekturno dediščino slovenske moderne, je v prenovljeni podobi včeraj ponovno odprl svoja vrata. Objekt je bil zaradi dotrajanosti in predvsem varnosti potreben celovite energetske sanacije in gradbene prenove. Projekt se je v okviru projekta REAAL delno sofinanciral s strani Švicarskega prispevka; slovensko-švicarskega programa sodelovanja za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v razširjeni Evropski uniji. Stopnja sofinanciranja je v višini 68,85% vrednosti upravičenih stroškov, kar po potrjenem projektnem predlogu znaša 166.495,26 EUR.


Gostje pred odprtjem prenovljenega Paviljona NOB (foto Media butik)
Gostje pred odprtjem prenovljenega Paviljona NOB (foto Media butik)
Deli:

Na Paviljonu NOB je prenovljen ovoj stavbe, zamenjani so vsi stekleni elementi in vrata, nova je izolacija obstoječe fasade in streha. Objekt se bo ogreval z novo toplotno črpalko zrak-voda. Na novo so urejeni vsi prostori paviljona. V prvem nadstropju je izjemen galerijski prostor mesta, v kleti pa prenovljena dvorana ter manjši pisarniški prostori za potrebe delovanje društev ter Krajevne skupnosti Tržič – mesto.

»Zelo sem ponosen na opravljeno delo. Sodelovanje s slovenskimi partnerji je zgledno na vseh nivojih in je vodilo do teh izjemnih rezultatov. Ambiciozni cilji, ki smo si jih zastavili na začetku programa niso le dosegljivi, ampak jih je možno tudi preseči. Prav ta predanost in zavzetost je vodila do prenove Paviljona NOB v Tržiču. Ta stavba je velikega pomena za arhitekturno zgodovino Slovenije. Je velika znamenitost Tržiča, zgrajena ob zgodovinski poti, ki vodi do prelaza Ljubelj. Vidijo ga lahko vsi, ki plezajo po Šentanski dolini in tisti, ki bi radi raziskovali sledove zmajev,« je na včerajšnji slovesnosti med drugim povedal Ralph Ammann, predstavnik donatorja (SECO) s Švicarskega državnega sekretariata za gospodarstvo.

 

Paviljon NOB je bil zgrajen leta 1969, veljal pa je za širše prepoznan galerijski prostor, v katerem so razstavljali številni priznani slovenski in mednarodni ustvarjalci. »Objekt je za naše občane pomemben, ker je dom in last domicilne tržiške krajevne skupnosti, ker je mesto predstavitve likovne in vse splošne kulture, ker je kraj učenja in zorenja in ker je kraj srečanja in druženja. Prenova objekta pa je poleg vsebinsko programske plati pomembna tudi kot oblika odnosa do ene redkih kakovostnih  arhitektur povojnega graditeljstva v Tržiču,« je povedal predsednik KS Tržič – mesto Miha Ignac Primožič.

 

Da obnovljen objekt pridnim in iznajdljivim omogoča marsikaj, je na slavnostnem odprtju paviljona povedal župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic. »Paviljon veliko pomeni tudi zato, ker so v tej stavbi skrite tržiške korenine. So spomenik času, drugi svetovni vojni, priča, da nam je bilo takrat še kako mar za Slovenijo, za domovino in za slovensko besedo. In tak, lepo obnovljen, bo v tej svetli plati slovenske zgodovine pričal še naprej. To mora biti hiša odprtih vrat, dvorana in prostori bodo ob jasnih  in znanih pravilih upravljanja na voljo vsem. Ljudem tako na stežaj odpira vrata, da v njem izlijejo svoj umetniški navdih,« pravi tržiški župan, ki je zadovoljen tudi z dejstvom, da sta pri prenovi objekta znala desetletja razlike premostiti stari in nova projektantka, Ciril Oblak in Monika Fink Serša.

Notranjost objekta je v celoti obnovljena, prenova ploščadi pred paviljonom pa se bo izvedla v naslednji fazi, predvidoma v letu 2016. V prenovljenem paviljonu je trenutno na ogled del stalne likovne razstave zbirke Tržiškega muzeja, na katero sta zbrane povabili direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek in kustosinja Janita Košir.

 
Priloge:
Neznan tip datoteke
izjavazupanaobcinetrzicmag.borutasajovica_odprtjepaviljonanob.mp3
47429_izjavazupanaobcinetrzicmag.borutasajovica_odprtjepaviljonanob.mp3 (1,17 MB)
Neznan tip datoteke
izjavamihaignacprimozicpredsednikkstrzicmesto_odprtjepaviljonanob.mp3
47429_izjavamihaignacprimozicpredsednikkstrzicmesto_odprtjepaviljonanob.mp3 (658,49 KB)
Neznan tip datoteke
izjavaralphammannpredstavnikseco_odprtjepaviljonanob.mp3
47429_izjavaralphammannpredstavnikseco_odprtjepaviljonanob.mp3 (862,68 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Tržič
Občina Tržič
TRG SVOBODE 18
Tel:(04) 597 15 10
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8
01.04.2017 | Družabni dogodki
Vaški sejem v Sebenjah
30.03.2017 | Kultura
Ura pravljic v sodelovanju z GRS Tržič
01.04.2017 | Družabni dogodki
Vaški sejem v Sebenjah

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo