Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

oblačno
Popoldne bodo padavine oslabele in postopno ponehale. Od zahoda se bo začelo jasniti. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem okoli 14 stopinj.
8°C | 9°C
sobota, 22.10.2016
1°C | 14°C
nedelja, 23.10.2016
4°C | 13°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 20°C
torek, 25.10.2016
10°C | 19°C
Opozorila
Petek, 21.10.2016 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
9°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Stara obutev, a za Tržiški muzej nova ......


KULTURA

| |
21.11.2014      11:42
A A

Stara obutev, a za Tržiški muzej nova pridobitev – kopačke


V Tržiškem muzeju smo meseca novembra v dar dobili kopačke, ki so bile, kot kaže način izdelave in druge okoliščine (vanje je bil natlačen šestdeset let star časopisni papir), izdelane v letih med obema svetovnima vojnama, predvidoma so bile v uporabi še v letih po drugi svetovni vojni. Ohranile so se v Žabnici pri Škofji Loki, njihov uporabnik ni znan, za muzej jih je pridobil konservator Tržiškega muzeja Boštjan Meglič.


Kopačke hrani Tržiški muzej
Kopačke hrani Tržiški muzej
Deli:

Za sodoben nogomet, ki predstavlja različico kitajske igre z usnjeno žogo, razvite v 3. stoletju pred našim štetjem in ima sorodnosti v antičnih igrah z žogo, ljudje še dolgo v 19. stoletje niso uporabljali posebne obutve, nosili so svoje siceršnje, navadno delovne čevlje. Proti koncu 19. stoletja, ko se je nogomet zlasti v Angliji začel intenzivneje razvijati kot šport, so začeli izdelovati čevlje, ki so imeli na podplatu kovinske čepke – ti so namreč omogočali boljši oprijem. Čevlji so bili visoki, izdelani iz debelega usnja, tehtali so pol kilograma, če so bili prepojeni z vodo tudi kilogram in več. V prvi polovici 20. stoletja do bistvenih sprememb v izdelovanju posebne obutve za nogomet ni prišlo, čevlji so postali le lažji, visoke gležnarje so nadomestili nizki čevlji. Čepki na podplatu, ki omogočajo boljši oprijem in s tem učinkovitejši odriv pri preigravanju soigralcev na travnatem igrišču, so posebnost te vrste obuval ohranili do danes.

 

Večina ljudi, ki v prostem času igra nogomet, še danes ne uporablja kopačk, ampak nogomet igra v svoji siceršnji športni obutvi. Lahko si predstavljamo, da so bile kopačke v preteklih desetletjih še redkejše, ljudem bolj posebne in dragocene.

 

Kopačke, ki so bile v rabi pred več kot šestimi desetletji, si je do srede decembra 2014 mogoče ogledati na »mini razstavi« v tovarniški prodajalni Peko v Tržiču, kjer so Tržiškemu muzeju omogočili, da v vitrini prodajnega pulta razstavlja zanimive predmete iz svoje zbirke. Poleg kopačk so razstavljeni še planinski čevlji, izdelani leta 1958 in nekaj orodja, ki so ga uporabljali čevljarji za ročno izdelavo obutve.

V prodajalno Peko vas vabimo na ogled v času, ko je trgovina odprta, hkrati vsak dan od 10. do 18. ure (razen ponedeljka) vabljeni na ogled stalnih razstav v Tržiškem muzeju.

 

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016 | Ostalo
Postani del Elanove ekipe
24.10.201 | Kultura
Po poteh kulturne dediščine
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
21.10.2016 | Ostalo
Postani del Elanove ekipe
24.10.201 | Kultura
Po poteh kulturne dediščine
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
26.10.2016 | Kultura
Spoznaj samega sebe - osnove homeopatije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo