Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo sprva oblačno. Padavine bodo od zahoda slabele in do zgodnjega popoldneva ponehale tudi v vzhodnih krajih. Delno se bo zjasnilo, na severozahodu pa bo ostalo bolj oblačno in predvsem na zahodu se bodo občasno še pojavljale krajevne padavine, deloma plohe. Čez dan bo spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 10, drugod od 12 do 18 stopinj C.
10°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
0°C | 18°C
ponedeljek, 01.05.2017
3°C | 20°C
torek, 02.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava o oblačilni dediščini v Kurnikovi ......


KULTURA

| |
21.05.2014      12:54
A A

Razstava o oblačilni dediščini v Kurnikovi hiši


V soboto, 10. maja 2014, je bila v Kurnikovi hiši odprta razstava z naslovom Mar bi žido vsi nosili in podnaslovom Preplet oblačenja tržanov in kmetov – na primeru Tržičanov in drugih Gorenjcev, ki sta jo skupaj pripravila Tržiški muzej in Kulturno društvo Folklorna skupina Karavanke.


Razstava oblačilne dediščine v Kurnikovi hiši. Foto: Bojan Knific
Razstava oblačilne dediščine v Kurnikovi hiši. Foto: Bojan Knific
Deli:

Na odprtju razstave so se v kulturnem programu s pesmimi predstavile pevke KD FS Karavanke, o delovanju društva je spregovorila njegova predsednica in umetniška vodja Saša Meglič. Nekaj besed o projektih, ki jih v letu 2014 ob 50-letnici obstoja pripravlja Tržiški muzej, je spregovorila direktorica Jana Babšek, vsebino razstave je predstavil njen avtor in pisec pričujočega besedila dr. Bojan Knific, razstavo je odprl tržiški župan mag. Borut Sajovic.

 

Na razstavi, ki si jo do konca junija lahko ogledate ob predhodni najavi na trziski.muzej@guest.arnes.si ali 04/53-15-500, je mogoče videti folklorne kostume KD FS Karavanke, stara oblačila iz zbirke Tržiškega muzeja in iz zasebnih zbirk in pa zanimiva oblačila ter druge predmete, namenjene urejanju osebnega videza. Še posebej so zanimivi razstavljeni predmeti, ki so se ohranili v eni izmed hiš na Glavnem trgu, kjer za dediščino izjemno lepo skrbita Maja in Matjaž Simon.

 

V treh sobah Kurnikove hiše je mogoče videti okoli dvesto predmetov, ki pričajo o tem, kako so se Tržičani in drugi Gorenjci oblačili v 19. in prvi polovici 20. stoletja. Kratka besedila, ki spremljajo razstavljena oblačila in druge predmete, pojasnjujejo, kako so modne smernice najprej sprejemali višji družbeni sloji in kako so posamezni predmeti oblačilne porabe prešli do kmečkega prebivalstva. Redko je bila pot obratna, čeprav je tudi ta pojasnjena – oblačila kmetov so namreč v 19. stoletju v pripadnostnem kostumiranju, torej v oblačenju »narodnih noš« sprejemali tržani in meščani.

 

K ogledu vljudno vabimo posameznike, še posebej se veselimo obiska najavljenih skupin. Razstava bo na ogled do 30. junija 2014.

 
Priloge:
Neznan tip datoteke
e-vabilo-oblacilna-dediscina-29-4-14.jpg
25808_e-vabilo-oblacilna-dediscina-29-4-14.jpg (137,12 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00
Koledar dogodkov Preglej vse
April 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.04.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo