Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.02.2017

pretežno oblačno
Danes bo deloma jasno z občasno zmerno oblačnostjo. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 15 stopinj C.
-2°C | 11°C
torek, 28.02.2017
1°C | 15°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 15°C
četrtek, 02.03.2017
-1°C | 15°C
petek, 03.03.2017
-1°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 12h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
-2°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Planinske koče in domovi v Tržiču in okolici...


KULTURA

| |
15.07.2014      12:59
A A

Planinske koče in domovi v Tržiču in okolici


Jureta Smoleja iz Kovorja Tržičani poznamo kot strastnega in zavzetega zbiralca starih fotografij in razglednic z motiviko Tržiča. Z zbiranjem slikovnega gradiva o podobah nekdanjega Tržiča, ki jih brišejo sledi časa, se ukvarja že dobrih trideset let. V svoji zbirki ima prek tisoč tovrstnih pričevanj – najstarejša segajo v konec 19. stoletja, precej številčnejši je obseg tistih, ki so nastala v prvi polovici 20. stoletja.


Planina Dolga njiva
Planina Dolga njiva
Deli:

17. julija 2014 ob 18. uri v Galeriji Atrij občine Tržič Tržiški muzej odpira vrata razstave ljubitelja tržiške fotografske dediščine Jureta Smoleja – razstave starih fotografij planinskih koč in domov, ki na pašnih planinah in vrhovih obkrožajo Tržič. Izbor fotografij in risb planinskih koč sta na podlagi zbranega gradiva pripravila avtor in kustosinja razstave Janita Košir, pri pripravi kratkih besedil, ki dopolnjujejo vpogled v pričevanja starih fotografij in dopolnjujejo vedenje o razstavljenem gradivu sta pomagala poznavalca tržiških planin in gora Janko Meglič in Marjan Japelj. Panoje za razstavo je oblikovala Patricija Zbičajnik.

 

Videti je moč koče, ki so na planinah in vrhovih stale v prvi polovici in tretji četrtini 20. stoletja in so zaradi različnih razlogov spremenile svojo podobo oz. so bile zgrajene na novo. Tako je na razstavi ponujen vpogled v več kot petdesetih fotografij z Bistriške, Breške, Lešanske in Sevške planine, planin Dovžanka, Javornik, Konjščica, Prevala, Korošica, Šija, Tegošče, Pungrat, Dolga njiva, Kal, Mala in Velika Poljana, ter fotografij s Kofc, Storžiča, Dobrče, Kriške gore in Zelenice.

 

Jure Smolej z zbiranjem fotografij in razglednic opravlja pomembno ljubiteljsko delo. Zbrano rad pokaže vsakomur, ki ga zanimajo vizualna pričevanja o pretekli podobi Tržiča in Tržičanov, razstava pa je priložnost, da si izbor zbirke ogledajo. Hkrati pa velja izreči pobudo vsem, ki hranite stare fotografije Tržiča, da jih Juretu Smoleju ponudite v pregled. Jure Smolej jih bo skrbno hranil, vedenje o preteklem kulturnem utripu Tržiča, ki se na podlagi njih širi med ljudmi, pa bo tako bogatejše.

 

Razstava bo odprta do 2. septembra 2014.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo