Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.10.2016

oblačno
Ponoči bo na zahodu in ponekod v osrednjih krajih zmerno do pretežno oblačno, ponekod na Primorskem in Notranjskem bo rahlo deževalo. Drugod bo delno jasno, proti jutru lahko v alpskih dolinah nastane megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, v zatišnih legah okoli 3 stopinje C.
9°C | 16°C
torek, 25.10.2016
12°C | 22°C
sreda, 26.10.2016
14°C | 16°C
četrtek, 27.10.2016
8°C | 13°C
petek, 28.10.2016
2°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 23.10.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

DVE NOVI KNJIGI


KULTURA

| |
12.01.2016      13:44
A A

DVE NOVI KNJIGI


Ob koncu leta 2015 je Zgodovinski arhiv Ljubljana v seriji Gradivo in razprave izdal knjigo Gorazda Stariha Tržič v arhivskem gradivu fonda Občina Tržič (1860–1920), Tržiški muzej pa knjigo z naslovom Usnje vseh barv, avtorja dr. Bojana Knifica.


Dr. Bojan Knific, Usnje vseh barv.
Dr. Bojan Knific, Usnje vseh barv.
Deli:

Dr. Gorazd Stariha je arhivski svetnik, zaposlen v Zgodovinskem arhivu Ljubljana, Enoti za Gorenjsko v Kranju, kjer se pri delu s starejšim in pravosodnim arhivskim gradivom srečuje z raznovrstnimi zgodbami in usodami ljudi iz preteklosti. Trenutno pripravlja monografijo o rokovnjaštvu oziroma razbojništvu na Kranjskem, za spoznavanje Tržiča pa je zanimiva knjiga Tržič v arhivskem gradivu fonda Občina Tržič, ki na bralcu izjemno prijeten način razkriva listine, ki so nastale v Tržiču med letoma 1860 in 1920. Besedilo je razdeljeno v poglavja, v katerih je obravnavano delo občinskega odbora in občinskih uslužbencev, avtor piše o denarju in poslovanju, gozdarskih vprašanjih, domovinstvu, častnem meščanstvu, šolstvu, dimnikarstvu, gasilstvu, telekomunikacijah, komunali, vodnjakih in vodovodih, mesarjih, revežih, zdravstvu, odnosih z Borni in s predilnico, gostilničarstvu, neredih v mestu itd. V knjigi so še prav posebej zanimivi prepisi z zanimivih listih, pisanih v slovenščini, prav tako tudi prevodi v nemščini pisanih dokumentov.

 

Tržiški muzej je septembra 2015 odprl prenovljeno stalno razstavo z naslovom Usnje vseh barv, ki ji sledi istoimenski katalog s podrobnejšim opisom razvoja usnjarstva v Tržiču, načinom predelave kož v usnje in rabo usnja. V nadaljevanju so predstavljeni začetki predelave kož v usnje, podrobneje sta obravnavane tehnologija usnjarskega dela in tržiška usnjarska tradicija. V samostojnem poglavju je opisano življenje tržiških usnjarjev, v poglavju Usnje v rabi pa usnjena obutev in usnje v oblačenju. Besedilo dopolnjujejo odlomki iz časopisnih člankov iz 19. stoletja in številne zanimive zgodbe Tržičanov, ki so se spominjali nekdanjih gerbarjev, kot so rekli usnjarjem, in dela v usnjarnah. Knjiga je primerna za vse bralce – tako za otroke kot za poznavalce usnjarske tradicije. Katalog bogati prek sto starih in novih fotografij ter barvne ilustracije, ki si jih je mogoče ogledati tudi na stalni razstavi Tržiškega muzeja v Pollakovi kajži.

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Kultura
Po poteh kulturne dediščine
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
24.10.201 | Kultura
Po poteh kulturne dediščine
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
JOGA OBRAZA
26.10.2016 | Kultura
Spoznaj samega sebe - osnove homeopatije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo