Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.10.2016

oblačno
Ponoči bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo oblačno, v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 15, ob morju in na Goriškem okoli 17 stopinj C.
12°C | 21°C
sreda, 26.10.2016
13°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
5°C | 13°C
petek, 28.10.2016
4°C | 15°C
sobota, 29.10.2016
5°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.10.2016 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
21°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vsebina razstave – Temenica, naša reka!


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
07.04.2014      23:23
A A

Vsebina razstave – Temenica, naša reka!Deli:

Ob dnevu voda, 22. marcu, je Civilna iniciativa za rešitev reke Temenice (CIRT) pripravila posebno razstavo, na samem bregu naše reke, ki si jo lahko ogledate, če prečkate železniško progo za KZ Trebnje in nadaljujete pot po cesti do reke – torej v samem centru Trebnjega. Trajanje same postavitve je močno odvisno od vremena zato upamo, da bo ob izidu Glasila razstava še vedno na ogled. Gre za prvo tovrstno razstavo v našem kraju, ki je zajela 46 fotografij in en akvarel, dodana pa je še tabla ustvarjalcev prispevkov.

Postavitev razstave vsebuje dva dela. V prvem delu so prikazane posledice, ki so bile storjene reki, začenši z zaraščanjem struge. Sledi sklop, ki je posvečen odtočnim kanalom, nedovoljenim izlivom in izpustom, ki končajo v reki. Tretji sklop prikaže ukrepanje ob izlivih, kjer so posredovali naši vrli gasilci. Prav oni so mnogo krat uspeli preprečiti hujšo katastrofo na reki - ob tej priložnosti v imenu CIRT iskrena hvala gasilcem za opravljeno. Četrti sklop zaključuje ta del – gre za najbolj grozljivi sklop razstave, ki prikazuje pomore rib. Kot razmejitev med prvim in drugim delom razstave so navedeni avtorji razstavljenih prispevkov. V drugem deluje razstava vsebinsko prikazuje sporočilo, da se s skupnimi močmi lahko spremeni pristop in razmišljanje ter tudi odnos do naše reke. Začenja se na bazenu, ki je več kot 30 let spal sredi našega mesta v enem izmed najlepših delov, neposredno ob oz. kar na reki Temenici. Gregor Kaplan, ga je s pomočjo CIRT-ovcev spet našel in obudil. Sledi prikaz delovno-očiščevalnih akcij na bazenu ter ponovno očiščeni trebanjski otok. Naslednji sklop je vrnitev kopalne sezone in utrip kopališča, ki je lani (2013) vzniknil na t.i. trebanjskem bazenu. Razstavo pa zaključuje del, v katerem prikazujemo kakšno reko in življenje v njej si želimo. Prav zato tudi zaključek z umetniškim delom Braneta Praznika, kjer z akvarelom, nariše našo reko, za katero si prizadevamo - spet čista, polna življenja v njej in ob njej, ter, da bi nam bila v ponos.  Izključno zaradi simbolike, smo zadnji sklop drugega dela postavili na drugo stran odtočnega kanala. Ozrite se v njega in videli boste s čem se mora boriti naša reka, pa tudi nos bo vaš pogled vodil tja. Vse kar konča v reki pa na tak ali drugačen način konča tudi v našem telesu, preko različnih živil.

Ob tej simboliki človek pač ne more ostati ravnodušen, mar ne? - Ne nazadnje doma smo v dolini reke Temenice!

Na ta način ponovno pozivamo občino Trebnje, da problematiko reke vzame resno. Do sedaj, kljub katastrofalnim posledicam pomorov ni bilo storjeno nič v smeri izboljšanja stanja. CIRT je preko različnih glasnikov na to opozarjal in zahteval  -  izgradnja jezov, preučitev iztokov, ukrepanje ob nedovoljenih izlivih, postavitev čistilnih naprav itd. Naša reka pa še vedno zapackana in onesnažena, zlasti to velja od Trebnjega nizvodno, izginja na Ponikvah. Tak odnos do reke je za člane CIRT nesprejemljiv.

 

 

CIRT

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Trebnje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 120
Izšla: 21.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
26.10.2016 | Družabni dogodki
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
29.10.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
29.10.201 | Turizem
Eko tržnica
29.10.201 | Družabni dogodki
Kostanjev pohod
29.10.2016 | Šport
RK Trimo Trebnje: Urbanscape Loka
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Trebnje
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Veliki Gaber
02.11. - 04.11.2016 | Kultura
Počitniške folklorne rajalnice v Trebnjem
02.11.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
02.11.2016 | Družabni dogodki
Demenca - izziv sodobne družbe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.