Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 04.12.2016

delno oblačno
Popoldne bo v jugozahodni in južni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 3 do 7, na Primorskem do 10 stopinj C.
-2°C | 5°C
ponedeljek, 05.12.2016
1°C | 5°C
torek, 06.12.2016
0°C | 9°C
sreda, 07.12.2016
-3°C | 6°C
četrtek, 08.12.2016
-3°C | 5°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
5°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Kljub slabemu vremenu vrhunsko vzdušje na ......


ŠPORT

| |
14.11.2016      11:03
A A

Kljub slabemu vremenu vrhunsko vzdušje na jubilejni Levstikovi poti


Tudi petkovo deževje ni moglo pokvariti čudovitega vzdušja dobrih 4.000 pohodnikov, ki so se na letošnjo martinovo soboto (12. november 2016) podali po Levstikovi poti iz Litije do Čateža. V petek popoldne in v noči na soboto je močan dež prestrašil veliko število udeležencev, zato je bila v soboto kljub večinoma suhemu vremenu, udeležencev precej manj.


Na cilju
Na cilju
Deli:

Verjetno so s podporo jubilejnemu popotovanju zadovoljni tudi pri generalnem pokrovitelju IMP Armatureiz Ivančne Gorice in pri častnih pokroviteljih Mestni občini Ljubljana, Zeleni prestolnici Evrope in Zavodu Turizem Ljubljana ter generalnemu pokrovitelju Razhodnje TEM Čatež, zaključne prireditve na Čatežu. Pohodnike je obiskal tudi ljubljanski Zmajček.

Prvi pohodniki pa so na pot odšli iz Litije že ob pol šesti uri zjutraj v popolni temi in s svetilkami na glavah. Prešerno vzdušje je bilo že takoj na štartu v Litiji in Šmartnem pri Litiji, to pa se je po kilometrih hoje samo še stopnjevalo. Domačini ob poti so namreč vse pohodnike, ki se niso pritoževali nad mestoma blatno potjo. Nič čudnega, saj so na marsikateri točki pohodnike pričakali kar z ansamblom in živo glasbo. Nahrbtniki so leteli na tla in popotniki so veselo tudi zaplesali, četudi so imeli za seboj že več kot 15 kilometrov hoje.

Na letošnje popotovanje so povabili tudi nekdanje slavnostne govornike na pohodih. Zaradi slabšega vremena in iz zdravstvenih razlogov vsi niso mogli priti, smo pa na Čatežu lahko pozdravili Andreja Brvarja (je tudi prehodil celotno pot) in Franca Ekarja, nekdanja predsednika Planinske zveze Slovenije, Toneta Anderliča, ki je leta 1987 na prvem pohodu prvič pozdravil pohodnike, Miho Jazbinška, ki zaradi slabšega vremena ni zaigral na pozavno, Draga Bulca, dolgoletnega prijatelja Levstikove poti…

Na pohodu smo srečali dolgoletne prijatelje Levstikove poti, med ostalimi Kristjana Krajgerja s pohodniki iz PD Mežica, Francijem Bricmanom iz PD Mislinje, planinci iz PD Grmada Celje, PD Krka Novo mesto in mnogimi drugimi. Zadnji pohodniki so na cilj na Čatež prihajali že v popolnem mraku, pa vendar vsi zadovoljni.

V okviru TD Čatež so tudi letos pripravili vrhunsko Razhodnjo, osrednjo prireditev ob zaključku jubilejnega popotovanja po Levstikovi poti. V programu so se predstavili kulturne skupine iz vseh t.i. Levstikovih občin Litija, Šmartno pri Litiji in Trebnje, ki so nenazadnje tudi soorganizatorice vsakoletnega pohoda. Udeležence so pozdravili tudi župani vseh treh občin, Franci RokavecRajko Meserko in Alojzij Kastelic.

Kot slavnostni govornik je pohodnike na cilju nagovoril prof. dr. Matjaž Kmecl, literarni zgodovinar in dolgoletni udeleženec pohodov iz Litije do Čateža. Ob je po tej poti hodil že kot študent prof. dr. Antona Slodnjaka leta 1958, kasneje pa sam vodil svoje študente iz Litije do Čateža.  V svojem nagovoru je med drugim dejal, da Slovenci nismo narod sirote Jerice ali revčka Andrejčka, temveč ljudstvo Martina Krpana, da nas vsaka malenkost pač ne ugonobi. Danes je to pot, na katero je lahko ponosna cela Slovenija.

V imenu vseh dosedanjih slavnostnih govornikov je udeležence pozdravil tudi dolgoletni udeleženec pohodov in nekdanji predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, ki je med drugim čestital za prehojeno pot in poudaril, da smo za njen obstoj lahko hvaležni trem možem: najprej Franu Levstiku, ki jo je prehodil in o njej napisal potopis, dr. Matjažu Kmeclu, ki je po njej peljal svoje študente in Rudiju Bregarju, ki se je spomnil tega pohoda in za pot skrbi že 30 let. Izpostavil je tudi misel Cirila Zlobca, ki je dejal, da je Levstik nas Slovence prebujal, to popotovanje pa naj nas združuje.

Letošnje popotovanje je minilo ob veselem martinovanju na Čatežu, vse skupaj pa brez resnejših poškodb udeležencev. Kakšen žulj ali zvin pa le mora biti na tako dolgi poti med zidanicami in prijaznimi domačini.

Avtor fotografij: Ladislav Zupančič


Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT ZA RAZVOJ ŠPORTA, KULTURE, UMETNOSTI IN MEDIJEV? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 121
Izšla: 19.11.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
04.12.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica - izdelava raglje
04.12.2016 | Kultura
Ragle - 20. obletnica
06.12.201 | Ostalo
Prednovoletni bazar
06.12.201 | Tečaji in delavnice
Naravno zdravljenje in domača lekarna - dr. Smiljanić
07.12.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
07.12.2016 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz pardo mase
09.12.2016 | Družabni dogodki
Prižiganje lučk in otvoritev parkirišča
09.12.2016 | Kultura
Beremo s tačkami
09.12.2016 | Družabni dogodki
Prednovoletna pravljica
10.12.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
10.12.201 | Turizem
Adventna stojnica TD Trebnje
10.12.201 | Turizem
Eko tržnica
10.12.2016 | Družabni dogodki
Ježek in vran pričarata božič
10.12.2016 | Kultura
Sobotni STIKino v Trebnjem: Ježek in vran pričarata božič
10.12.2016 | Kultura
Letni koncert
10.12.2016 | Šport
RK Trimo Trebnje: RK Jeruzalem Ormož
10.12.2016 | Družabni dogodki
Tadej Toš
10.12.2016 | Družabni dogodki
ŠRD Fest
12.12.2016 | Kultura
Ure pravljic - Trebnje
12.12.2016 | Kultura
Moj prijatelj, dobri mož
04.12.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica - izdelava raglje
04.12.2016 | Kultura
Ragle - 20. obletnica
06.12.201 | Ostalo
Prednovoletni bazar
06.12.201 | Tečaji in delavnice
Naravno zdravljenje in domača lekarna - dr. Smiljanić
07.12.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.