Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 05.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči se bo oblačnost od jugozahoda prehodno širila tudi nad osrednjo in del vzhodne Slovenije. Po nekaterih nižinah bo zjutraj megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, na Primorskem od 0 do 5 stopinj C.
-1°C | 1°C
torek, 06.12.2016
1°C | 10°C
sreda, 07.12.2016
-4°C | 4°C
četrtek, 08.12.2016
-5°C | 7°C
petek, 09.12.2016
-2°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
1°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

ROMINJE IZ NASELJA VEJAR VKLJUČENE V EVROPSKI ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
14.03.2015      6:25
A A

ROMINJE IZ NASELJA VEJAR VKLJUČENE V EVROPSKI PROJEKT


Od decembra 2014 dalje pod okriljem CIK Trebnje poteka 10-mesečna pilotna izvedba MENTORSKEGA SISTEMA ZA ROMSKA DEKLETA (MS4ROW). Projekt je sofinanciran s strani evropskega Programa Vseživljenjskega učenja, izvajajo pa ga tudi v partnerskih državah - na Madžarskem, v Španiji in Turčiji.


Deli:
Mentorski sistem poteka na treh nivojih:

- usposabljanje mentorjev z vsebinami in pristopi za kakovostno delo pri svetovanju ter spremljanju udeleženk v mentorskem sistemu.

- testiranje spletne aplikacije, ki omogoča načrtovanje in spremljanje izobraževalnih aktivnosti ter poklicne poti, hkrati pa nudi okolje za e-izobraževanje z ustreznimi učnimi gradivi.

- individualna srečanja, skupinske delavnice, tečaji in izobraževanja skozi katera mentorji vodijo in spodbujajo romska dekleta na začrtani poti, dekleta pa usvajajo različne spretnosti, znanja in kompetence.

V projekt je v Sloveniji vključenih 22 Rominj iz naselja Vejar. Nabor deklet je potekal v sodelovanju s Centrom za socialno delo Trebnje. Dekleta in mlade žene skupaj s svojimi mentoricami, v vlogah katerih smo Barbara Jerovšek, Martina Podlesnik, Senada Kovačič (CIK Trebnje) in Mateja Kozlevčar (CSD Trebnje), razvijajo svoje spretnosti ter kompetence za aktivno vključevanje na trg dela, načrtujejo svojo izobraževalno in poklicno pot, mentorice pa smo jim v pomoč tudi pri načrtovanju in urejanju vsakdanjih opravil, kot je npr. urejanje osebnih dokumentov, odpiranje bančnih računov,... Udeleženke so trenutno vključene v tečaj osnovnega opismenjevanja, računalniški tečaj, imajo mesečna individualna srečanja z mentoricami, enkrat mesečno pa poteka skupinska delavnica.

Dne 12.2.2015 je tako potekala prav posebna mesečna delavnica na kateri smo gostili Tino Friedreich in Megi Kovač iz Romskega akademskega kluba iz Murske Sobote. Da se je ustvarilo potrebno sproščeno vzdušje, je delavnica potekala v obliki čajanke, kjer smo se pogostile s kavo, čajem in pecivom. Gostji sta se predstavili in spregovorili o svojem življenju. Udeleženkam sta tudi s svojim osebnim foto albumom pokazali, da tudi onidve prihajata iz romskega okolja, da sta obe odraščali v romskem naselju in se med otroštvom in odraščanjem soočali z istimi težavami kot one. Vseeno pa je njuna pot po končani osnovni šoli potekala nekoliko drugače kot se običajno odvije pot pri Romih, ki prihajajo iz našega okoliša. Tina in Megi sta po končani osnovni šoli nadaljevali s srednješolskim izobraževanjem, Tina je odšla na gimnazijo in nato naprej na Filozofsko fakulteto, kjer ima za opraviti le še diplomo iz ruščine in nemščine, Megi pa je ekonomski tehnik. Izhajali sta iz sebe in razlagali kako pomemben dogodek je bil za njiju maturantski ples, kako sta se takrat počutili kot princesi. Razlagali sta o svojem življenju v dijaškem in študentskem domu, ki je našim dekletom povesem nepoznano. Pa o pomembnosti vozniškega izpita in službe, kar ju dela neodvisne od moških. Tina je spregovorila tudi o svoji poti po ZDA, kjer je raziskovala življenje tamkajšnjih Romov, kamor je prepričana, da ne bi bila povabljena, če bi se po končani osnovni šoli odločila za prekinitev izobraževanja in zgodnje materinstvo, kot je običajno v romskem svetu.

Čajanka in zgodbi obeh gostij sta se naših udeleženk dotaknili prav zaradi tega, ker sta bili to osebni zgodbi dveh Rominj. Zgodbi o svetu, ki ga same še niso doživele, niti si mogoče niso dovolile razmišljati, da bi ga lahko. O poti izobraževanja. O poklicni poti. Prav gotovo je vsaka domov "odnesla" nekaj materiala za razmišljanje, kako ima lahko tudi sama vpliv na svoje življenje, kako njena pot ni že vnaprej začrtana in kako se da tudi drugače. Tina in Megi sta jim bili prav gotovo najboljši zgled.

 

 

 


 

"Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina komunikacije je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

Mateja Kozlevčar

Foto: Barbara Jerovšek

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Glasilo občanov? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Glasilo občanov
Goliev trg 5, 8210 Trebnje
Tel:(07) 348 11 00
Glasilo občanov
Številka: 121
Izšla: 19.11.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
04.12.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica - izdelava raglje
04.12.2016 | Kultura
Ragle - 20. obletnica
06.12.201 | Ostalo
Prednovoletni bazar
06.12.201 | Tečaji in delavnice
Naravno zdravljenje in domača lekarna - dr. Smiljanić
07.12.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
07.12.2016 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz pardo mase
09.12.2016 | Kultura
Beremo s tačkami
09.12.2016 | Družabni dogodki
Prižiganje lučk in otvoritev parkirišča
09.12.2016 | Družabni dogodki
Prednovoletna pravljica
10.12.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
10.12.201 | Turizem
Adventna stojnica TD Trebnje
10.12.201 | Turizem
Eko tržnica
10.12.2016 | Družabni dogodki
Ježek in vran pričarata božič
10.12.2016 | Kultura
Sobotni STIKino v Trebnjem: Ježek in vran pričarata božič
10.12.2016 | Kultura
Letni koncert
10.12.2016 | Šport
RK Trimo Trebnje: RK Jeruzalem Ormož
10.12.2016 | Družabni dogodki
Tadej Toš
10.12.2016 | Družabni dogodki
ŠRD Fest
12.12.2016 | Kultura
Ure pravljic - Trebnje
12.12.2016 | Kultura
Moj prijatelj, dobri mož
04.12.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica - izdelava raglje
04.12.2016 | Kultura
Ragle - 20. obletnica
06.12.201 | Ostalo
Prednovoletni bazar
06.12.201 | Tečaji in delavnice
Naravno zdravljenje in domača lekarna - dr. Smiljanić
07.12.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.