Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji in v višjih legah pretežno jasno. Delno se bo zjasnilo tudi drugod po državi. Temperature bodo od 10 do 15, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
7°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
2°C | 17°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 15°C
ponedeljek, 31.10.2016
7°C | 13°C
torek, 01.11.2016
3°C | 10°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kaj ponujajo v Županovi gostilni?


KULTURA

| |
09.03.2015      6:07
A A

Kaj ponujajo v Županovi gostilni?


Gledališka premiera na Veliki Loki je bila pravzaprav tudi krstna uprizoritev komedije Županova gostilna, ki jo je napisala za lokalni oder domačinka Melita Pangerc. Tudi ponovitev je bila uspešna in gledališčniki KUD Ivan Cankar že načrtujejo gostovanja po Dolenjskih krajih.


V predstavi Županova gostilna se rešujejo za "našo vas" velepomembni dogodki.
V predstavi Županova gostilna se rešujejo za "našo vas" velepomembni dogodki.
Deli:

Avtorici Meliti Pangerc, ki se je prvič spoprijela s pisanjem besedila za gledališče, je treba sneti klubuk za vsebino, da poguma niti ne omenjamo. Vemo pa, da je bila njena notranja želja po tovrstnem pisanju, že takrat, ko je prvič stopila na odrske deske.

»Krščen« je bil tudi »novopečeni« režiser Tone Štrekelj, ki ga na Dolenjskem poznamo bolj kot igralca v  številnih gledaliških predstavah, pa  tudi iz TV produkcij in predstav Vaš kanal. Bogate igralske izkušnje so mu v pripravah na debi vsekakor zelo pomagale. Včasih je bil morda v svojih kritičnih pogledih na igro celo prestrog. Med igralci sta debitirala še najmlajša igralca, ki pa sta se na odru znašla kot, da sta tam že od nekdaj. Vsekakor bodo verjetno vsi, ki so se prvič srečali z režijo in odrom, s tem ustvarjanjem tudi nadaljevali.

Dvorana na Veliki Loki je na sobotni premieri, pa tudi za nedeljsko ponovitev lahko tako trdimo,  »pokala« po šivih, tako je bila polna. Na oko bi rekli, da je bilo na premieri okoli 200 zelo zadovoljnih gledalcev, ki so se dobesedno »narežali« številnim kočljivim in humornim trenutkom v predstavi. Avtorica je namreč v besedilu dopustila režiserju številne dodatne domislice, ki so na predstavi sprožale valove smeha.

Pangerčeva se je v svoji komediji lotila našega vsakdanjika, v katerem kritizira pohlep, sodobno tajkunstvo in nečimrnost, kar vsak na svoj (humoren) način izkazujeta vaški gostilničar ter njegov bližnji sosed, ki ima mesarijo. Oba se zapleteta s svojim pohlepom v zgodbo, ki ji ni videti konca… Zgodba je sicer videti enostavna, pa vendar je vedno lahko tudi resnična in življenjska. Tudi scena je enostavna in primerna za vsak, tudi manjši  podeželski oder. Na eni strani scene je županova gostilna in na drugi mesarija, zato se vse dogaja na dvorišču ali pač na cesti.

Izbira in igralska zasedba je posrečena: V predstavi je Alenka Tomc v vlogi resne gostilničarjeve žene, ki jo je odigrala nadvse vestno. Njena vloga ne dopušča gagov (gledaliških domislic), medtem, ko je vloga Bojan Rusa, njenega moža, ki igra gostilničarja, večplastna. Zdaj je naivni dobrodelnik in že naslednji trenutek pohlepen in preračunljiv gostilničar ter seveda župan, ki mu je denar sveta vladar. Katarina Rus je v vlogi njune hčerke, godne za možitev. Na začetku predstave deluje še naivno, na koncu pa je kar naenkrat v vlogi prave 'gospodarice'. Stane Šlajpah igra mesarja, ki je to že s svojo pojavo, in bi rad na hitro zaslužil ter »tajkunsko« išče najlažjo pot. V tej vlogi se je kar poistovetil.

Hana Sinjur je v vlogi prepričljive in izvrstne vaške obrekljivke, v kateri bi se lahko prepoznala marsikatera naša soseda. Sektorskega policaja, malce nerodnega in naivnega, podobnega tistim iz šal, igra Marjan Hostnik. Je podaljšana roka oblasti, torej župana.  Poseben pečat, čeprav so navidezno stranske vloge, pa dajejo predstavi Matej Pangerc, Jožko Medvešek in Gregor Kovačič. Pangerc predstavlja bogatega, nekoliko zmedenega in lahkovernega ter navsezadnje izrabljenega tujca. V dialogu z Jožkom Medveškom, ki je v predstavi fant gostilničarjeve hčerke in lastnik »groznega« psa, dajeta 'začimbno'. Dodatek je pes, ki ga v predstavi sploh ni in okoli katerega se središčno napleta zgodba. Gregor Kovačič je v vlogi 'našega' odličnega poštarja, ki ga predstavlja z vsemi domislicami in gagi vred, takšnega kot jih poznamo po Dolenjski.

Gledališka predstava KUD Ivan Cankar na eni strani humorno kritizira današnji »nori svet«, oblast in pohlep, na drugi strani pa povsem naše osebnostne lastnosti, ki se zrcalijo v igralcih.
Tako kot suvereno in samozavestno igralci interpretirajo like, ter pri tem uživajo, na drugi strani uživajo gledalci, ki v igri in nastopajočih likih morda prepoznavajo podobe svojih šefov, sosedov, znancev…, torej vseh tistih, ki se dandanes pehajo in prerivajo za nekaj kar ni nujno najboljše in dobro.

Kudovci iz Velike Loke vstopajo med ljudi s predstavo v pravem času. Predvsem zato, ker v teh »norih časih« resnično potrebujemo več razvedrila in sprostitve, kar nam ponujajo v Županovi gostilni.

Brane Praznik

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Trebnje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 120
Izšla: 21.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
29.10.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
29.10.201 | Turizem
Eko tržnica
29.10.201 | Družabni dogodki
Kostanjev pohod
29.10.201 | Družabni dogodki
Pohod
29.10.2016 | Družabni dogodki
Otroški Halloween Party
29.10.2016 | Šport
RK Trimo Trebnje: Urbanscape Loka
29.10.2016 | Družabni dogodki
Halloween Party v Galaksiji Trebnje
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Veliki Gaber
31.10.2016 | Ostalo
Žalna slovesnost - Trebnje
02.11. - 04.11.2016 | Kultura
Počitniške folklorne rajalnice v Trebnjem
02.11.2016 | Ostalo
Brezplačno energetska svetovalna pisarna ENSVET
02.11.2016 | Družabni dogodki
Demenca - izziv sodobne družbe
03.10. - 31.10.2016 | Šport
ŠD STEP
03.11.2016 | Umetnost
Odprtje razstave Svet kulturnika Janeza Gartnarja
05.11.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
05.11.201 | Turizem
Eko tržnica
05.11.2016 | Kultura
Sobotno galerijsko dopoldne: Tako so se igrali nekoč
05.11.2016 | Ostalo
Zvočna kopel z gongi
28.10.2016 Ni kategorije
Beremo s tačkami
29.10.201 | Turizem
Kmečka in rokodelska tržnica
29.10.201 | Turizem
Eko tržnica
29.10.201 | Družabni dogodki
Kostanjev pohod
29.10.201 | Družabni dogodki
Pohod
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.