Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
11°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
9°C | 14°C
sobota, 29.04.2017
6°C | 16°C
nedelja, 30.04.2017
5°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Veseli kulturni večer v Javorju


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
08.02.2016      17:50
A A

Veseli kulturni večer v JavorjuDeli:

Srečanje z Ivanom Sivcem

 

V soboto, pred slovenskim kulturnim praznikom, je Kulturno društvo Javorje organiziralo kulturni večer s pisateljem, pesnikom in etnologom Ivanom Sivcem.

Ivan Sivec je najbolj plodovit slovenski pisatelj, saj je napisal 135 knjig (od tega 47 knjig za mladino in 88 za odrasle), več kot 2500 besedil za glasbo, več sto pravljic in humoresk. Po njegovih delih so bile uprizorjene številne radijske igre in drame. Kot novinar je prekrižaril večji del Slovenije, potoval pa je tudi drugod po svetu. Za nas krajane je bila gotovo najbolj zanimiva pripoved, ko je potoval po poteh Jacka Londona na Aljasko. Tam je ob koncu 19. stoletja živel tudi zlatokop Anton Stander (roj. Pristopec, Javorje), ki je tam nakopal poldrugo tono zlata in postal eden najbogatejših zlatokopov, dokler ni dokončno obubožal.

Ivan Sivec nam je povedal veliko novega o našem največjem pesniku Francetu Prešernu. Predstavil nam je pomembne Slovenke in Slovence, ki so odločilno vplivali na našo zgodovino (kneginja Ema, kralj Samo, cesar Arnulf, celjski grofje in Veronika Deseniška).

Ker je napisal veliko glasbenih del in je tudi sam velik ljubitelj glasbe, so večer popestrili tudi javorski harmonikarji ( Janja in Aleš Šuštaršič, Jakob Murnc in Gregor Berdajs).

Ivan Sivec si je ogledal tudi domačijo, kjer se je rodil in mladost preživel slavni zlatokop z Aljaske. Mogoče je pisatelj že dobil nov navdih za podrobnejše raziskovanje in odkrivanje našega slavnega zlatokopa Antona Standerja.

 

                                                                                Erika Cerjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šmartno pri Litiji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2017
Danes ni dogodkov.
27.04.2017 | Šport
PRAZNIČNI POHOD PO LUŠNI POTI
04.05.2017 | Družabni dogodki
IZLET V SVETO TROJICA V SLOVENSKE GORICE
27.04.2017 | Šport
PRAZNIČNI POHOD PO LUŠNI POTI
04.05.2017 | Družabni dogodki
IZLET V SVETO TROJICA V SLOVENSKE GORICE
05.05.2017 | Družabni dogodki
Razstava uplenjene divjadi in podelitev lovskih spričeval

Bodite prvi pri oddaji mnenja.