Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.10.2016

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne bo ponekod v notranjosti še oblačno ali zamegljeno. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 15, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
6°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 14°C
nedelja, 30.10.2016
5°C | 14°C
ponedeljek, 31.10.2016
8°C | 13°C
torek, 01.11.2016
6°C | 9°C
Opozorila
Petek, 28.10.2016 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

"Včasih je luštno blo"


UMETNOST

| |
09.05.2015      13:30
A A

"Včasih je luštno blo"


Kar tako, mimogrede, se je zavrtelo 35 let, odkar so se mladi Javorci združili v plesne pare. Skupina je sčasoma prerasla otroške želje po nastopanju in ugajanju ter spoznala globlji pomen svojega delovanja.


Vsi skupaj
Vsi skupaj
Deli:

Folklora je naše prednike spremljala od rojstva do smrti, vrasla se je v vsakdanje življenje in se spojila z njihovo osnovno »umetnostjo«, kako priti z žuljavo roko do skorjice kruha, kako preživeti. Mi, njihovi potomci, dokazujemo, da so v tem uspeli. Prav zato smo dolžni stare šege, ki bi se zaradi sprememb v družbi slej ko prej izgubile in pozabile, odrsko poustvarjati in jih tako ohranjati bodočim rodovom.

 

Skupina zajema vsebine iz bogate ljudske zakladnice. Poleg sodelovanja na raznih revijah, državnih in mednarodnih srečanjih folklornih skupin, poleg številnih nastopov doma in v tujini, je s pomočjo stroke raziskala oblačila Litijskega Posavja, ustanovila tamburaški orkester, posnela radijsko oddajo o plesih med Litijo in Čatežem, oživila špinerbal, ples litijskih predilcev. Ponosna pa je tudi na svoje ljudske godce, pevke ljudskih pesmi, otroški naraščaj in na garderobne prostore ter na vse lepe gvante, v katerih se plesalke in plesalci postavljajo in vrtijo ob frajtonarici Pavleta Kokalja.

 

Folklorna skupina Javorje, ki ji predseduje Miha Habe, umetniško pa vodi Dunja Gorišek Simončič, je kljub svojim zrelim letom povsem pomlajena. Ob prazniku ji iskreno čestitam in ji želim veliko uspeha, prijateljskega druženja in dobre volje. Ledina je zorana, vsako leto pa njiva pričakuje nove setve. Mlade roke to zlahka opravijo in dobra žetev je največje zadovoljstvo. Vztrajajte, med seboj si pomagajte, imejte v mislih stvari, ki jih lahko dosežete, in bodite pogumni ter ponosni na svoje delo. Mi, stara žlahta, tete in strici, dedki in babice, vas spremljamo, podpiramo in vam stojimo ob strani.

 

 

                                                                                              Ida Dolšek

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE
KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO FOLKLORNA SKUPINA JAVORJE
LEVSTIKOVA ULICA 16
Tel:031 552 710
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk
31.10.2016 | Šport
Vadba za gospe v bazenu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.