Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
12°C | 22°C
petek, 26.05.2017
9°C | 26°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
nedelja, 28.05.2017
11°C | 27°C
ponedeljek, 29.05.2017
13°C | 30°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predstavitev knjige Zemljiški gospod Janez ......


KULTURA, DOGODKI

| |
11.06.2015      22:00
A A

Predstavitev knjige Zemljiški gospod Janez Vajkard Valvasor in njegov urbar


Predstavitev knjige Zemljiški gospod Janez Vajkard Valvasor in njegov urbar je potekala 11.6.2015 ob 19. uri na gradu Bogenšperk, ki ga je bil Valvasor s svojo rosno mlado ženo Ano Rozino Graffenweger kupil 27. septembra 1672, prodal pa jeseni 1692 in se nato odselil v Krško.


Urbar Janeza Vajkarda Valvasorja
Urbar Janeza Vajkarda Valvasorja
Deli:

Na gradu je nastala večina njegovih del, ki so bila v največji meri grafične, etnološke, geografske in folklorne narave, poleg svojih knjig in tistih, ki jih je hranil v svoji čudoviti knjižnici, pa je Valvasor pri administrativnih poslih uporabljal tudi urbar, ki bi ga lahko označili kot urbarski osnutek ali le kot priložnostni popis prihodkov od zemljiške posesti. V pomoč pri delu pa mu je bil verjetno tudi »amtman«, ki je bil nekakšen administrativni delavec tistega časa. Valvasorjev lastnoročni nedatirani urbar za posest Bogenšperka in Lihtenberka, z naslovom »Kaj zdaj pripada gradu Bogenšperk in tudi gradu Lihtenberk« je nastal okoli leta 1680 (najpozneje 1683) in se je ohranil v arhivskem fondu cistercijanskega samostana Kostanjevica.

 

Urbar kot tak sicer ni bil povsem nepoznan, a je ostal neuporabljen, ker ga ni nihče povezoval z Valvasorjem. Pred nekaj leti pa je urbar prišel pod roke najbolj znanemu novodobnemu raziskovalcu Janeza Vajkarda Valvasorja dr. Borisu Golcu in tako je nastala njegova nova knjiga, ki zopet preseneča.

 

Knjigo je predstavil njen urednik dr. Jure Volčjak iz Arhiva Republike Slovenije, pomembne informacije o knjigi smo izvedeli med pogovorom izr. prof. dr. Golca z direktorico Javnega zavoda Bogenšperk Joži Vovk, slišati je bilo tudi prijetne zvoke violine, na katero je zaigrala Eva Dukarič, dogodek pa je povezal lik grajskega amtmana, o katerem piše Valvasor v svojem urbarju.

 

Po 335 letih se je za čas prireditve na grad Bogenšperk vrnil tudi Valvasorjev lastnoročni urbar, ki so si ga prisotni lahko ogledali v razstavni vitrini.

Dogodek je prijetno minil v duhu Valvasorja, njegovega dela ter življenja, prisotni pa so bili tudi številni domačini, marsikdo izmed njih lahko namreč najde svoj priimek zapisan tudi v Valvasorjevem urbarju, kar človeka naredi izredno ponosnega.

 

Knjiga Zemljiški gospod Janez Vajkard Valvasor in njegov urbar bralcu na 72 straneh odgovori na vprašanje, kakšen gospodar je bil. Dodatek v knjigi je faksimile s transkripcijo in slovenskim prevodom urbarja. Knjiga je izšla v sozaložništvu Arhiva Republike Slovenije in Javnega zavoda Bogenšperk in jo lahko kupite v grajski trgovinici.
Priloge:
MS Office Word 2003
zemljiskigospodjanezvajkardvalvasorinnjegovurbar-sporocilozamedije2.doc
42276_zemljiskigospodjanezvajkardvalvasorinnjegovurbar-sporocilozamedije2.doc (582 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.05.2017
Danes ni dogodkov.
03.06.201 | Šport
10. mlinarski pohod (Koroška)
03.06.201 | Šport
10. mlinarski pohod (Koroška)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.