Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.10.2016

pretežno oblačno
Popoldne bo na severovzhodu zmerno do pretežno oblačno, pihal bo okrepljen jugozahodnik. Drugod bo večinoma oblačno in ponekod megleno, predvsem v zahodni in ponekod v osrednji Sloveniji bo občasno rosilo ali rahlo deževalo. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, v vzhodnih krajih do okoli 22 stopinj C.
13°C | 17°C
četrtek, 27.10.2016
10°C | 15°C
petek, 28.10.2016
4°C | 14°C
sobota, 29.10.2016
4°C | 15°C
Opozorila
Torek, 25.10.2016 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predstavitev knjige: Smrt kraljuje povsod in ......


UMETNOST

| |
30.09.2015      16:17
A A

Predstavitev knjige: Smrt kraljuje povsod in bela Smrt triumfira: Valvasorjevo Prizorišče človeške smrti v evropskem kontekstu


Na gradu Bogenšperk je potekala predstavitev monografije, posvečene Valvasorjevemu Prizorišču človeške smrti v treh delih (Theatrum mortis humanae tripartitum, 1682), ki prvič celovito predstavi izjemno zanimivo, vendar širši javnosti premalo znano knjigo barona z Bogenšperka.


Deli:

Slovenski plemič, učenjak in polihistor Janez Vajkard Valvasor (1641-1693) je poleg svojega najpomembnejšega dela Slave vojvodine Kranjske in različnih topografij, izdal tudi tri umetniška dela: Dominicae passionis icones (Slike gospodovega trpljenja; tudi Pasijonska knjižica) 1679, Ovidii Metamorphoseos icones (Ovidove metamorfoze) 1680 in Theatrum mortis humanae tripartitum (Prizorišče človeške smrti v treh delih) – 1682. Z njimi je segel na področje umetniškega ustvarjanja in se preizkusil kot likovni in besedni umetnik. 

      Theatrum mortis humanae tripartitum je religiozno moralno didaktično delo v treh delih, ki govori o smrti in minljivosti življenja. Knjiga je kulturno zgodovinski in umetnostni spomenik, ki razkriva duhovno podobo tistega časa, polnega stisk. Avtor besedila v verzih je Valvasor, bakrorezec je Andrej Trost (1643-1708), avtor risb – predlog za bakroreze pa Janez (Ivan) Koch. Besedilo je bilo tiskano leta 1681 v Ljubljani, bakrorezi pa so bili odtisnjeni na Bogenšperku. Delo je izšlo 1682 pri tiskarju Mayrju v Salzburgu.

 

          Monografija, posvečena Valvasorjevemu Prizorišču človeške smrti v treh delih (Theatrum mortis humanae tripartitum, 1682), prvič celovito predstavi izjemno zanimivo, vendar širši javnosti premalo znano knjigo barona z Bogenšperka.

        

          Kot umetnostni zgodovinar se avtor knjige Tine Germ osredotoča na ikonografsko analizo bakroreznih ilustracij, ki krasijo knjigo, vendar jo hkrati tudi ustrezno umesti v literarni žanr poučno-moralističnih »prizorišč«, ki so bila v Valvasorjevem času zelo popularna. V štirih tematskih poglavjih nas avtor popelje skozi Valvasorjevo delo, ki v besedi in sliki govori o vsemogočni Smrti, ničevosti posvetnih dobrin in minljivosti človeškega življenja. Z raziskovanjem ikonografskih vidikov, ki so bili v starejši literaturi docela spregledani, opozarja na aktualnost in izvirnost »tega drobnega delca« (kot ga skromno imenuje Valvasor) in bistveno nadgradi naše védenje o vpetosti Prizorišča človeške smrti v evropski kulturni kontekst. Skrbna primerjalna analiza ilustracij v Theatru in grafik, ki jih je imel Valvasor v svoji bogati zbirki, razkriva številna spoznanja o baronu kot ljubitelju umetnosti in o krogu umetnikov, ki so sodelovali pri nastanku njegovih knjig v grafični delavnici na Bogenšperku.

 

        Monografija, ki je izšla pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v zbirki Razprave FF,  ni samo pomemben prispevek k boljšemu poznavanju Valvasorjevega dela – z novih vidikov osvetljuje tudi pomen njegovega umetnostnega kroga v kontekstu razvoja baročne emblematike in ikonografije Smrti v zgodnjem novem veku.

 

          Knjigo Smrt kraljuje povsod in bela Smrt triumfira: Valvasorjevo Prizorišče človeške smrti

v evropskem kontekstu je predstavil njen avtor Tine Germ, izredni profesor za občo umetnost na Oddelku za umetnostno zgodovino  Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer predava evropsko umetnost poznega srednjega veka in renesanse. V svojem raziskovalnem delu se posveča ikonografiji srednjeveške in renesančne umetnosti, zlasti humanističnim temam in krščanskemu naravoslovju – simboliki barv, števil, rastlin in živali. Je avtor številnih znanstvenih razprav, objavljenih v uglednih domačin in tujih revijah, ter pisec številnih knjig.

 

         Po predstavitvi knjige so si  obiskovalci lahko ogledali še muzejsko razstavo z naslovom Valvasorjevo Prizorišče človeške smrti, v ospredju katere je originalna Valvasorjeva knjiga, ki jo hrani muzej na gradu Bogenšperk. Po razstavi je obiskovalce popeljala njena avtorica, kustosinja Tehniškega muzeja Slovenije, mag. Martina Orehovec.

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.10.2016
Danes ni dogodkov.
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk
31.10.2016 | Družabni dogodki
Noč čarovnic na gradu Bogenšperk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.