Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

pretežno jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
0°C | 8°C
nedelja, 26.02.2017
-6°C | 9°C
ponedeljek, 27.02.2017
-4°C | 13°C
torek, 28.02.2017
0°C | 11°C
sreda, 01.03.2017
1°C | 11°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
0°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Spomladansko ogrevanje Čez Brda


ŠPORT, TURIZEM, DRUŠTVA

| |
08.04.2014      20:41
A A

Spomladansko ogrevanje Čez Brda


Prvi letošnji kolesarski izlet z naslovom Spomladansko ogrevanje - Čez Brda je bil organiziran 29. marca kot uvod v kolesarsko sezono. Namenjen vsem kolesarjem, predvsem začetnikom in tistim, ki so svoje »jeklene poganjalce« šele postavili na svetlo.


Prva letošnja kolesarska tura PD Slovenj Gradec Čez Brda
Prva letošnja kolesarska tura PD Slovenj Gradec Čez Brda
Deli:

Čudovito vreme konec marca je iz zimskega, mirnega življenjskega ritma prebudilo prenekatere ljubitelje narave. V Mislinjsko dolino je prišla pomlad, ki je poleg sprehajalcev, iz kleti, garaž in vrtnih hišic privabila tudi kolesa in seveda na njih kolesarje. Prijetna druženja ob budnem, skrbnem očesu kolesarskega vodnika so poleg aktivnega kolesarjenja ponudila tudi oglede naravnih in kulturnih znamenitosti.

 

Lahka 30 km dolga tura s skupno prevoženo višinsko razliko 340 m v kombinaciji s čudovito lepim vremenom in idealnimi temperaturami za kolesarjenje je na izhodišče pred Drugo osnovo šolo privabila 15 kolesarjev iz Slovenj Gradca in Raven na Koroškem.

 

Po uvodnem spoznavanju, tehničnem pregledu koles, preverjanju ustreznosti opreme in predstavitvi poteka ture se je skupina 15 kolesarjev podala na pot. Trasa nas je vodila od Druge osnovne šole SG preko obvoznice na Legen, kjer smo pri cerkvi sv. Jurija zavili po klancu navzdol v Šmartno. Iskali smo stranske ceste, si ogledovali podeželsko okolje, ki je očem skrito, če se vozimo z avtom, in daje tovrstnim izletom s kolesi poseben čar. Prvi krajši postanek smo si privoščili pred Turiško vasjo, kjer smo si, sicer kar od daleč, pogledali znamenit Maroškov kozolec in izvedeli nekaj osnovnih informacij o njem. Skupina je nato nadaljevali pot skozi Turiško vas proti Brdam, kjer nas je pričakal edini daljši vzpon na trasi proti cerkvi sv. Andreja. V prijetnem, urejenem parku pred cerkvijo smo si odpočili, se malo okrepčali ter ovekovečili naše popotovanje s svojimi digitalnimi prijatelji. Ko se je pulz umiril in mišice nabrale novega kisika smo pot nadaljevali ob robu Pohorskih gozdov pa neprometni makadamski cesti naprej proti Dovžam, kjer smo se priključili na cesto proti Mislinji. Cilj po polovici poti, v Mislinji, smo dosegi brez težav in dobre volje po dobri uri kolesarjenja.

 

Predvidena trasa povratka je bila po isti poti. Zanimivo je, kako drugače zgleda ista cesta, če jo voziš v drugo smer. Odpirajo se povsem drugi pogledi na naravo in okolico, na trenutke se  kolesarju se zazdi, da se po tej poti še nikoli ni vozil.Spust iz Mislinje proti končnemu cilju je zmotil kratek vzpon iz Dovž na Brda, ki pa je bil kmalu pozabljen, saj je težko dihanje ob vzponu nadomestil val užitkov, ko so se pred kolesarji odpirali čudoviti razgledi na Mislinjsko dolino, Uršljo goro in v ozadju Kamniško Savinjske Alpe. Poseben vtis je v našem spominu pustila razgledniška točka nad cerkvijo sv. Andreja, kjer se nam je cerkev idilično postavljala, v ozadju pa se je kazala čudovita panorama Uršljegorskega pogorja. Od cerkve smo se previdno spustili po makadamski cesti proti Turiški vasi, v delu tega spusta pa smo si privoščili tudi malce več vetra v laseh. Na poti smo si v Tomaški vasi ogledali še Herčev mlin in žago se na kratko odpočili, nato pa nadaljevali traso proti Šmartnemu. Sledil je še zadnji vzpon do cerkve sv. Jurija in končni povratek čez Legen do Druge osnovne šole, kjer smo naše skupno kolesarjenje zaključili.

 

Krasen pomladansko kolesarski izlet z homogeno, disciplinirano skupino v čudovitem vremenu je pustil lep pečat. Na kolesu lahko kolesar doživi naravo na drugačen način, kolo nam omogoča v relativno kratkem času prevoziti dobršen del poti in doživeti mnogo izrednih občutkov, od čudovitih razgledov, omamnega vonja cvetja do poslušanja nežnega ptičjega petja. Vse to, dovolj kolesarskega znanja in nekaj malega ustrezne telesne pripravljenosti ponuja kolesarjem doživljanje tovrstnih občutkov. Z delom, ki ga opravljamo usposobljeni kolesarski vodniki PZS pri PD in drugih organizacijah lahko pripomoremo k popularizaciji tega športa, ki je v porastu in ima velik potencial, tako pri vsakodnevni telesni aktivnosti kot tudi v turizmu.

 

S primerno izobraženimi kolesarskimi vodniki in ustreznim prenosom znanja na ostale kolesarje ter primernim odnosom do narave lahko dokažemo, da kolesarjenje v naravnem okolju ni moteč, škodljiv dejavnik tako za ostale udeležence kot tudi za naravo samo.Na koncu naj vas še povabim na naslednji kolesarski izlet, ki bo razpisan in javno objavljen na oglasni deski PD SG, forumu Komisije za turno kolesarstvo PZS in vseh interaktivnih medijih.

 

Lep kolesarski pozdrav, Julijan Klančnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 24 25 26 27 28 1 2 3 4 5
25.02.2017 | Kino
Snežna kraljica 3: Ogenj in led (sinhronizirano)
25.02.2017 | Kino
T2 Trainspotting
25.02.2017 | Kino
John Wick 2
26.02.2017 | Tečaji in delavnice
Angeli, naši čarobni spremljevalci
26.02.2017 | Kino
Filmska matineja: Vrabček Richard (sinhronizirano)
26.02.2017 | Družabni dogodki
45. Pustni karneval
26.02.2017 | Tečaji in delavnice
Kristali, čarobni pomočniki
26.02.2017 | Kino
Snežna kraljica 3: Ogenj in led (sinhronizirano)
26.02.2017 | Kino
T2 Trainspotting
27.02.2017 | Kino
Snežna kraljica 3: Ogenj in led (sinhronizirano)
27.02.2017 | Tečaji in delavnice
Vedeževanje z Rokom
27.02.2017 | Kino
John Wick 2
28.02.2017 | Kultura
Glasbena moljčkova urica z Aleksandro
28.02.2017 | Tečaji in delavnice
Transmisijska meditacija
28.02.2017 | Kino
Film tedna: Molk
01.03.2017 | Družabni dogodki
V POSTU NE JEMO MESA, ALI PA SE TAKO SAMO REČE?
01.03. - 29.03.2017 | Kultura
Trebušni ples
04.03.2017 | Šole in vrtci
Sprehod ob mestnem obzidju
04.03.2017 | Kino
Snežna kraljica 3: Ogenj in led (sinhronizirano)
04.03.2017 | Tečaji in delavnice
Urška Puš - predavanje o komunikaciji z umrlimi
04.03.2017 | Kino
Lev: Dolga pot domov / Lion
04.03.2017 | Tečaji in delavnice
Urška Puš - predavanje o komunikaciji z umrlimi
04.03.2017 | Kino
Prihod / Arrival
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.