Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

oblačno
Popoldne bo v vzhodnih krajih zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo oblačno in občasno bo deževalo v zahodni in osrednji Sloveniji, na severu pa do Koroške. Več padavin bo na zahodu. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
8°C | 15°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 15°C
petek, 28.04.2017
8°C | 11°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 13°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 11h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
8°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Planinci PD Slovenj Gradec sporočamo, da je ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
16.10.2013      21:16
A A

Planinci PD Slovenj Gradec sporočamo, da je preživeti dan »Na Krasu res krasno«


Že drugo leto smo se udeležili pohoda Na Krasu je krasno iz Tubelj pri Komnu do Praprota v Italiji. Ni lepšega uvoda v kratek opis pohoda kot prebrati pesem Miroslava Košute, po katerem je pohod dobil ime: ''... Na Krasu je krasno - nikdar ni prezgodaj, nikdar ni prekasno: vse zmeraj o pravem času, na Krasu ...'' Organizator pohoda je zamejsko Slovensko kulturno društvo Vigred. Vsako leto izberejo drugo pot pohoda, da je ob poti vedno nekaj novih zanimivosti naravne in kulturne dediščine tega področja.


Planinci PD Slovenj Gradec  v Tubelju pri Komnu na Krasu
Planinci PD Slovenj Gradec v Tubelju pri Komnu na Krasu
Deli:

Skupina 44 pohodnikov se nas je v organizaciji naših vodnikov Danila Goljata in Jožeta Senice – Joca v nedeljo, 13. 10. 2013  v zgodnjih jutranjih urah odpeljala proti Ljubljani, Sežani do vasi Tubelj, kjer je bil začetek pohoda. Na izhodišče pohoda smo prišli že prebujeni in dobro razpoloženi, organizatorji pohoda pa poskrbijo, da se pohodniki družimo in poklepetamo ob domačem pecivu, čaju. Letos je bila udeležba še večja v primerjavi z lansko. Organizatorjev to ni zmedlo, pa tudi možnosti za izmenjavo pohodniških pozdravov tako ni zmanjkalo.

 

Našo skupino sta Danilo in Joc. ob pomoči vodnikov Borisa in Marjete, organizirala tako, da smo ves čas pohoda in ob postankih skupaj sledili vodenju domačih planincev. Pot se je pričela po trasi opuščene železniške proge po kraškem gozdu, bogatem s podrastjem in kraško trdoživo travo. Sončno in toplo vreme je uspešno posušilo roso, pa tudi ostanke dežja prejšnjega dne. Kar težko smo pustili gobe »marele« v naravi, opazovali kar precej bogatih rastišč z dišečimi ciklamami, jedli sveže brinove jagode, našli zanimivo rastlino ametistasto možino - to bodečo lepotico, ki je še bolj boleča kot njena gorska sestra iz Breginjskega kota ali doline Soče. Na redkejših razglednih točkah smo pogled usmerili v naše kraške vasice, med potjo spremljali stare mejne kamne za oznako bivše meje med Slovenijo in Italijo. Člani Jamarskega društva Grmada so pripravili kraško jamo Vodnico za naš ogled. V jami so sprva bogate apnenčaste tvorbe in zanimivo odpadlo kamenje, v drugem delu pa so večje in manjše ponvice polne kristalno čiste vode. V preteklosti je bila verjetno ta jama za okoliške prebivalce vir vode v času suše. Pri ogledu jame smo se malo drsali po spolzki blatni poti in kamenju, tako da so drugi del jame videli le najbolj spretni pohodniki. Varnosti smo dali prednost. Tudi naša najmlajša pohodnica Taja je pot in ogled jame prehodila z nasmehom na obrazu in zadovoljstvom v očeh.

 

Ob prihodu na cilj pohoda - prizorišče tradicionalnega kraškega Oktoberfešta v Praprotu - smo se okrepčali tako s hrano kot s pijačo, palačinkami, kostanjem, si ogledali gobarsko razstavo. Sledilo je veliko presenečenje, ko so organizatorji Danilu izročili priznanje s posebnim šopkom kraških rož in praktično nagrado za najštevilčnejšo skupino. S ponosom smo sprejeli nagrado, povedali, da smo s Koroške in se kasneje v avtobusu veselili ob domačem kraškem pecivu.

 

Na Krasu je res krasno. Pravijo, da ko žarijo barve ruja in brinovih jagod, se prebudi tudi kamen. Zato se bomo še vrnili med te jesenske barve kraške pokrajine, med vesele Kraševce in si ponovno ustvarili lep dan v naravi. Do takrat pa imamo vsak svoj dišeč kraški sivkin mošnjiček in prijetne spomine na letošnji pohod.

                                                                                        Pripravila: Marjeta Škorja

                                                                                                         vodnica PD Slovenj Gradec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.2017 | Kultura
Zaključek Moljčkove bralne značke
26.04.2017 | Tečaji in delavnice
Zdravi brez zdravljenja in življenje brez bolezni.
27.04.2017 | Kino
V MREŽI
27.04.2017 | Kino
PIRATI S KARIBOV: SALAZARJEVO MAŠČEVANJE
28.04.2017 | Kino
NEZNANKA
28.04.2017 | Kino
V MREŽI
29.04.2017 | Kino
MALI ŠEF 3D (sinhronizirano)
29.04.2017 | Kino
KAKO BITI LATIMO LJUBIMEC
29.04.2017 | Kino
NEZNANKA
29.04.2017 | Kultura
Koncert: Panikk, Woli Wo, Hobos
02.05.2017 | Kino
SPOVEDI
03.05.2017 | Tečaji in delavnice
Fenomen dvojčkov na postavitvah družine.
03.05. - 31.05.2017 | Kultura
Trebušni ples
04.05.2017 | Kultura
Zdravilna energija dreves
04.05.2017 | Kino
VARUHI GALAKSIJE 2. DEJANJE 3D
05.05.2017 | Kultura
KONCERT: ŽAN LIBNIK Z GOSTI
26.04.2017 | Kultura
Zaključek Moljčkove bralne značke
26.04.2017 | Tečaji in delavnice
Zdravi brez zdravljenja in življenje brez bolezni.
27.04.2017 | Kino
V MREŽI
27.04.2017 | Kino
PIRATI S KARIBOV: SALAZARJEVO MAŠČEVANJE
28.04.2017 | Kino
NEZNANKA
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.