Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno. Zjutraj bo še pihala močna burja, ki pa bo čez dan počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-7°C | -1°C
petek, 20.01.2017
-13°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-12°C | 0°C
nedelja, 22.01.2017
-9°C | 0°C
ponedeljek, 23.01.2017
-8°C | 3°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 5h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-7°C
-1°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Dementni ljudje niso »žleht«


ŠOLSTVO, DOGODKI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
23.11.2012      11:53
A A

Dementni ljudje niso »žleht«


Na Mocis-u smo se dotaknili tanke meje med bistrino spomina in pozabo.


Pridno poslušanje in nemo prikimavanje.
Pridno poslušanje in nemo prikimavanje.
Deli:

Dandanes je že skoraj samoumevno, da starejše ljudi označujemo za pozabljive, prepirljive ali celo »žleht«.  Pa je res tako preprosto? Na to vprašanje (in na vrsto drugih) smo  22. 11.  2012, na Mocis-u dobili odgovore na predavanju o demenci. Z življenjskimi primeri nam je temo predstavila ga. Marija Jamšek iz Centra za socialno delo Dravograd. Izvedeli smo, da je demenca upad ali izguba sposobnosti mišljenja, spomina, govora, učenja in presoje. Je počasi napredujoča kronična bolezen, ki je ni mogoče ozdraviti, jo je pa mogoče z zdravili relativno dobro obvladati.

 

Oseba, ki zboli za demenco, je ovirana pri vsakdanjih življenjskih aktivnostih in ni sposobna obvladovati vsakodnevnega življenja. Zato nam je ga. Jamšek predstavila psihološke značilnosti oseb, ki zbolijo za demenco, ter motnje, ki posledično nastanejo, da bi jih lažje znali prepoznati. Zgodnje prepoznavanje te bolezni in obisk pri zdravniku je namreč ključnega pomena tako za obolelo osebo kot za svojce.

 

Naj naštejemo le nekaj primerov ravnanj t.i. »žlehtnih« (dementnih) oseb:

  • Ne le da pozabijo, kaj so jedli za zajtrk, ki je bil pred eno uro, temveč tudi to, da so zajtrkovali. Zato trdijo, da npr. že 14 dni niso dobili hrane in prosijo zanjo pri drugih, čeprav imajo doma poln hladilnik.
  • Različne predmete shranijo na povsem neustreznih mestih:  likalnik v hladilnik, ročno uro v posodo za sladkor ali smeti v koš za perilo. Potem pa imajo  občutek, da jim stvari izginjajo - kar si razlagajo s tem, da jim (najbližji) stvari kradejo.
  • V hudem zimskem mrazu se odpravijo na sprehod v sami srajci ali pa si oblečejo več srajc, ne da bi se jim to zdelo nenavadno. Ali pa gredo sredi noči  v trgovino, pobirajo smeti pri sosedih in jih prinašajo domov.
  • Čeprav so že upokojeni, se lahko zjutraj odpravijo v službo, k prijatelju ne da bi vedeli, v katero smer naj se napotijo. Poleg tega se zlahka zgubijo v domači ulici, kjer so preživeli večino svojega življenja.
  • Pri oceni datuma se konstantno zmotijo ne le za leta temveč tudi za desetletja. Kot tekočo letnico povedo leto rojstva.

Soočanje z demenco je torej težka življenjska preizkušnja za vse v medsebojnih odnosih z osebo, ki je obolela za demenco. Pojavljajo se občutki nemoči, potrtosti, jeze, razočaranja. Prijatelji se pogosto začnejo umikati, prizadeti jim ne pusti blizu. Zato je bil poudarek na predavanju tudi na stiskah in težavah, na katere naletijo svojci pri oskrbi obolelih svojcev in predvsem, kako pomembno je zgodnje prepoznavanje demence in pravočasen obisk pri zdravniku.

 

Predstavljajte si, da bi se vam nenadoma izbrisali vsi spomini, kot s tipko »delete« na  računalniku. Mar ne bi bilo tudi vas strah? Če ste v zgornjih opisih prepoznali kaj znanega, ne oklevajte in se posvetujte z zdravnikom. Ne pripisujte teh »težav« zgolj in samo starosti in poiščite pomoč prej, preden bo doma prišlo do resnih nesporazumov. Pomagajte svojim najdražjim do višje kvalitete življenja, preden jim zbledijo vsi spomini.

 

V okviru raznoraznih projektov se na Mocis-u skušamo posebej približati tudi starejši populaciji in različnimi brezplačnimi predavanji in delavnicami preprečiti oz. zmanjšati njihovo socialno izključenost. Zavedamo se namreč, da so tovrstna »druženja« še kako pomembna tako za njihovo kakovostno  in  aktivno  življenje kot tudi  za  vzpostavljanje  in vzdrževanje  nujno  potrebnih  socialnih  mrež.  Zato jim skušamo nuditi takšne vsebine, ki jim omogočajo uspešno staranje ter sodelovanje v življenju skupnosti.
Povezave:www.mocis.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI MOCIS CENTER ZA IZOBRAŽEVANJE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
MOCIS CENTER ZA IZOBRAŽEVANJE
MOCIS CENTER ZA IZOBRAŽEVANJE
PARTIZANSKA POT 16
Tel:(02) 884 64 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
20.01.2017 | Kultura
Potopisno predavanje
21.01.2017 | Tečaji in delavnice
Škrat Notko spoznava glasbo
21.01.2017 | Kultura
Nostalgija št. 3: devetdeseta
25.01.2017 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
26.01.2017 | Umetnost
Izdelaj svoj strip!
27.01.2017 | Umetnost
BERNEKERJEVA USTVARJALNICA NA RAVNAH
28.01.2017 | Umetnost
BERNEKERJEVA SOBOTNA USTVARJALNICA
28.01.2017 | Kino
Vse za prstan (sinhronizirano)
19.01.2017 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
19.01.2017 | Kultura
Moljčkova urica s Sašo
19.01.2017 | Kultura
Predstavitev nove knjige Matjaža Lesjaka Oder za dva
20.01.2017 | Kultura
Potopisno predavanje
21.01.2017 | Tečaji in delavnice
Škrat Notko spoznava glasbo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.