Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.10.2016

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nižinah bo nastala megla ali nizka oblačnost. Proti jutru se bo na Primorskem začela nabirati oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 4, ob morju okoli 9 stopinj C.
3°C | 15°C
ponedeljek, 24.10.2016
5°C | 18°C
torek, 25.10.2016
10°C | 19°C
sreda, 26.10.2016
12°C | 14°C
četrtek, 27.10.2016
6°C | 11°C
Opozorila
Sobota, 22.10.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
15°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Čipke so »doma« tudi na Drugi OŠ Slovenj ......


OSNOVNA ŠOLA

| |
04.01.2013      16:51
A A

Čipke so »doma« tudi na Drugi OŠ Slovenj Gradec


Nekaj bucik... ne veliko in že so tukaj zvezde, vrtnice, palme, prepletena mreža ... pa vendar je vse skupaj samo sukanec, samo malo belega sukanca". Tako je Paul Spaak definiral stoletja staro umetnost čipk.


Foto: M. Areh Novak
Foto: M. Areh Novak
Deli:
Že takoj na začetku naj povem, da ločimo dve glavni vrsti čipke: šivano in klekljano. Obe tehniki pa temeljita na kombinaciji različnih vbodov, šivov oziroma zasukov, vozlov in prepletov niti. Prav tako običajno obe potrebujeta vnaprej narisan vzorec, po katerem se čipka izdeluje.

Klekljana čipka je tkanina narejena s prepletanjem in vozlanjem niti, napetih okoli bucik, zapičenih v blazino. Niti so pri tem navite na klekljne. Debelina niti ter število uporabljenih klekeljnov pa je odvisna od oblike vzorca, ki ga izdelujemo.

Zgodovina klekljane čipke

Na začetku so ljudje uporabljali prste kot pripomoček, s katerim so prepletali šibje in vrvi, in tako ustvarjali mreže in tkanine. Egipčanski hieroglifi prikazujejo, kako ribiči spletajo in vozlajo vrvi v mreže. Med izkopavanji v Antineji in Memphisu so odkrili mumije opremljeno z opravo okrašeno z šivanimi vzorci. Med ostalimi predmeti, najdenimi v sarkofagih pa so bili tudi motki s sukancem. V starem Rimu je mlada žena cesarja Claudiusa nosila obleko, narejeno iz zlate mreže.

Tehnike vozlanja, prepletanja in šivanja so postajale vse bolj prefinjene in so tako pripeljale do najfinejšega izdelka - čipke.

V drugi polovici 16. stoletja je čipka, ki je začela svojo pot kot okras uporabnim predmetom, postala modni predmet in razpoznavni znak dvora in visoke družbe. Tako je zgubila vsakršno uporabno vrednost razen seveda da je krasila, poudarjala in ločevala višje sloje, ki so jo nosili.

Kako je čipka prišla v Slovenijo, je težko reči. Vsekakor pa njeni začetki segajo nekako v 16. stoletje. Sprva so jo poznali in uporabljali le na gradovih in v samostanih ter cerkvah. O čipkaricah piše že Valvazor in sicer naj bi bile iz Ljubljane in naj bi izdelovale nizozemske in beneške čipke.

Najbolj znane pri nas so seveda idrijske čipke. V Idrijo naj bi prišle skupaj z ženami čeških rudarjev, ki so prihajali na delo v idrijski rudnik. Čipkarstvo se je nato vedno bolj širilo tako v Ljubljani kot v Idriji in je nato zajelo še Cerkljansko, pa področje okoli Trnovskega gozda, kasneje pa tudi Selško in Poljansko dolino ter Škofjo Loko. Svoj vrhunec je doživelo pred prvo svetovno vojno, nato pa je zanimanje zanj začelo upadati. Danes je čipkarstvo prisotno po celi Sloveniji. Na Koroško je »prinesla« čipke ga. Marija Apohal, pred več kot dvajsetimi leti. 

V zadnjem času izbirajo učenci zadnje triade v osnovni šoli predmete, ki so jim blizu, oz. jih njihova vsebina pritegne. Predmeti so razdeljeni v družboslovne in naravoslovne.

 

Letos prvič lahko učenci na Drugi OŠ Slovenj Gradec izberejo predmet« Osnovne tehnike klekljanja«. Prijavilo se je 11 učenk, ki v svoje delo vlagajo veliko truda, potrpežljivosti in natančnosti. Že kmalu so ugotovile, da klekljanje sploh ni tako enostavno, ampak,  kjer je volja je pot. S pomočjo učiteljice so se prebijale skozi prve težave, vprašanja in po nekaj srečanjih jim je delo šlo kar dobro od rok.

Klekljanje jih je povsem zasvojilo in ne izpustijo nobenega dneva, ko je na urniku izbirni predmet.

Za nami so osnove klekljanja in težki začetki, ko nismo vedele kam bi z toliko pari klekeljnov.

 Na začetku smo spoznale pribor za klekljanje. Za izdelavo klekljane čipke potrebujemo blazino s podstavkom, klekeljne, nerjaveče bucike z drobnimi glavicami, kvačko, škarjice, vzorec oziroma "papirc" in seveda sukanec različnih debelin.

Priprava na izdelovanje čipke


Izberemo si vzorec, ki je primeren za izvedbo naših načrtov (podstavki, prtički, modni dodatki, prti, zavese, slike). Vzorec podložimo s kartonom ali tršim papirjem in ga prelepimo s prozorno folijo. Položimo ga na blazino, z buciko zajamemo blago blazine in povlečemo čez papir vzorca. Vzorec tako večkrat pripnemo.

Sama izbira debeline sukanca pa že upošteva predznanje tehnik klekljanja. Sukanci so laneni, bombažni, pa tudi svileni. Morajo biti najboljše kakovosti. Sukanec moramo pravilno naviti na klekeljne. To lahko delamo ročno ali strojno.

 Do konca leta bomo spoznale še zgodovino čipk na Slovenskem.

Predmet si lahko učenke izberejo eno leto ali ga podaljšajo na tri leta, odvisno od zanimanja.

 

Verjamem, da nam bo do konca šolskega leta uspelo narediti nekaj izdelkov, med njimi bodo verjetno tudi že zahtevnejše čipke.

Želim si, da bi učenke naslednje leto nadaljevale z izbranim predmetom, lahko se nam priključijo tudi nove učenke in učenci. Prednost tega predmeta je, da ni spraševanja, testov……

 

Več informacij dobite na: majdaareh@gmail.com, kjer vam bom odgovorila tudi na vaša vprašanja.

 

 Poročilo pripravila: Majda Areh Novak

Povezani članki
5 (1 glas)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 43
Izšla: 27.05.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.10.2016 | Tečaji in delavnice
Projekt Simbioza - brezplačne računalniške delavnice
24.10.2016 | Kino
Kubo in dve struni (3D, sinhronizirano)
24.10.2016 | Kino
Genialci
25.10.2016 | Kultura
Glasbena moljčkova urica z Aleksandro
25.10.2016 | Kino
Film tedna: Klub
27.10.2016 | Družabni dogodki
Potopisno predavanje Marinke Dretnik, Bojane Flis in Daše Kotnik
27.10.2016 | Kino
Računovodja
29.10.201 | Šport
Šmarška farna pot
29.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
29.10.2016 | Kino
Pr'Hostar
29.10.2016 | Kino
Jack Reacher: Nikoli se ne vrni
30.09.2016 | Kultura
Tomaž Furlan: WEAR
30.10.2016 | Kino
Filmska matineja: Kubo in dve struni (3D, sinhronizirano)
30.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
30.10.2016 | Kino
Ouija: Izvor zla
30.10.2016 | Kultura
Karaoke nr. 8
31.10.2016 | Kino
A je to: Pat in Mat
31.10.2016 | Kino
Krogi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.