Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 03.12.2016

delno oblačno
Popoldne bo delno jasno. Nekaj več oblačnosti bo postopno v vzhodnih krajih. Na severovzhodu bo zapihal severni veter, na Primorskem proti večeru šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11, na Primorskem do 13 stopinj C.
-4°C | 5°C
nedelja, 04.12.2016
-4°C | 3°C
ponedeljek, 05.12.2016
-7°C | 2°C
torek, 06.12.2016
-5°C | 4°C
Opozorila
Petek, 2.12.2016 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
5°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Študijski krožki pod okriljem Podjetniškega ......


KULTURA

| |
08.07.2013      18:09
A A

Študijski krožki pod okriljem Podjetniškega centra Slovenj Gradec v letu 2013


Radovednost, želja po spoznavanju novega, po pridobivanju novih veščin, znanj in spretnosti je prisotna v vsakem izmed nas. Eden izmed načinov, kako razširiti obzorja o področju, ki nas zanima, je lahko tudi preko vključitve v študijski krožek. V Podjetniškem centru Slovenj Gradec jih uspešno izvajamo že deseto leto.


predstavitev na Karavani študijskih krožkov v Črnomlju
predstavitev na Karavani študijskih krožkov v Črnomlju
Deli:

 

Kaj so študijski krožki?

Študijski krožki so brezplačna splošnoizobraževalna oblika prostovoljnega učenja odraslih, ki delujejo po načelu, da vsak človek nekaj ve in zna ter je sposoben prenesti znanje drugim in da se lahko vsakdo nekaj nauči in po tem sprašuje. Odnosi v krožku so enakopravni, sproščeni in prijateljski, delo pa ustvarjalno, sodelovalno in načrtovano. Udeleženci krožka sami določajo, kaj se bodo učili, kje in kako, sami načrtujejo način dela v njem in se učijo toliko časa in tako poglobljeno, kakor si sami želijo. Z demokratično menjavo znanja, spretnosti in izkušenj spodbujajo svojo intelektualno rast, vzpostavljajo in krepijo vezi med ljudmi in pomembno pripomorejo tudi k bolj kakovostnemu življenju v svojem okolju. Ob zaključku krožka osvojene novosti predstavijo v obliki predavanj, razstav, ekskurzij in druge vrste predstav, s čimer odrazijo vsebino krožka in ustvarjalnost udeležencev ter prispevajo k razvoju svojega kraja. Izvedbo študijskih krožkov sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

Študijski krožek: Rokodelske veščine, znanja in spretnosti na filmskem platnu

Od maja 2013 smo v Podjetniškem centru Slovenj Gradec izvajali študijski krožek, povezan s spoznavanjem rokodelskih obrti v Slovenj Gradcu in okolici. 6 članov krožka, rokodelcev, ki svoje mojstrovine izdelujejo iz šibja, žice, cvetja, niti, lesa in stekla, je medsebojno spoznavalo različne rokodelske veščine in znanja, ki jih posedujejo. V sodelovanju s Turistično televizijo TUR TV so postopke izdelave košare iz šibja, lesene piščalke, steklenega krožnika, broške iz vite žice, šopka iz svežega cvetja ter mrežene (necane) čipke prikazali tudi za filmski trak.

Rezultat dela krožka je film o rokodelskih veščinah, znanju in spretnostih, ki bo premierno predvajan v četrtek, 11. julija 2013, ob 17. uri v prostorih Mladinskega kulturnega centra Slovenj Gradec. Z njim želimo prispevati k zavedanju o pomenu rokodelske kulturne dediščine in njene velike potencialne vloge pri razvoju turizma pri nas.

Do srede julija 2013 pa je v prostorih Podjetniškega centra Slovenj Gradec (3. nadstropje PTC Katica) na ogled manjša razstava rokodelskih izdelkov članic in članov študijskega krožka.

Vse zainteresirane prijazno vabimo k ogledu filma in razstave!

 

Študijski krožek: Kulturna dediščina Radelj ob Dravi nekoč in danes

V juniju 2013 je v Radljah ob Dravi začel z delom študijski krožek, katerega cilj je raziskati in predstaviti kulturno dediščino Radelj ob Dravi, predvsem dogodke iz časa določanja meje med Avstrijo in novo nastajajočo državo SHS ter po 2. svetovni vojni uničene kulturne spomenike Radelj ob Dravi.

Člani krožka so dosti časa preživeli na terenu: ogledali so si dvorec in ostanke samostana v Radljah, vasico Remšnik in cerkev sv. Pankracija, katere posebnost je, da so jo pri postavljanju meje razdelili točno na polovico. Seznanili so se s sončnimi urami in njihovo zgodovino, si ogledali Slomškovo sobo v Vuzenici ter obiskali območje Treh kraljev in vasico sv. Lovrenc, ki je bila po določitvi meje l. 1918 dodeljena Avstriji, pred tem pa spadala pod župnijo Marenberg. Krožek obiskuje 11 članov, ki bodo dokumentarno raziskali in predstavili tudi kulturne spomenike Radelj ob Dravi, ki so bili uničeni po 2. svetovni vojni. Veliko pomoč pri delu v krožku prispeva Pokrajinski arhiv Maribor in članica krožka, profesorica zgodovine in dolgoletna uslužbenka v Pokrajinskem arhivu Maribor, Emica Ogrizek. Zaključek dela krožka bo razstava dokumentov, fotografij in zgodb, ki bo od srede julija 2013 na ogled v Zdravstvenem domu v Radljah ob Dravi. Zbrano gradivo bodo predali Društvu za ohranitev kulturne dediščine in umetnosti Št. Janž pri Radljah, s katerim so se povezali.

 

Študijski krožek: Ohranjamo stare obrti – polstenje volne

Februarja in marca 2013 je v Mislinji potekal študijski krožek, v okviru katerega je 12 udeleženk spoznavalo staro rokodelsko obrt – polstenje volne. Skupaj z zunanjima sodelavkama, Cecilijo Uranc iz Slovenj Gradca in Pavlo Pirker iz Šentjanža, so spoznale mokro in suho tehniko polstenja (»filcanja«) volne in pridobile veščine, znanja in spretnosti te trenutno zelo popularne obrti. Na srečanjih so izdelale polsteno skledico in torbico, figurice, okraske in nakit iz mikane volne. Svoje izdelke so razstavile na priložnostni razstavi v Mislinji, veliko zanimanja in uspeha pa je poželo njihovo sodelovanje na Karavani študijskih krožkov junija 2013 v Črnomlju, kjer so sodelovale z razstavo in demonstracijo polstenja volne, ki je marsikaterega udeleženca prireditve zvabila k izdelavi ogrlice ali antistresne žogice iz polsti.

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
December 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
03.12.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica: postavitev družine
03.12.201 | Kultura
Ta veseli dan kulture
03.12.2016 | Umetnost
Ta veseli dan kulture: Brezplačen ogled razstav
03.12.2016 | Kultura
Ta veseli dan kulture
03.12.2016 | Tečaji in delavnice
Ta veseli dan kulture: Bernekerjeva praznična ustvarjalnica
03.12.2016 | Kultura
Delavnica: božični okraski
03.12.2016 | Kino
Pojdi z mano
03.12.2016 | Kino
Pr'Hostar
03.12.2016 | Kino
Podzemlje: Krvave vojne
03.12.2016 | Kultura
Ta veseli dan kulture - Hugo Wolf goes Jazz
03.12.2016 | Kultura
Koncert: Ana Pupedan
05.12.2016 | Tečaji in delavnice
Pšenična trava krepi zdravje
05.12.2016 | Kino
Pojdi z mano
05.12.2016 | Tečaji in delavnice
Plesni večer z Gordano Kolarič
05.12.2016 | Kino
Večerni filmski abonma in izven: Glej in se čudi: sanjarjenje o povezanem svetu
07.12.2016 | Ostalo
Potopisno predavanje o Indiji
07.12.2016 | Kultura
Trebušni ples
08.12.2016 | Kultura
Ljubezen po rusko
08.12.2016 | Kultura
Delavnica: izdelava vrečk
08.12.2016 | Kultura
Moljčkova urica s Sašo
08.12.2016 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
08.12.2016 | Kultura
Družinski nastop
08.12.2016 | Tečaji in delavnice
Predstavitev Oriflame kozmetike
08.12.2016 | Kino
Ujeta
08.12.2016 | Kultura
Klavirski duo Marina Horak in Lovorka Nemeš Dular
10.12.2016 | Tečaji in delavnice
Predpraznična delavnica s Hermanom Lisjakom
10.12.2016 | Kino
Zapoj (3D, sinhronizirano)
10.12.2016 | Kino
Božična žurka v pisarni
10.12.2016 | Kino
Ujeta
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.