Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

delno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-8°C | -2°C
četrtek, 19.01.2017
-11°C | -2°C
petek, 20.01.2017
-10°C | 0°C
sobota, 21.01.2017
-9°C | -1°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 18h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-8°C
-2°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Literarni večer pesnikov Graške Gore in ......


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI, DRUŠTVA

| |
27.10.2014      21:11
A A

Literarni večer pesnikov Graške Gore in okoliških vasi


V petek, štiriindvajsetega oktobra 2014, je bil literarni večer, ki ga je organiziralo Kulturno društvo Graška Gora v dvorani izletniške kmetije Plazl, prijetno in nepozabno presenečenje za vse obiskovalce. Večer je bil namreč posvečen pesnikom ljudskih pesmi, zapisovalcem ljudske glasbe in vaškim godcem, ki so delovali nekoč na področju Graške Gore in okoliških vasi, v programu pa so sodelovali tudi avtorji, ki sedaj pišejo lastne verze in rime. Tako so bila predstavljena starejša dela, ki počasi tonejo v pozabo, kot tudi novejše pesmi, katerih do sedaj še ni bilo moč slišati.


 Fantje z Graške Gore pojejo pesem Lansk' leto sem se oženil
Fantje z Graške Gore pojejo pesem Lansk' leto sem se oženil
Deli:

Program so z nežnimi glasovi, plesom in inštrumenti popestrili ansambel Fantje z Graške Gore, Lojze Škodnik, Slavko Lenart, Drago Plazl in Simon Plazl.

 

Predsednik Kulturnega društva Graška Gora Drago Plazl je udeležence literarnega večera v polni dvorani lepo pozdravil.

 

Martin Pustatičnik, ki je program povezoval, je v uvodnem delu poudaril, da ljudska pesem govori o lepoti domačega kraja, beleži njegove zgodovinske dogodke, pripoveduje o načinu življenja, govori o mišljenju človeka, ki orje polje, kosi travnike, seka zelene gozdove.

Krenker Pavla je recitirala pesem svojega dedka Mihaela Berdnika, Jože Štumpfel je bral pesmi svojega strica Franca Lambizarja. Oba avtorja sta že pokojna.

Avtorji, ki pišejo verze in rime v današnjem času, so brali svoje pesmi. Dragica Tamše je tako prebrala pesem Kako nastanejo piščanci in Pesem o Ponikvi, Brigita Jehart je recitirala pesmi Mami v spomin in Sanje, Martin Pustatičnik je predstavil svoji pesmi Vonj po premogu in pesem Na deželi zame je najlepše. Branka Kladnik je prebrala pesmi Jožeta Mirkaca, Ura življenja in Klošar. Martin Pustatičnik je recitiral pesem Branka Pritržnika z naslovom Pastirčkovo življenje.

 

Lojze Škodnik domačin iz Završ, ki sedaj živi v Limbušu in vse življenje aktivno sodeluje in poje v številnih pevskih zborih, je čudovito zapel Slomškovo pesem Budijo svetle zarje in Ave Marijo. Anica Meh, nekoč učiteljica v Završah, je zapela pesem Šentviško himno, ki jo je napisal nekdanji učitelj Drago Župančič.

Fantje z Graške Gore so zapeli pesem Lansk’ leto sem se oženil, katero je zapisal Avgust Pušnik ter ljudski pesmi Pozimi poleti sem hodil k dekleti in Pojdem na Štajersko.

Slavko Lenart in Drago Plazl sta prikazala ples in petje “graškogorskega patirčka”. Za zaključek glasbenega dela je Simon Plazl zaigral staro poskočno koroško ohcetno Kotuljsko polko.

 

Ob zaključku programa je Franjo Murko, predsednik ZKD Slovenj Gradec, izrazil zahvalo vsem, ki so organizirali in nastopili v programu literarnega večera in poudaril pomen takšnih srečanj za ohranitev naroda in slovenske besede.

 

Udeleženci literarnega večera so z bučnim aplavzom nagradili vse nastopajoče v kulturnem programu in ob prijetnem druženju po koncu večera izrazili željo, da bi bilo takšnih literarnih večerov v prihodnje še več.

 

Lepo je bilo slišati odmev in utrip srca pesniških duš, lepo je bilo prisluhniti melodijam glasbenih talentov.




0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Priloge:
Neznan tip datoteke
Graškogorski pastirček
32088_pastircek.jpg (3,88 MB)
Neznan tip datoteke
Polna dvorana obiskovalcev
32088_udelezenci.jpg (4,65 MB)
Neznan tip datoteke
Fantje z Graške Gore
32088_fantjezgg2.jpg (4,25 MB)

Prenesi vse
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
18.01.2017 | Kultura
Moljčkova urica z Aleksandro
20.01.2017 | Kultura
Potopisno predavanje
21.01.2017 | Tečaji in delavnice
Škrat Notko spoznava glasbo
21.01.2017 | Kultura
Nostalgija št. 3: devetdeseta
25.01.2017 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
26.01.2017 | Umetnost
Izdelaj svoj strip!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.