Logo MojaObčina.si
DANES
12°C
0°C
JUTRI
11°C
-1°C

Baročni ansambel Musica Antiqua Salzburg in vokalni ansambel Canto Fiorito iz Vilniusa

##VIEWS##

Glasbena dediščina dinastije Vasa in Habsburžanov širom Evrope 17. stoletja: Litva - Avstrija – Slovenija


MUSICA ANTIQUA SALZBURG in CANTO FIORITO VILNIUS

vokalni in instrumentalni program dvanajstih glasbenikov

(5 vokalistov, 2 cinka, 3 pozavne, 2 bassa continua)


»Glasbena dediščina dinastije Vasa in Habsburžanov« je projekt sodelovanja baročnih ansamblov »Canto Fiorito« iz Vilniusa (Litva) in »Musica Antiqua Salzburg« (Avstrija) ter glasbenikov iz Slovenije. Program sestavlja glasba 17. stoletja teh dežel s središčnima točkama, ki ju predstavljata maša »Sancta Maria« dvornega skladatelja v Vilniusu Marca Scacchija in »Magnificat« Johanna Stadlmayrja, dvornega dirigenta v Salzburgu in Innsbrucku, ob njiju pa so še dela Tarquinija Merule, Giovannija Battiste Cocciole in drugih lokalnih mojstrov iz Litve, Poljske in Slovenije.

Glasbo izvaja pet pevcev in pevk ter pet instrumentov (cinki – baročni predhodniki rogov, pozavne), spremlja jih dvočlanski basso continuo, obsega pa tako majhna instrumentalna dela kot tudi velika dela za več zborov. Projekt odkriva glasbeno dediščino 17. stoletja pod gospostvom dinastije Vasa in pod Habsburžani in na ta način zbližuje oddaljene evropske dežele. Predstavljene so kulturne razlike posameznih dežel, a tudi podobnosti, ki sestavljajo skupno evropsko kulturno identiteto.

„Musica Antiqua Salzburg“ (MAS) je instrumentalni ansambel, ki se ukvarja z izvedbo glasbe 16. in 17. stoletja na originalnih starih instrumentih. S svojim delovanjem predstavlja platformo za številne mednarodne glasbene umetnike, ki so si na koncertnih odrih širom sveta ustvarili renomirano ime zaradi svojega poglobljenega poznavanja stare glasbe in uspešnega sodelovanja z različnimi znanimi orkestri in dirigenti. Med njimi je odlični slovenjgraški pozavnist Dušan Kranjc. Težišče programa so zgodnjebaročna instrumentalna dela za pozavne in cinke, v kombinaciji različnih zasedb za basso continuo, ki jih za posamezne projekte razširijo še z zasedbo trobent, godal in pevcev ter pevskih zasedb za izvedbo večjih zborovskih del. MAS se uspešno prilega v raznoliko podobo glasbenega Salzburga in z izvajanjem del domačih skladateljev H.I.F. Biberja, Paul Hofhaimerja ali Georga Muffata na najboljši način predstavlja bogastvo baročnega Salzburga. Zvočno raznolikost svojega repertoarja dopolnjujejo z deli italijanskih baročnih mojstrov (Gabrielija, Monteverdija, Marinija, idr.), a tudi z deli nemških (Schütz, Praetorius, idr.) ali francoskih skladateljev. Od ustanovitve leta 2000 dalje se lahko MAS pohvali s številnimi uspešnimi projekti in angažmaji, tako so nastopili na otvoritvenem koncertu Salzburških slavnostnih iger, na Glasbenem poletju v Millstattu, na Diabellijevem poletju na Mattsee, festivalu Originalklang v Freistadtu, na slavnostnih cerkevnih koncertih v Vilniusu, v St. Leonhardu ali na festivali stare glasbe na gradu v Linzu.

Vokalna skupina za staro glasbo CANTO FIORITO prihaja iz litvanskega Vilniusa, a so se v kratkem času svojega delovanja uveljavili v mednarodnem prostoru predvsem zaradi izjemno barvitega načina petja, ki ga poživljajo z doživetim načinom značilnega baročnega pevskega okrasja, ki v prefinjenem dialogu med človeškim glasom in instrumenti izpovedujejo pisano paleti ekspresivnega glasbenega izraza. Nastopati so začeli leta 2012, ko so se glasbeni profesionalci iz različnih držav zbrali v Vilniusu, kjer so pripravlhjali koncertni projekt z deli Giovannija Battiste Cocciola, ki je v tem mestu deloval v 17. stoletju. Izjemna glasbena izkušnja je rodila glasbeno skupino z vokalisti in instrumentalisti, ki prihajajo iz Brazilije, Argentine, Francije, Belgije, Švice, Norveške, Španije, Velike Britanije, Poljske in Litve. Ukvarjajo se z raziskovanjem in izvajanjem srednjeveške, renesančne in baročne glasbe, pri čemer se posebej intenzivno posvečajo glasbeni kulturni dediščini Litve. Širom dežele organizirajo tudi številne seminarje, didaktične koncerte, predavanja in šolske programe za mlade glasbenike in učitelje z domicilom v malem mestecu Paparciai, kjer so v svoje raziskovalno delo pritegnili širšo skupnost regije.

Vrhunski koncert stare glasbe smo si zamislili kot idealen uvod in napoved slovenjgraškega praznovanja 750-letnice prve pisne omembe mesta v letu 2017. Slovenj Gradec, rojstno mesto skladatelja svetovne slave Huga Wolfa, se vse bolj uveljavlja kot pomembno manjše glasbeno središče, s sodelovanjem v mednarodnih projektih pa skuša svoje potenciale izkoristiti v najboljši meri. Koncert ima tudi poseben in svojevrsten promocijski značaj v okviru predstavljanja evropske kulturne dediščine, saj povezuje dežele s habsburško kulturno dediščino kot jo odraža glasba 17. stoletja, zato se bodo koncerta v Elizabetini cerkvi v Slovenj Gradcu udeležili tudi mnogi diplomatski predstavniki in kulturni atašeji Avstrije, Nemčije, Italije, Litve in Slovenije.


Organizatorja: Kulturni dom Slovenj Gradec in Društvo Hugo Wolf Slovenj Gradec

Cena vstopnice: 10 EUR, v predprodaji 8 EUR

Oglejte si tudi