Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.01.2017

oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno in vetrovno. Predvsem v južnih krajih bo rahlo snežilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do -2, v zatišnih legah severne Slovenije do -10, ob morju okoli 0 stopinj C.
-5°C | -2°C
četrtek, 19.01.2017
-7°C | -3°C
petek, 20.01.2017
-6°C | -2°C
sobota, 21.01.2017
-10°C | -1°C
Opozorila
Torek, 17.1.2017 ob 16h
Danes ponoči in jutri bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Postopno bo slabela v četrtek.
-5°C
-2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Tradicionalna košnja na Lisci


TURIZEM

| |
15.07.2015      10:14
A A

Tradicionalna košnja na Lisci


Lisca je drugo julijsko soboto v svoj svež, poletni popoldan privabila številne obiskovalce od blizu in daleč. Ali je bilo vzrok tako številnega obiska prijazno vreme ali je ljudi na 948 metrov visoko Lisco privabil pester program prikaza tradicionalne košnje na koso, to niti ni važno, smo pa organizatorji v Kulturnem, športnem in turističnem društvu Blaž Jurko Razbor pod Lisco, skupaj z okoli 100 aktivnimi udeleženci košnje veseli, da se nam je po ocenah to popoldne pridružilo kar okoli 2000 ljudi.


Deli:

Več kot 35 koscev je ostrino svojih kos preizkusilo na planinskih travnikih vrh Lisce, 5 klepačev pa jim je kose v primeru neljubega srečanja s kamnom sproti poklepalo. Tudi najstarejši kosec, 86-letni Ivan Palčnik iz Kremena, in 83-letna Terezija Frece iz Loke sta se pridružila koscem. Gospodar Milan Volavšek je kmalu po pričetku na lojtrnem vozu, ki ga je vlekel par močnih konjev pod vajetmi Stanka Klenovška, pripeljal malico in sod vina za kosce ter za pridne grabljice. Slednje so najprej redi trave za kosci raztrosile, nato pa suho travo, pokošeno prejšnji dan, pograbile, da jo je gospodar s svojima pomočnikoma ročno naložil na voz.

Sledila je pristna domača malica, ki so jo sestavljale domača ocvirkova puhla, ajdova ocvirkova potica, klobase, prekajeno meso, kuhana jajca, sveža šalotka in druge domače dobrote. Po malici je poleg košnje in grabljenja organizator za otroke pripravil iskanje sladkih dobrot v kupicah sena ter sankanje po travi, kar so skupaj s številnimi otroci preizkusili tudi nekateri pogumni odrasli.

Ves čas dogajanja so svoje izdelke na stojnicah predstavljali in ponujali regionalni obrtniki in pridelovalci hrane, da pa je bilo za obiskovalce še bolj prijetno, pa so poskrbeli Loški zeliščarji, ansambel Jarica, napovedovalec Ciril Dolinšek in gostinska ponudba Tončkovega doma na Lisci. Krajši kulturni program ob koncu košnje pa so nam podarili folklorniki Folklorne skupine Blaž Jurko Razbor ter mlada in odlična harmonikarja Žiga Kališnik in Jakob Štigl.

Do večera so kosci travo pokosili in večji del so jo grabljice obgrabile, za kar gre zasluga vsem pridnim aktivnim sodelujočim možem in ženam iz vasi in zaselkov izpod Lisce, tako iz Razborja, Loke, Šmiklavža, Vrha nad Laškim, Jurkloštra, Planine pri Sevnici, Sevnice, Tržišča in drugod.

Da se je dogodek lahko izvedel v tem obsegu, gre zahvala tudi Občini Sevnica, KŠTM Sevnica in Turistični zvezi Slovenije. Lisca se je to sobotno popoldne zopet dokazala kot regionalna in medobčinsko povezovalna naravna in turistična destinacija, saj nas je zbrala in povezala društva,  kosce in obiskovalce iz občin Sevnica, Laško, Šentjur in tudi od drugod. Tisti, ki letos niso utegnili in so manjkali, naj naslednje leto obvezno pridejo u rajdo. Srčno si želimo, da bo naslednjo liško travo z nami kosil tudi Ivan iz Šmiklavža. Ob letu osorej – na svidenje na 5. Košnji na Lisci!

 

Matej Imperl, predsednik

KŠTD Blaž Jurko Razbor pod Lisco
Povezave:www.razbor.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Grajske novice
Številka: AVGUST 2016
Izšla: 25.07.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.