Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 27.03.2017

jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Burja na Primorskem bo oslabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -6 do 0, na Primorskem od -1 do 6 stopinj C.
-2°C | 14°C
torek, 28.03.2017
-2°C | 19°C
sreda, 29.03.2017
1°C | 22°C
četrtek, 30.03.2017
4°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 26.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
14°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Kritični pogled: telesno kaznovanje otrok


OBVESTILA

| |
14.05.2013      11:23
A A

Kritični pogled: telesno kaznovanje otrok


V javnosti se je pojavila informacija o predavanju znanega psihoterapevta dr. Zorana Milivojevića, na katerem naj bi govoril o ustreznosti kaznovanja otrok, o potrebnosti telesnega kaznovanja za vzpostavljanje avtoritete pri nekaterih otrocih in celo priporočal, kateri deli telesa so bolj primerni za telesno kaznovanje. Na Družinskem inštitutu Zaupanje opozarjamo, da gre za izjave, ki so v močnem nasprotju s številnimi znanstvenimi raziskavami in sodobnimi spoznanji na področju psihoterapije, (nevro)psihologije in pedagogike. Na podlagi znanstvenih raziskav o posledicah telesnega kaznovanja otrok in terapevtske prakse poudarjamo, da je za otrokov razvoj in za razvoj odnosa med otrokom in staršem VSELEJ bolje, da starši otrokovo neprimerno vedenje razrešujemo s pogovorom, ustreznimi mejami in posledicami, predvsem pa s pozornostjo do stiske, ki je v ozadju otrokovega morebitnega neustreznega vedenja. Vedno je bolje ne udariti (!), kot udariti.


Telesno kaznovanje je ponižujoče do obeh
Telesno kaznovanje je ponižujoče do obeh
Deli:

Resniča avtoriteta starša nastaja iz stika med staršem in otrokom, ki otroku ponudi varnost in ga opremi z ustrezno ovrednotenimi mejami. Telesno kaznovanje je skrajno ponižujoče tako do otroka kot do starša, ki to kaznovanje izvaja. V otroških možganih pušča dobesedno kemično sled (v obliki stresnih hormonov), ki ostane zapisana v telo. Če se takšno ravnanje staršev ponavlja, postane za otroka ponižanje, sram in močno telesno vznemirjenje oz. stres način, kako doživlja občutek odnosa. Tak otrok bo kasneje pogosto nezavedno iskal situacije in oblikoval odnose, ki bodo prežeti s temi čutenji in enako napetostjo, saj se bo le tako izogibal občutku praznine in zavrženosti brez znanih, čeprav bolečih občutij. Tako se bo otrok kasneje zapletal v različne oblike nefunkcionalnih odnosov in njegove stiske bodo lahko imele popolnoma drugačen obraz, a se bodo napajale iz tega, kar se je zapisalo v telo. Številni priznani sodobni raziskovalci in avtorji (npr. Bessel van der Kolk, Babette Rothschild, Allan N. Schore, Louis Cozolino in mnogi drugi) govorijo o tem, kako si telo zapomni in kako pomembno je, kaj se vanj »zapiše«.

Naj izrecno opozorimo, da vzgoja brez telesnega kaznovanja ni isto kot permisivna vzgoja, pri kateri se starši bojijo postaviti ustrezne meje in tako čustveno zanemarijo otroka. Otroci potrebujejo ovrednotene meje in si jih globoko v sebi tudi želijo, saj jim nudijo varnost. Hkrati pa potrebujejo starše, ki jih začutijo in jim v določenih zahtevnejših situacijah pomagajo umiriti čutenja, ki preplavljajo njihovo telo. Tako dobijo sporočilo, da je stisko mogoče umiriti v odnosu, s pogovorom, brez nasilja.

Na Družinskem inštitutu Zaupanje toplo pozdravljamo odziv varuhinje človekovih pravic gospe Vlaste Nussdorfer, ki se je ob tem dogodku znova jasno izrazila svoje stališče o neprimernosti telesnega kaznovanja. Kot je povedala za spletni portal Siol.net, je »telesno kaznovanje otrok neprimerno, saj damo s tem otroku povsem napačna sporočila o nasilju, da si ga torej močnejši nad šibkejšim, kar otrok je, lahko privošči. Otrok, ki je tepen doma, pokaže nasilje nad šibkejšimi v vrtcu ali šoli, pogosto pa v odraslosti izvaja nasilje v svoji družini. Niso redki primeri, ko lahko v odrasli dobi celo sodi svojim staršem."

Ob terapevtskem delu z družinami se zavedamo, da se starši pogosto srečujejo z vzgojno nemočjo in stisko, kako otrokom v določenih situacijah posredovati svoje vrednote ali kako jih zavarovati pred nevarnim ravnanjem. Prav tako smo starši v stiski, ko je otrok v nevarnosti, da s svojim vedenjem razvrednoti lastno dostojanstvo. V takšnih in podobnih situacijah starši v občutku nemoči posežejo po telesnem kaznovanju. Telesno kaznovanje je pogosto izraz nemoči, le zelo redki starši se za takšno obliko kaznovanja odločajo zavestno in premišljeno, saj je to v nasprotju z naravo odnosa med staršem in otrokom. Zato na Družinskem inštitutu Zaupanje vidimo rešitev v razvijanju in izvajanju programov za krepitev rahločutnega starševstva in komunikacije v družini, s pomočjo katerih bodo zmogli starši svoje otroke vzgajati na način, ki bo krepil medsebojno povezanost ter hkrati omogočal pristno in trajno avtoriteto staršev.

                                                     

                                                                                  Družinski inštitut Zaupanje

                                                                                  Damijan Ganc, zakonski in družinski terapevt
5 (2 glasova)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4
26.03.2017
Danes ni dogodkov.
27.03.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
28.03.201 | Kultura
Predavanje: dr. Dušan Plut
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
30.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
30.03.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči bere pravljico
30.03.2017 | Ostalo
Potopisno predavanje "Oman"
31.03.2017 | Tečaji in delavnice
Pilates za otroke in mladostnike
31.03.2017 | Družabni dogodki
Večer družabnih iger: iskanje besed
03.03.201 | Ostalo
Barve življenja – razstava enkavstik Slavice Bošnjak
03.04.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
03.04.2017 | Tečaji in delavnice
Prvi del tečaja prve pomoči za bodoče voznike in vse, ki želijo znanje obnoviti
03.04.2017 | Družabni dogodki
Grajska tlaka
04.04.201 | Kultura
Predavanje
04.04.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
04.04.2017 | Tečaji in delavnice
Drugi del tečaja prve pomoči za bodoče voznike in vse, ki želijo znanje obnoviti
04.04.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige "Ko imajo hormoni žur" Minke Gantar
04.04.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
04.04.2017 | Umetnost
KreaTorek
27.03.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
28.03.201 | Kultura
Predavanje: dr. Dušan Plut
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
29.03.201 | Kultura
Srečanje lutkovnih skupin občine Sevnica 2017
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.