Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.02.2017

delno oblačno
Ponoči se bo v zahodni Sloveniji pooblačilo. Jugozahodnik nad nami se bo krepil. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 6, ob morju 8 stopinj C.
2°C | 16°C
sreda, 01.03.2017
2°C | 13°C
četrtek, 02.03.2017
0°C | 16°C
petek, 03.03.2017
4°C | 15°C
sobota, 04.03.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Ponedeljek, 27.2.2017 ob 19h
V noči na torek in v torek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
2°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Kritični pogled: telesno kaznovanje otrok


OBVESTILA

| |
14.05.2013      11:23
A A

Kritični pogled: telesno kaznovanje otrok


V javnosti se je pojavila informacija o predavanju znanega psihoterapevta dr. Zorana Milivojevića, na katerem naj bi govoril o ustreznosti kaznovanja otrok, o potrebnosti telesnega kaznovanja za vzpostavljanje avtoritete pri nekaterih otrocih in celo priporočal, kateri deli telesa so bolj primerni za telesno kaznovanje. Na Družinskem inštitutu Zaupanje opozarjamo, da gre za izjave, ki so v močnem nasprotju s številnimi znanstvenimi raziskavami in sodobnimi spoznanji na področju psihoterapije, (nevro)psihologije in pedagogike. Na podlagi znanstvenih raziskav o posledicah telesnega kaznovanja otrok in terapevtske prakse poudarjamo, da je za otrokov razvoj in za razvoj odnosa med otrokom in staršem VSELEJ bolje, da starši otrokovo neprimerno vedenje razrešujemo s pogovorom, ustreznimi mejami in posledicami, predvsem pa s pozornostjo do stiske, ki je v ozadju otrokovega morebitnega neustreznega vedenja. Vedno je bolje ne udariti (!), kot udariti.


Telesno kaznovanje je ponižujoče do obeh
Telesno kaznovanje je ponižujoče do obeh
Deli:

Resniča avtoriteta starša nastaja iz stika med staršem in otrokom, ki otroku ponudi varnost in ga opremi z ustrezno ovrednotenimi mejami. Telesno kaznovanje je skrajno ponižujoče tako do otroka kot do starša, ki to kaznovanje izvaja. V otroških možganih pušča dobesedno kemično sled (v obliki stresnih hormonov), ki ostane zapisana v telo. Če se takšno ravnanje staršev ponavlja, postane za otroka ponižanje, sram in močno telesno vznemirjenje oz. stres način, kako doživlja občutek odnosa. Tak otrok bo kasneje pogosto nezavedno iskal situacije in oblikoval odnose, ki bodo prežeti s temi čutenji in enako napetostjo, saj se bo le tako izogibal občutku praznine in zavrženosti brez znanih, čeprav bolečih občutij. Tako se bo otrok kasneje zapletal v različne oblike nefunkcionalnih odnosov in njegove stiske bodo lahko imele popolnoma drugačen obraz, a se bodo napajale iz tega, kar se je zapisalo v telo. Številni priznani sodobni raziskovalci in avtorji (npr. Bessel van der Kolk, Babette Rothschild, Allan N. Schore, Louis Cozolino in mnogi drugi) govorijo o tem, kako si telo zapomni in kako pomembno je, kaj se vanj »zapiše«.

Naj izrecno opozorimo, da vzgoja brez telesnega kaznovanja ni isto kot permisivna vzgoja, pri kateri se starši bojijo postaviti ustrezne meje in tako čustveno zanemarijo otroka. Otroci potrebujejo ovrednotene meje in si jih globoko v sebi tudi želijo, saj jim nudijo varnost. Hkrati pa potrebujejo starše, ki jih začutijo in jim v določenih zahtevnejših situacijah pomagajo umiriti čutenja, ki preplavljajo njihovo telo. Tako dobijo sporočilo, da je stisko mogoče umiriti v odnosu, s pogovorom, brez nasilja.

Na Družinskem inštitutu Zaupanje toplo pozdravljamo odziv varuhinje človekovih pravic gospe Vlaste Nussdorfer, ki se je ob tem dogodku znova jasno izrazila svoje stališče o neprimernosti telesnega kaznovanja. Kot je povedala za spletni portal Siol.net, je »telesno kaznovanje otrok neprimerno, saj damo s tem otroku povsem napačna sporočila o nasilju, da si ga torej močnejši nad šibkejšim, kar otrok je, lahko privošči. Otrok, ki je tepen doma, pokaže nasilje nad šibkejšimi v vrtcu ali šoli, pogosto pa v odraslosti izvaja nasilje v svoji družini. Niso redki primeri, ko lahko v odrasli dobi celo sodi svojim staršem."

Ob terapevtskem delu z družinami se zavedamo, da se starši pogosto srečujejo z vzgojno nemočjo in stisko, kako otrokom v določenih situacijah posredovati svoje vrednote ali kako jih zavarovati pred nevarnim ravnanjem. Prav tako smo starši v stiski, ko je otrok v nevarnosti, da s svojim vedenjem razvrednoti lastno dostojanstvo. V takšnih in podobnih situacijah starši v občutku nemoči posežejo po telesnem kaznovanju. Telesno kaznovanje je pogosto izraz nemoči, le zelo redki starši se za takšno obliko kaznovanja odločajo zavestno in premišljeno, saj je to v nasprotju z naravo odnosa med staršem in otrokom. Zato na Družinskem inštitutu Zaupanje vidimo rešitev v razvijanju in izvajanju programov za krepitev rahločutnega starševstva in komunikacije v družini, s pomočjo katerih bodo zmogli starši svoje otroke vzgajati na način, ki bo krepil medsebojno povezanost ter hkrati omogočal pristno in trajno avtoriteto staršev.

                                                     

                                                                                  Družinski inštitut Zaupanje

                                                                                  Damijan Ganc, zakonski in družinski terapevt
5 (2 glasova)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 27 28 1 2 3 4 5 6 7 8
27.02.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
27.02.2017 | Šport
Športnik leta občine Sevnica 2016
28.02.201 | Kultura
Ženske
28.02.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči pustuje z otroki
28.02.2017 | Ostalo
Pogovorni večer z gostoma Rafkom in Nado Irgolič
28.02.2017 | Šport
Tai chi
02.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
02.03.2017 | Tečaji in delavnice
Srečanje prostovoljcev programa Večgeneracijski center Posavje
02.03.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči bere pravljico
03.02. - 28.02.2017 | Ostalo
Razstava likovnih del Sonje Tkalec
03.03.201 | Ostalo
Barve življenja – razstava enkavstik Slavice Bošnjak
03.03.201 | Turizem
Degustacija na notranji kmečki tržnici
03.03.2017 | Tečaji in delavnice
Pilates za otroke in mladostnike
03.03.2017 | Družabni dogodki
Večer družabnih iger: kviz VEM
04.03.201 | Turizem
Sevniški mesečni sejem
04.03.2017 | Šport
5. tek za Sevniški pokal
04.03.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelovanja amuletov
07.03.201 | Kultura
Predstavitev študentke
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
Drugi del tečaja prve pomoči za bodoče voznike in vse, ki želijo znanje obnoviti
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
Pogovor z mladimi: Medvrstniško nasilje
07.03.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
08.03.2017 | Tečaji in delavnice
Francoščina z Gaelle
08.03.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči in lepota: ličenje z Barbaro Flisek
27.02.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
27.02.2017 | Šport
Športnik leta občine Sevnica 2016
28.02.201 | Kultura
Ženske
28.02.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči pustuje z otroki
28.02.2017 | Ostalo
Pogovorni večer z gostoma Rafkom in Nado Irgolič

Bodite prvi pri oddaji mnenja.