Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.03.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo deloma jasno z občasno povečano koprenasto oblačnostjo.
4°C | 16°C
nedelja, 26.03.2017
3°C | 13°C
ponedeljek, 27.03.2017
-2°C | 15°C
torek, 28.03.2017
-1°C | 22°C
sreda, 29.03.2017
3°C | 23°C
Opozorila
Petek, 24.3.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

PESTRA ZADNJA SEPTEMBERSKA NEDELJA V ......


ŠPORT, TURIZEM, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI, PROSTOVOLJSTVO, DOGODKI, DRUŠTVA, ZAVODI, UMETNOST

| |
29.09.2015      8:19
A A

PESTRA ZADNJA SEPTEMBERSKA NEDELJA V ŠENTJANŽUDeli:

Zadnjo nedeljo v letošnjem septembru smo svetovni dan turizma v Šentjanžu obeležili še posebej aktivno. Že zjutraj ob deveti uri smo se zbrali na štartu rudarske tematske poti Tk pav, kjer je Turistično društvo Šentjanž skupaj z županom Občine Sevnica Srečkom Ocvirkom in gozdarjem, planincem ter naravovarstvenikom Jožetom Prahom odprlo na stežaj prvi dve gozdni okni v Sloveniji. Prvo od njiju pohodniku usmeri pogled na gozdni rob, drugo pa na pravo redkost v Sloveniji, šotni mah, na katerega nas je pred dvema letoma opozoril publicist in okoljevarstvenik Anton Komat. Prav on je prispeval strokovno besedilo na opisni tabli pri šotnem mahu in nam je imel v nedeljo prav tako in vedno znova marsikaj za povedati. Sprehod do Črne mlake in šotnega mahu je bil zanimivo in nepozabno doživetje, saj smo ob pripovedovanju Jožeta Praha in Antona Komata postali še bolj pozorni na naravne danosti, ki nam jih rudarska tematska pot Tk pav ponuja in jih sicer ob bežnem sprehodu po njej sploh ne opazimo.
Projekt  in ideja gozdnih oken je bila dana s strani Turistične zveze občine Sevnica in njene predsednice Cvetke Jazbec. Postavitev prvega tovrstnega okna v Sloveniji se je zgodila v Šentjanžu in to je velikodušno pozdravila tudi Turistična zveza Slovenije, ideja se bo širila naprej, po Rudarski tematski poti Tk pav, pa tudi po občini Sevnica oz. celotni Sloveniji.

Slabe pol ure pred dvanajsto pa se je nedeljsko dogajanje v Šentjanžu premaknilo v center kraja, k Repovževi štali, kjer smo v edinstveni galeriji na prostem otvorili razstavo del slikarske kolonije ArtEko Šentjanž 2015, ki se je prve štiri dni letošnjega julija zgodila v Peklu pri Šentjanžu na domačiji družine Felicijan. Organizatorja dogodka sta bila tudi letos Turistično društvo Šentjanž in Zavod Qra iz Sevnice. Rdeča nit tudi letošnjega ArtEka Šentjanž je bila ustvarjalna reciklaža. Tako so umetniki slikali na platna napeta na stare okenske okvirje, odpadno steklo, ogledala, panjske končnice ter iz materiala, ki so ga našli v bližnjem gozdu izdelovali različne objekte.

ArtEko Šentjanž 2015 je tudi letos postregel z mednarodno udeležbo sodelujočih. Tako so v Peklu poleg Ane Žerjal iz Nove Gorice, Tomaža Dernovška – Vinčija iz Vač, Jožeta Šubica iz Maribora, Vesne Davidovič in Tonija Vučajnka iz Dobove, Mojce Marije Vilar iz Domžal, Ane Jazbec in Matica Svažiča iz Sevnice ter domačinke Elene Sigmund, ustvarjali tudi Dime Temkov iz Makedonije, danes pa živeč v Ljubljani ter Tamara Grbavac in Mišel Stojanović iz Hercegovine. Umetniška vodja tudi letošnjega ArtEka Šentjanž pa je bila Jerca Šantej iz Sevnice, slikarka in najmočnejši člen Zavoda Qra. Vseh pet let se je s slikarji družil, in nič drugače ni bilo letos, tudi publicist in okoljevarstvenik Anton Komat. Ob nedeljski priložnosti je bila izdana tudi knjižica z naslovom Stoletna voda, za katero je besedilo prispeval ravno Anton Komat.

Dogodek so še kako popestrili domači glasbeni umetniki in zvesti spremljevalci ArtEka, Zoran Košir na kitari, Matija Vidmar na bongih in Andrej Fon na saksofonu.

Skozi celotno dopoldne in še malo proti popoldnevu pa se je na trgu v Šentjanžu prav tako v organizaciji Turističnega društva Šentjanž v nedeljo odvijala že peta Šentjanška tržnica. Predstavile so se domače gospodinje, kmetje in rokodelci od blizu in daleč, ki so na ogled in v prodajo postavili svoje izdelke in pridelke.

Ta nedelja je bila zagotovo eden od vrhuncev letošnje jeseni v Šentjanžu, ki sicer vabi skozi celo leto. Veselimo si srečanja na dogodkih, ki sledijo. Eden od njih se bo zgodil že zadnjo soboto v oktobru, ko se bomo prav tako v organizaciji Turističnega društva Šentjanž v sklopu krajevnega praznika podali po Poteh Milana Majcna. Lepo povabljeni!

Petra Majcen
Povezave:www.sentjanz.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.03.2017 | Kultura
Literarne delavnice z Rudijem Stoparjem
25.03.2017 | Družabni dogodki
Družabno srečanje s prostovoljci
25.03.2017 | Kultura
Svetovni dan lutk 2017
25.03.2017 | Kultura
Razstava Milana Razborška: Križev pot
25.03.2017 | Kultura
Koncert Andrej Guček Trio, predstavitev CDja
27.03.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
28.03.201 | Kultura
Predavanje: dr. Dušan Plut
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
28.03.2017 | Tečaji in delavnice
TAI CHI
30.03.2017 | Tečaji in delavnice
Skupinske psihosocialne igre za otroke in mlade
30.03.2017 | Družabni dogodki
Graščakova hči bere pravljico
30.03.2017 | Ostalo
Potopisno predavanje "Oman"
31.03.2017 | Tečaji in delavnice
Pilates za otroke in mladostnike
31.03.2017 | Družabni dogodki
Večer družabnih iger: iskanje besed
03.03.201 | Ostalo
Barve življenja – razstava enkavstik Slavice Bošnjak
03.04.2017 | Tečaji in delavnice
Slovenščina za priseljence
03.04.2017 | Tečaji in delavnice
Prvi del tečaja prve pomoči za bodoče voznike in vse, ki želijo znanje obnoviti
03.04.2017 | Družabni dogodki
Grajska tlaka
25.03.2017 | Kultura
Literarne delavnice z Rudijem Stoparjem
25.03.2017 | Družabni dogodki
Družabno srečanje s prostovoljci
25.03.2017 | Kultura
Svetovni dan lutk 2017
25.03.2017 | Kultura
Razstava Milana Razborška: Križev pot
25.03.2017 | Kultura
Koncert Andrej Guček Trio, predstavitev CDja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.