Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-8°C | 0°C
sobota, 19.01.2017
-5°C | -1°C
nedelja, 21.01.2017
-9°C | 1°C
ponedeljek, 22.01.2017
-8°C | 0°C
torek, 23.01.2017
-7°C | 2°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-8°C
0°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Podpisali pogodbo za gradnjo inovativne male ......


LOKALNE SKUPNOSTI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
18.12.2014      11:54
A A

Podpisali pogodbo za gradnjo inovativne male čistilne naprave projekta RusaLCADeli:

V Šentrupertu se bo v nekaj tednih pričela načrtovana gradnja inovativne male čistilne naprave z nanodelci, ki jo razvija konzorcij projekta RusaLCA, saj je Občina Šentrupert v torek, 16. decembra 2014, podpisala pogodbo z izbranim izvajalcem gradnje čistilne naprave, podjetjem Kostak d. d. iz Krškega.

 

S podpisom pogodbe, ki sta ga opravila župan Občine Šentrupert Rupert Gole in direktor podjetja Kostak d. d. Miljenko Muha, se tako pričenja naslednja faza projekta, v kateri bo zgrajena čistilna naprava, ki je rezultat intenzivnih raziskav, ki so se odvijale v prvem delu projekta. Zahtevno načrtovanje čistilne naprave je potekalo praktično dobro leto, med razvojem pa so partnerje projekta usmerjale zahteve po varnosti uporabljenih tehnologij čiščenja ter ustrezno inovativno čiščenje odpadnih vod z nanodelci do meje, ko lahko očiščeno vodo štejemo za pitno. Kostak d. d. ima na področju komunalne infrastrukture in čistilnih naprav bogate izkušnje ter vrsto referenčnih objektov, v skladu z dogovorom pa bo malo čistilno napravo izgradil v dobrih treh mesecih na njeni lokaciji ob vodotoku Bistrica, kjer bo namenjena čiščenju komunalnih odpadnih voda naselja Poštaje. Investicija izgradnje inovativne male čistilne naprave skupaj z vsemi objekti naknadnega čiščenja ter zunanjo ureditvijo sicer znaša 175.908 EUR.

 

Voda, ki bo konvencionalno očiščena v mali čistilni napravi, bo v drugi fazi dodatno očiščena z inovativnim postopkom remediacije z uporabo nanodelcev ničvalentnega železa. Nanodelci bodo v proces čiščenja dodani v vodni raztopini in po končanem delovanju odstranjeni, torej ne bodo ostajali v vodi in ne bodo prehajali v okolje. Pri projektu sodeluje vrsta strokovnih organizacij in podjetij, ki zagotavljajo visoko strokovnost izvedbe projekta, med njimi tudi Inštitut Jožefa Stefana in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, ki v okviru projekta sodelujeta z raziskavami in meritvami ustreznosti tako očiščene vode. Eden od dodatnih ciljev projekta je tudi vzpostaviti uporabo blata iz male čistilne naprave v različnih vrstah kompozitov za uporabo v gradbeništvu in okoljskih ureditvah, kar bo pripomoglo k ohranjanju naravnih virov na račun

ponovne uporabe recikliranih odpadkov.

 

Projekt LIFE RusaLCA sofinancira Evropska komisija preko Program LIFE+ in zagotavlja polovico sredstev za izvedbo projekta, ki bo skupaj zahteval investicijo v višini 852.388 EUR. Raziskovalno in strokovno zahteven projekt bo potekal do konca leta 2016. Prepričani smo, da se bodo pridobljeno znanje in dobra praksa širili naprej, saj bo tovrsten sistem upravljanja voda dober zgled za druga podobna področja po Sloveniji.

 

Več informacij o projektu je na voljo na spletni strani www.rusalca.si.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šentrupert!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.