Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Danes bo oblačno in čez dan deževno. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
12°C | 15°C
petek, 28.04.2017
7°C | 13°C
sobota, 29.04.2017
4°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
6°C | 16°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 5h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
12°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Muzeju norosti januarja okoli 500 ......


DOGODKI

| |
05.02.2016      14:51
A A

V Muzeju norosti januarja okoli 500 pohodnikovNaj Mura teče brez ovir (Foto: Gregor Domanjko)
Naj Mura teče brez ovir (Foto: Gregor Domanjko)
Deli:

V Muzeju norosti si med drugim prizadevamo za ozaveščanje ljudi o pomenu reke Mure za dobrobit celotne skupnosti. S tem namenom smo se pridružili organizaciji letošnjega pohoda ob svetovnem dnevu mokrišč, ki je potekal 31. januarja 2016.

Pohod se je začel v avstrijskem Murecku, natančneje pri mlinu ob Muri. Pot je vzdolž reke vodila do stolpa ob Muri, kjer so si pohodniki lahko ogledali Muro iz višine. Od tam so se pohodniki vrnili v smeri cmureškega mostu, ga prečkali in se po obnovljeni pešpoti vzpeli do cmureškega gradu na Tratah. Na dvorišču gradu Cmurek so se osvežili in okrepčali ter si v grajskih prostorih ogledali razstavo Skrivnostni svet reke Mure ter dokumentarni film avstrijskega WWF »Avstrija in vodna energija«, ki je s prevodom v slovenski jezik postal dostopen tudi slovenski javnosti.

Dogodka se je udeležilo med 450 in 500 pohodnikov iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške. Ne gre spregledati, da so bili med pohodniki tudi begunci iz Sirije, Afganistana in Palestine, ki trenutno prebivajo v sosednjem Murecku. Žal pa se nam le-ti niso mogli pridružiti na zaključnem delu v gradu na Tratah, saj ne smejo prečkati meje.

Pohod je bil odlična priložnost za medsosedsko spoznavanje ter spletanje novih vezi v skrbi za skupno dobro. Velikokrat po krivici spregledana reka Mura predstavlja vse pomembnejšo čezmejno povezovalno silo.

Pohod smo organizirali skupaj z naslednjimi skupinami:

 • Verein L.E.i.V, Lebende Erde im Vulkanland, Živa zemlja v deželi vulkanov (Bernard Wieser in njegovi sobojevniki)
 • društvo TABRIH, Razkrižje (Robi Košar, Franc Žižek in njuni sobojevniki)
 • Zveza društev za obvarovanje reke in sonaravni razvoj ob Muri – Moja Mura (Stojan Habjanič, Simon Balažic, Tv AS in njuni sobojevniki)
 • Krajinski park Goričko (Stanka Dešnik, Gregor Domanjko in njuni sobojevniki)
 • Genuss am Fluss (Georg Pock, Markus Ehrenpaar in njuni sobojevniki)
 • Naturschutzbund (Johannes Gepp in njegovi sobojevniki)
 • Österreichischer Alpenverein Mureck (Hans Körtveljesi, Michael Breuss in njuni sobojevniki)
 • Avstrijski WWF (Arno Mohl in njegovi sobojevniki)

 

Pri izvedbi dogodka so sodelovali tudi:

 • Vinotoč Dreier s Spodnje Velke
 • Zadruga Dobrote
 • Bar Trate (Andreja Pavšič)
 • Planinsko društvo PALOMA
 • Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) (Gregor Domanjko in njegovi sobojevniki)
 • Gasilsko društvo Velka
 • Klimaschutzgarten (Irmtraud Pribas in njeni sobojevniki)
 • Občina Cmurek (župan Toni Vukan)
 • Občina Šentilj (župan Štefan Žvab)

Ob koncu se posebej zahvaljujem neustrašnim akterjem Muzeja norosti in številnim krajankam in krajanom Trat in Murecka, ki so pomagali uresničiti ta veliki dogodek.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šentilj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.