Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
2°C | 5°C
petek, 20.01.2017
-3°C | 6°C
sobota, 21.01.2017
-7°C | 9°C
nedelja, 22.01.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
2°C
5°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Potomka stare trte bo zorela tudi v občini ......


TURIZEM

| |
28.02.2013      15:45
A A

Potomka stare trte bo zorela tudi v občini Šempeter-VrtojbaDeli:

1. marca 2013 bodo v Mariboru ob tradicionalni rezi simbolično predali sedem cepičev več kot 450 let stare vinske trte, ki domuje v osrednjem delu mesta na Lentu ob reki Dravi. Enega bo za Občino Šempeter-Vrtojba prejel tudi župan Milan Turk.

Zaradi svoje častitljive starosti je trta na Lentu dobila vzdevek stara trta. Spada med najstarejše žlahtne vinske sorte na Slovenskem, imenovana modra kavčina ali žametna črnina. Njeno visoko starost dokazujeta slikovni upodobitvi Maribora iz leta 1657 in 1681, ki sta shranjeni v Štajerskem deželnem arhivu v Gradcu in v Pokrajinskem muzeju v Mariboru. Obe upodobitvi prikazujeta staro trto na brajdi pročelja hiše v Vojašniški ulici številka 8 na Lentu, ki je bila po arhivskih podatkih sezidana že v 16. stoletju in od tega časa do danes vsaj na južni strani ni doživela bistvenih arhitekturnih sprememb. Na upodobitvah Maribora je desno od mestnih vrat jasno razvidna brajda s trto, ki se že pred 340 leti bohoti čez vse južno pročelje hiše v Vojašniški ulici, in ki raste in rodi še danes.

Stara trta v Mariboru je najstarejši živi primerek vinske trte, ki še rodi, na našem planetu! Vpisana je v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu. Stara trta simbolizira bogato vinsko kulturo Maribora, Štajerske in Slovenije, njene potomke pa rastejo skoraj na vseh kontinentih in po številnih krajih v Sloveniji. Od sedaj bo rasla tudi v naši občini pod budnim očesom strokovnega osebja Biotehniške šole v Šempetru pri Gorici.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.