Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 10.12.2016

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, ob morju bo lahko občasno nizka oblačnost, po nižinah v notranjosti bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, ob morju in v višjih legah od 2 do 7 stopinj.
-4°C | 8°C
nedelja, 11.12.2016
-2°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
1°C | 14°C
torek, 13.12.2016
-4°C | 9°C
sreda, 14.12.2016
2°C | 9°C
Opozorila
Petek, 9.12.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tudi v naši občini predstavljena pobuda, da ......


KMETIJSTVO

| |
16.12.2015      17:02
A A

Tudi v naši občini predstavljena pobuda, da bi 20. maj postal svetovni dan čebelDeli:
Čebelarska zveza Slovenije bo Organizaciji združenih narodov predala pobudo, da 20. maj, na rojstni dan čebelarja Antona Janše, razglasi za svetovni dan čebel. V okviru predstavitev pobude po Sloveniji, so se predstavniki Čebelarske zveze Slovenije, med njimi predsednik zveze Boštjan Noč, ustavili tudi na trgu Ivana Roba v Šempetru pri Gorici.

V okviru prizadevanj za zaščito čebel in čebelarstva ima namreč pomembno mesto prav ozaveščanje javnosti o pomenu čebel in čebeljih pridelkov. Zato čebelarska zveza Slovenije ob podpori Republike Slovenije, Organizaciji združenih narodov predlaga, da 20. maj postane Svetovni dan čebel.

Čebele in ostali opraševalci so za življenje ljudi zelo pomembni. Čebele imajo preko opraševanja pozitivne učinke na celoten ekosistem in z njim povezanim ohranjanjem biotske raznovrstnosti v naravi. Biotska raznovrstnost je ključnega pomena za razvoj in ohranjanje naravnega okolja. Med drugim nam zagotavlja hrano, kisik, čisti vodo in zrak, stabilizira vreme in podnebje ter pomaga pri sposobnosti prilagajanja na spremembe. Čebele so poleg tega tudi dober bioindikator razmer v okolju. Preko opazovanja njihovega razvoja in zdravstvenega stanja lahko ocenjujemo, kdaj se v določenem okolju nekaj dogaja in kdaj je potrebno ukrepati. Če na opozorila ne reagiramo pravočasno, so lahko kasnejše posledice še večje.


V zadnjem obdobju so, predvsem na območjih z intenzivnim kmetijstvom, čebele in ostali opraševalci vse bolj ogroženi. Njihov življenjski prostor se spreminja in krči, s tem pa so razmere za njihovo življenje in razvoj vse slabše. Medovitih površin, je zaradi vse večjih površin monokultur in spremenjene ter intenzivnejše tehnologije pridelave travinja vse manj in še te nudijo čebelam potrebno hrano le v krajših obdobjih in zmanjšani pestrosti kot nekoč.

A od opraševanja je odvisna kar tretjina pridelane hrane na svetu in čebele imajo med opraševalci najpomembnejšo vlogo. Z opraševanjem rastlin čebele tako pripomorejo k uspešni kmetijski proizvodnji, ki zagotavlja varnost preskrbe s hrano, ter s svojimi visoko hranljivimi izdelki (med, matični mleček ali cvetni prah, …) tudi hranilno varnost prebivalstva, je med drugim povedal predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in dodal, da imajo čebelarji ta trenutek večji problem čebele preživeti, kot pa izdelke prodati.

Namen pobude iz Slovenije je, da bi svetovno javnost vsako leto opozorili na pomembnost ohranjanja čebel in na odvisnost ljudi od čebel in drugih opraševalcev. Po podatkih zveze in pristojnega ministrstva je slovensko čebelarstvo kot tradicionalna kmetijska dejavnost tudi vse bolj pomemben gospodarski dejavnik. V Sloveniji je registriranih 12.545 čebelnjakov in 146.755 čebeljih družin, za katere skrbi 9.885 registriranih čebelarjev. V Čebelarsko zvezo Slovenije so vključena 203 čebelarska društva in v nacionalno zvezo je povezanih 16 regijskih čebelarskih zvez. S štirimi čebelarji na tisoč prebivalcev se Slovenija uvršča v vrh »čebelarskih« narodov.Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
10.12.2016
Danes ni dogodkov.
14.12.2016 | Družabni dogodki
Novoletno dogajanje na osnovni šoli
16.12.2016 | Šport
Tekmovanje v namiznem tenisu
16.12.2016 | Družabni dogodki
Dobrodelni koncert Klic pomoči
16.12.2016 | Kultura
Filmska voščilnica, koncert
17.12.2016 | Družabni dogodki
Kulinarični dogodek »Kuhinja na Placu«
17.12.2016 | Šport
2. tekma Boulder LIGE 2016/2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.