Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo na vzhodu in jugu Slovenije še pretežno oblačno, drugod se bo delno zjasnilo. Predvsem v južni Sloveniji bo občasno še rahlo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -3, v alpskih dolinah do -14, na Primorskem okoli 0 stopinj C.
-2°C | 6°C
sobota, 21.01.2017
-5°C | 11°C
nedelja, 22.01.2017
-3°C | 11°C
ponedeljek, 23.01.2017
-2°C | 12°C
Opozorila
Sreda, 18.1.2017 ob 18h
Do jutri zjutraj bo na Primorskem še pihala močna burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost od 110 do 140 km/h. Jutri čez dan bo počasi slabela, a bodo do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegli hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Postavili obeležje v spomin na zborovanje na ......


NOVICE

| |
07.09.2013      20:54
A A

Postavili obeležje v spomin na zborovanje na Okroglici(Foto: www.dnevnik.si)
(Foto: www.dnevnik.si)
Deli:

7. septembra je v spomin na zborovanje na Okroglici v Vipavski dolini pred 60. leti potekala prireditev "Tu smo doma" z otvoritvijo spominskega obeležja, k iga je postavilo Območno združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica ob podpori šestih goriških občin (Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Brda, Kanal, Šempeter-Vrtojba in Miren-Kostanjevica) in na pobudo dr. Branka Marušiča. Objekt, ki ga je zasnoval arhitekt Jernej Kraigher, so postavili skoraj na istem mestu, kjer je zborovanje potekalo.

 

Zborovanja, ki se je odvijalo 5. in 6. septembra 1953 na polju v dolini Lijaka, se je udeležilo med 250.000 in 300.000 ljudi, kar velja za najbolj množično zborovanje Slovencev v zgodovini. Pripotovali so s 100 vlaki, 5.000 kamioni, 3.000 motorji, 15.000 kolesi ali peš. Za to priložnost so med Volčjo Drago in Prvačino zgradili celo železniško postajo, položili začasen vodovod in veliko število pip za obiskovalce, barake… Na zborovanju je bil takrat slavnostni govornik Josip Broz Tito, povezano pa je bilo z reševanjem tržaškega vprašanja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.