Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 27.04.2017

oblačno
Ponoči bo oblačno, dež bo zajel večji del Slovenije, na Primorskem bo lahko tudi zagrmelo. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo.
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
13°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 19°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 18h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
14°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Osveščanje javnosti za zmanjšanje razlik v ......


DOGODKI

| |
07.03.2012      16:00
A A

Osveščanje javnosti za zmanjšanje razlik v plačah med spoloma 8. 3. tudi v Šempetru


Evropska komisija je okrepila prizadevanja za zmanjšanje razlik v plačah med spoloma.


(Foto: siol.net)
(Foto: siol.net)
Deli:

Informacijska točka Evropske komisije Europe Direct Nova Gorica bo z namenom osveščanja splošne javnosti o tej temi jutri, 8. marca 2012, med 10.00 in 13.00 uro na Trgu Ivana Roba v Šempeteru postavila stojnico z informacijskim gradivom EU.


Ženske povprečno zaslužijo 18 % manj kot moški – ta razlika se je v zadnjih 15 letih le za malenkost zmanjšala, v nekaterih državah pa celo povečala. „Razlikovanje v plačah ni samo nepravično do žensk, ampak tudi ovira gospodarsko rast,“ je dejala Viviane Reding, nova komisarka za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo. Zaradi staranja prebivalstva v Evropski uniji postaja delež žensk na trgu dela še pomembnejši. „V teh kriznih časih si Evropa ne more privoščiti razlik v plačah glede na spol,“ je še dejala na tiskovni konferenci pred mednarodnim dnevom žensk 8. marca, ki se je je udeležila skupaj z Barrosom.

 

Redingova si bo prizadevala dvigniti ozaveščenost med delodajalci, spodbujati enakost med spoloma na delovnem mestu in podpreti razvoj orodij za merjenje razlik v plačah. Delodajalci bodo lahko tudi strožje kaznovani. Predsednik Barroso je dejal, da bo v svojem drugem mandatu prednostno obravnaval vlogo žensk, saj bodo vse politike v naslednjih petih letih upoštevale načelo enakosti med spoloma. Poudaril je pet ključnih področij ukrepanja, vključno z zaposlovanjem, zastopanostjo žensk na vodstvenih položajih, nasiljem nad ženskami in zunanjimi odnosi. Listina o pravicah žensk bo podlaga novi strategiji EU, ki bo sprejeta letos.

 

Enakost med spoloma je tudi eden od razvojnih ciljev tisočletja, ki jih je v podporo najrevnejšim na svetu postavilo 192 držav in 23 vodilnih razvojnih ustanov.

 

EU opozarja na pravice žensk z različnimi informativnimi kampanjami. Mednje sodi tudi vsakoletni risarski natečaj  za otroke po svetu. Komisija, sestavljena iz 50 otrok iz Evropske unije, izbere najboljše risbe iz vsake sodelujoče regije, vsak zmagovalec pa svoji šoli prinese 1000 evrov nagrade. Otroci morajo na natečaj poslati risbe, ki ponazarjajo dvoje: enakost med spoloma in skupno delo moških in žensk za boljši svet. Namen natečaja je osvestiti otroke, da se bodo kot odrasli znali upreti razlikovanju med ženskami in moškimi.

Na drugi evropski dan enakega plačila, 2. marca je Evropska komisija objavila najnovejše podatke o razlikah v plačilu med spoloma v Evropski uniji. Podatki kažejo, da ženske v EU v povprečju še vedno zaslužijo16,4 % manj kot moški. Lani je bila ta razlika 17,5-odstotna. Največje razlike med plačili žensk in moških za isto delo (več kot 25 %) imajo Estonija, Avstrija in Češka, najmanjše pa Poljska (1,9 %) in Slovenija (4,4 %).

Evropska komisija si z evropskim dnevom enakega plačila, ki smo ga prvič praznovali leta 2011, prizadeva za osveščanje o razliki v plačilu med spoloma po vsej EU. In sicer se datum dneva enakega plačila določi na podlagi števila dni od 1.1., ko so ženske v primerjavi z moškimi delale brezplačno.  Letošnji evropski dan enakega plačila simbolično opominja, da bi morala povprečna ženska v EU delati 62 dni več, da bi zaslužila povprečno letno plačo moškega v letu 2011. Komisija med ukrepi za zmanjšanje razlike v plačilu med spoloma med drugim spodbuja tudi izmenjavo dobrih praks med članicami.

Razlika v plačah v vseh državah EU ni enaka, odvisna je od različnega načina dela žensk in moških, zastopanosti spolov v različnih poklicih, delovnih let in od tega, ali gre za poln ali deljen delovni čas. Ne gre nujno za različne plačne stopnje za primerljiva delovna mesta. Študije EU dejansko kažejo, da se je neposredna diskriminacija v zadnjih letih zmanjšala. Za neenakost plač naj bi bili predvsem krivi tradicija, stereotipi in težave pri usklajevanju družinskega in poklicnega življenja.

 

Število zaposlenih žensk v Evropi narašča, tudi med univerzitetnimi diplomanti je skoraj 60% žensk. Kljub temu redkeje kot moški zasedajo vodilne in odgovorne položaje in so večinoma zaposlene v manj donosnih dejavnostih.

 

Kontakt:

Jasmina Nikić in Greti Manfreda Todorović

Informacijska točka Evropske komisije Europe Direct Nova Gorica, RRA severne Primorske d.o.o. Nova Gorica

Tel. 00386 5 330 66 82, GSM: 00386 40 805 370, e-naslov: europedirect-ng@rra-sp.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.04.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.